Kim Cattrall kimdir

Ad Soyad: Kim Cattrall Doğum Tarihi: 21 Ağustos 1956 Nereli: Liverpool, İngiltere Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Kim Cattrall kimdir, Kim Victoria Cattrall, 1956 doğumlu İngiliz oyuncu. Cattrall, “Sex and the City” deki “Samantha Jones” karakteriyle dünya çapında üne kavuşmuştur. Bu rolüyle bir Emmy Ödülü adaylığı almış ve Altın Küre Ödülü’nün sahibi olmuştur. Sinema filmleri dışında televizyon dizilerindeki ve tiyatro oyunlarındaki rolleriyle de öne çıkmaktadır.

Kim Cattrall, 21 Ağustos 1956’da Liverpool, İngiltere’de doğdu. Annesi Shane Cattrall bir ev hanımı, babası Dennis Cattrall ise bir inşaat işçisiydi. Oyuncunun 3 kardeşi vardı. Henüz bir yaşına gelmemişken ailesi Kanada’ya taşındı ancak oyuncu, 11 yaşındayken anneannesinin hastalığı dolayısıyla tekrar İngiltere’de yaşamaya başladı.

Cattrall, İngiltere’de “London Academy of Music and Dramatic Arts”adlı sanat okuluna kayıt yaptırdı. Bir süre sonra Kanada’ya geri döndü ve lise eğitimine burada devam etti. 16 yaşında liseyi bitiren oyuncu, New York’ta bulunan “American Academy of Dramatic Arts” adlı sanat okulundan bir burs kazandı ve kariyerine bu alanda yön vermek istediğine karar verip 16 yaşında New York’a taşındı. Eğitimi sırasında yönetmen Otto Preminger’le 5 yıllık bir sözleşme imzaladı. Bir yıl sonra bu sözleşmeyi Universal Studios satın alınca Cattrall bu kurumun altında çalışmaya başladı. Hayatının bu yeni döneminde oyuncu değişik türlerde birçok televizyon dizisinde başrol oynadı. Bu deneyim, Cattrall’ın sinemaya geçişini kolaylaştırdı. Rol adlığı ilk film, 1975 tarihli “Rosebud” oldu. Bunun yanında “The Incredible Hulk”, “Charlie’s Angels”, “Quincy” gibi birçok televizyon yapımında küçük roller aldı, bir yandan da Broadway’de kendini geliştirmeye devam etti.

1980 yılında Cattrall, Oskar adaylığı bulunan film “Tribute”ta Jack Lemmon’la başrol oynadı. 1981’de “Ticket to Heaven”da, 1982’de “Porky’s”de rol aldı. Bu fimden 2 yıl sonra, Türkiye’de de büyük ilgi görmüş “Polis Akademisi” serisinin bir filmi için bir rol teklifi aldı ve kabul etti. Serinin 1984 tarihli filminin başarısının üstüne kariyeri ivme kazandı; 1985’te “Turk 182”, “City Limits” ve “Hold-Up” adlı 3 filmde oynadı. 1987 tarihli “Mannaquin” filmindeki rolü, Cattrall’a olumlu eleştiriler getirdi. Bu yapımdan sonra, “Star Trek VI: The Undiscovered Country” adlı Yıldız Savaşları serisinde yer aldı. Cattrall’ın sinemayla birlikte yürüttüğü tiyatro kariyeri Anton Chekhov’un “Three Sisters” ve Arthur Miller’ın “A View from the Bridge” gibi eserlerini kapsamaktaydı.

1997 yılında Kim Cattrall, kariyerindeki dönüm noktası olan “Sex and the City” dizisi için yapımcı Darren Star’dan teklif aldı. Dizide canlandırdığı “Samantha Jones” adlı karakter, oyuncuyu dünya çapında üne kavuşturdu. “Sex and the City”nin sona ermesinin ardında Sarah Jessica Parker ve Cattrall’ın uçuk finansal talepleri olduğu söylentileri ortaya atıldı.

Dizinin devam ettiği sırada sinemaya da ara vermeyen Cattrall, Britney Spears’ın filmi “Crossroads”da rol aldı. 2005 yılında “Ice Princess” adlı Disney yapımında ve “Whose Life Is It” adlı tiyatro oyununda oynadı. Bu oyundaki rolü ona “Yılın En İyi Tiyatro Oyuncusu” ödülünü getirdi.

“ Cattrall’ı sinema dışındaki alanlarda atılımlara itti. Pepsi’yle bir anlaşma imzalayan oyuncu, markanın televizyon reklamlarında rol aldı. Bu sırada 3. eşi Mark Levinson’la yazdığı seks konulu kitabı “Satisfaction”ı çıkarttı. Ayrıca bir şiir kasetinde Rupert Brooke’un bir şiirini seslendirdi.

Kim Cattrall, 25 yaşındayken Kanada Başbakanı Pierre Trudeau’la birlikte oldu. İlk evliliğini Larry Davis’le gerçekleştirdi. Daha sonra Andre J. Lyson’la evlenen oyuncu, 1989 yılında ikinci evliliğine son verdi. Son olarak Mark Levinson’la evlendi ancak bu evlilik de 2004 yılında son buldu. Bir süre aktör Daniel Benzali ile nişanlı kaldı ancak bu ilişkinin ardından kendisinden yaklaşık 20 yaş küçük Kanadalı şef Alan Wyse’la birlikte oldu. Oyuncu şu sıralar “Whose Life is it” oyunundaki rol arkadaşı Alexander Siddig ile birlikte.

Kim Cattrall, 45 yaşında FHM Dergisi’ne poz verdi. Şu anda “The Cryptogram” adlı oyunda sahne alıyor. İyi derecede Almanca biliyor, 1.77 metre boyunda. 80’e yakın film ve televizyon yapımında rol alan oyuncunun en son filmi ise Amerika’da 2006’da vizyona girecek olan “The Tiger’s Tail”.

İlgili Makaleler

Kim Cattrall hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu