Larry King kimdir

Ad Soyad: Larry King Doğum Tarihi: 19 Kasım 1933 Nereli: New York, Amerika Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Larry King, Time Dergisi tarafından, “Mikrofonun ustası” ve “Televizyon tarihinin en müthiş talk-showcusu” olarak adlandırılan, CNN’deki, dünyanın ilk canlı yayın bağlantılı televizyon programı The Larry King Live’ın, Emmy Ödüllü sunucusu.

Asıl adı, Lawrence Harvey Zeiger olan ünlü talk-show sunucusu Larry King, 19 Kasım 1933 tarihinde, Brooklyn, New York, Amerika’da doğdu. Okuldan sonra Florida radyo istasyonuna girdi. 1960’larda yerel talk-showlara başladı. King, henüz ülke çapında yayına başlamamışken, Miami’de popüler bir medya siması olmuştu. WIOD-Radio ve WTVJ-TV’de yaptığı söyleşi programlarıyla ünlenen King, 1970’lerde Miami Herald için yazılar yazmaya başladı.

1978’de ülke çapında bir radyo programına başladı. 1978-1994 seneleri arasında, King’in sesi milyonlarca radyo dinleyicisi tarafından Mutual Radio’da, The Larry King Show’la dinlendi.

Larry King Live, ilk olarak 1985 senesinde CNN’de, ünlülerle sohbet ettiği, politik ve güncel konuların işlendiği bir program olarak başladı. King’in programına dünyanın her tarafından izleyiciler bağlanmakta, konu hakkında yorum bildirebilmekteydiler. Haftasonu programlarında kariyer ve başarı öykülerini derinlemesine ele alan King, 1994’de, ilk günlük eşzamanlı Radyo/Tv talk-showunu sundu.

1993’deki, başkan yardımcısı Al Gore ve Ross Perot’un münazaralarının yayınlandığı The Larry King Live Show, Körfez Savaşı hakkındaki program dışarıda bırakıldığında, CNN tarihinin en yüksek reytingli programıdır.

1993 senesinde, The National Association of Radio Talk Show Hosts, King’i, “Yılın Talk-showcusu” seçerken, George Washington Üniveristesi, New England Institute of Technology, Brooklyn College ve The Pratt Institute’den de onur dereceleri aldı. 1994’de The American Friends of Hebrew University’nin, Scopus Ödülü’ne layık görülen King, 1996’da yayın hayatındaki başarısı adına, American Academy of Achievement’in Golden Plate ödülüyle onurlandırıldı.

Mayıs 1997’de yayıncılık hayatının 40. yılını kutlayan Larry King adına, Hollywood, Walk of Fame’de bir yıldız kondu. King, 40 yılı aşkın meslek hayatının geride kalan bölümünde, Nixon yönetiminden bu zamana kadarki bütün yaşayan Amerikan başkanları ve first ladylerini de kapsayan 40,000 kişiyle röportaj yaptı. En önemli başarılarından biri de, 1992 ve 1996 senelerindeki başkanlık seçimleri sırasındaki kapsamlı politik röportajlarıdır.

2000’de, nörobilim konusunda toplumu bilinçlendirme çalışmalarıyla, Harvard Üniversitesi’nin Mahoney Ödülü’nün sahibi oldu. Aynı sene, Larry King Live, Başkan ve başkan yardımcısı adaylarının röportajları, gelecek planlarının ele alındığı en yüksek reytingli program olmuştu. King, otuz yedi günlük 2000 seçimleri hakkındaki program maratonunda, içlerinde George ve Laura Bush, Al ve Tipper Gore, cumhuriyetçi Dick Chaney ve demokrat Joe Lieberman’ın da bulunduğu, ilk röportajlarını veren 348 konukla konuşmuştur. 2000 senesinin diğer dikkat çeken konukları arasında, Nelson Mandela, Dalai Lama, Bill Gates, John ve Patsey Ramsey, eski dedektif Steve Thomas, III. Bob Jones, ve 30 yıldır ilk beraber röportajlarını veren Mary Tyler Moore ve Dick Van Dyke gibi isimler vardır.

2001’de, King, azınlıklarla ilgili programlarıyla, Lincoln University of Missouri’nin, “Mükemmel Halkla İlişkiler” ödülünün sahibi olurken, depresyonu ele aldığı programlarıyla da American Foundation for Suicide Prevention’s Public Service Award’ı kazandı.

2001’de Mardi Gras’da, XXXIII. Bacchus’a taç takan King’e New Orleans’ın anahtarı verildi.

“Yayın tarihinin Muhammed Ali’si” diye tanımlanan King, televizyon ve radyodaki başarılarıyla, George Foster Peabody’nin “Yayıncılıkta mükemmellik”, habercilik, belgesel ve röportaj dallarında Emmy, on kere kazandığı CableACE’nin “En İyi Talk-show Sunuculuğu” gibi de ülkesinin önde gelen yayıncılık ödüllerine layık görüldü. Programlarında toplum sorunlarına sıklıkla değinen King, bu konuda bir çok üniversite ve derneğin ödülünü aldı. Daha sonra March of Dimes Franklin Delano Roosevelt Ödülü‘nü aldı.

King, programına davet ettiği, Barbra Streisand, Al Pacino, Marlon Brando, Eric Clapton, Monaco Prensi Albert, Madonna, Gordon B. Hinckley, Jim Carrey, Mikhail Gorbachev, Stephen Hawking, Tom Hanks, Oprah Winfrey, Elizabeth Taylor, Diana Ross, Pete Rose, Sting, George Burns, Yasser Arafat, Tom Cruise, Margaret Thatcher, Michael Jordan, Prince, Sammy Davis Jr., Bob Hope, Cal Ripkin Jr. ve Bette Davis gibi dünyaca ünlü isimlerle adından söz ettirmeye ve bu işte bir numara olduğunu vurgulamaya devam etmektedir.

Entertainment Tonight’ın “usta röportajcı” diye adlandırdığı King, Ghostbusters, Primary Colors, Contact, The Kid, The Contender ve America’s Sweethearts’ın da aralarında bulunduğu on sekiz filmde rol aldı. Murphy Brown, Frasier and Murder One gibi diziler de King’in oynadığı dizilerdir.

Larry King Cardiac Foundation’ı kuran ve böylece yeterli maddi durumu olmayıp, kalp hastası olan insanlara yardım etmeyi amaçlayan King, bunun yanı sıra ve Amerikan Kalp Vakfı’yla da bağlantı içindeydi.

Andy, Larry Jr., Chaia, Chance ve Cannon adlarında beş çoçuk babası olan King, yedinci eşi aktris Shawn Southwick-King’le, 1997 Eylül’ünde evlendi. On bir kitap yazan King’in, ilk kitapları, 1988’de yazdığı, Tell It to the King ve 1995’de yayınlanan, The Best of Larry King Live’dir. King, Amerika’nın haftalık gazetesi USA Today’de de bir köşeye sahiptir.

İlgili Makaleler

Larry King hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu