Leslie Cheung kimdir

Ad Soyad: Leslie Cheung Doğum Tarihi: 12 Eylül 1956 Nereli: Hong Kong, Çin Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 01 Nisan 2003

Leslie Cheung kimdir, Hong Kong sinemasının ve 80lerin pop müzik yıldızı, usta oyuncu, Asya‘nın asi çocuğu.

Leslie Cheung, 12 Eylül 1956‘da Hong Kong’da doğdu. 10 kardeşten en küçüğü olan Leslie’nin anne ve babası henüz o daha çok küçükken boşandılar. Babası, aktör William Holden‘in özel terzisiydi. Sinemaya merakı, küçük yaşta yakından tanıma fırsatı bulduğu film dünyasında başladı. Liseyi bitirdikten sonra İngiltere‘de Leeds Üniversitesi‘ne girdi.

Hong Kong’a döndükten kısa bir süre sonra, 1976 Asya Müzik Yarışması‘nda katıldı ve ikinci oldu. Televizyon ve bağzı sinema filmlerinde rol almaya başladı.

Müzik kariyerinde, 1981 yılında çıkan albümü ” The Wind Blows On”, onu Asya’nın en popüler pop şarkıcısı yaptı.

1989 yılında John Woo‘nun yönettiği ” A Better Tomorrow” da ”Kit” karakterini canlandırdıktan sonra sinema kariyerinde de yükselişe geçti ve Hong Kong sinemasının birçok usta yönetmenile çalışmaya başladı. Bunların en önemlileri; Chen Kaige, Wong Kar-wai, Tsui Hork ve tabiki John Woo ‘dur.

Stanley Kwan‘ın ”Rouge” filminde canlandırdığı karakterle, artık sadece bir aksiyon yıldızı değil, romantik filmlerin baş rol oyuncusu da oldu.

1990’larda da film endüstrisinin saygın yönetmenleriyle çalışmaya devam etti. John Woo’nun yönettiği aksiyon filmi ”Once a Thief”de rol aldı.

1991 yılında Çin sinemasının dahi yönetmeni Wong Kar-wai imzalı ”Days Of Being Wild”da canlandırdığı Yuddy karakteri, oyunculuk yeteneğinin ne kadar büyük olduğunu gösterdi.

1992’de Leslie, Kanada‘ya yerleşti. Ama kısa bir süre sonra tekrar Hong Kong’a dönerek burada bir cafe açtı.

1993 yılında Chen Kaige’nin yönettiği drama filmi ” Farewell, My Concubine”de inanılmaz performansıyla yine ayakta alkışlanan Leslie, 3 yıl sonra, yönetmenle ”Temptress Moon”da tekrar biraraya geldi.

1994 yılında bir kılıç ustasını canlandırdığı, ” Ashes Of Time”ı, ”Happy Together” izledi. Wong Kar-wai’nin yönettiği ”Happy Together”da Çin’in bir diğer starı Tony Leung‘la başrolü paylaştı. Hong Kong’dan Arjantin‘e uzanan iki eşcinselin, birbirine olan aşkını anlatan film, seks sahnelerinin cüretkarlığıyla yılın en çok ses getiren filmi oldu ve Cheung’a uluslararası bir başarı kazandırdı.

Kısa bir süre sonra prodüktörlüğünü de yaptığı ”Viva Erotica”da rol aldı.

1 Nisan 2003‘te, Mandarin Oriental Oteli’nin çatı katından atlayarak intihar etmeden önce Leslie, birçok film festivalinde jüri üyeliği yaptı (1998 Berlin Uluslararası Film Festivali, 1993 Tokyo Uluslararası Film Festivali) ve Asya’nın ilk Pepsi starlarından oldu.

İlgili Makaleler

Leslie Cheung hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu