Larry Niven kimdir

Ad Soyad: Larry Niven Doğum Tarihi: 30 Nisan 1938 Nereli: Kaliforniya, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Hugo, Locus, Ditmar ve Nebula gibi pek çok prestijli ödülün sahibi olan A.B.D.’li bilimkurgu yazarı. En bilinen eseri Halka Dünya (Ringworld) olan yazar, bilimkurgu türüne bilimsel yaklaşım ve teorilerle gizemli bir macera tutkusunu harmanlayan eserleri sayesinde büyük katkılarda bulunmuştur.

Laurence van Cott Niven, 30 Nisan 1938 tarihinde, Los Angeles, A.B.D.’de dünyaya geldi. California Institute of Technology’de matematik okuyan Niven, ayrıca Washburn Üniversitesi’nde psikoloji alanında yan dal eğitimi gördü.

1964 yılında, Merkür gezegeninin karanlık tarafında geçen The Coldest Place adlı kısa hikaye, bilimsel bir keşfin öngörüsüyle yazılmıştı ve yazarın ilk yayınlanan eseri oldu. Niven, 1966 tarihinde, ilk romanı olan World of Ptavvs’ı yayınlayarak bilimkurgu camiasında ün kazanmaya başladı.

Larry Niven’in en ünlü eseri Halka Dünya, 1970 yılında yayınlandı. Halka Dünya’da, daha sonraki eserlerinde şekillendirmeye devam ettiği ve de Bilinen Evren (Known Universe) adını verdiği bir bilimkurgu dünyası yarattı. İnsanların ve onlarla ilişki kuran diğer akıl sahibi canlıların yer aldığı bu dünya, Halka Dünya serisinin temel yapı taşını oluşturuyordu. İnsan, Kzin ve de Puppeteer adlı üç farklı ırkın, bilinen evrenin sınırları dışında bulunan ve de kendilerinden çok daha gelişmiş olan yapay bir dünya olan Halka Dünya’nın sırlarını araştırmasını konu alan kitap, 1970 yılında Nebula, 1971 yılında ise Hugo ve Locus ödüllerini kazandı. Halka Dünya’nın devam kitapları olan Halkadünya Mühendisleri 1980, Halkadünya Tahtı 1996 ve de serinin son kitabı Halkadünya’nın Çocukları 2004 yılında yayınlandı.

Halkadünya serisi dışında The Patchwork Girl, Fleet of Worlds, Destroyer of Words gibi pek çok ünlü esere imza atan Niven, Steven Barnes, Edward M. Lerner gibi pek çok tanınmış yazarla ortak eserlere de imza attı.

Bimkurgu türünün dışında da eserler veren Niven, imza attığı beş bilimkurgu olmayan romanın yanı sıra ünlü çizgiroman kahramanı Green Lantern’e de senaryo ve konsept olarak katkıda bulundu ve de Green Lantern Manifestosu’nu kaleme aldı.

Halen Kaliforniya’da yaşamakta olan ünlü yazar, tanınmış bir bilimkurgu fanatiği olan Marilyn Joyce Wisowaty ile 1969 yılından bu yana evli.

İlgili Makaleler

Larry Niven hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu