Kemal Dedeman kimdir

Ad Soyad: Kemal Dedeman Doğum Tarihi: 1903 Nereli: Kayseri Meslekler: Ölüm Tarihi: 12 Şubat 1998 Burcu:

Kemal Dedeman kimdir, Dedeman otellerinin kurucusu

Kemal Dedeman, 1903 yılında Kayseri‘de doğmuştur. Tam adı Mehmet Kemal Dedeman’dır. Annesi Hacı Nazire Hanım, babası Hacı Rıfat Şükrü Bey’dir. Gkuldan ayrılıp babasından kalan ticarethanenin başına 1918 yılında geçmek zorunda kaldı. 1924 yılına kadar iş yerini çalıştıran Kemal Dedeman, 1924 yılında iş yerini tasfiye ederek İzmir‘e gitti. Hemen ardından askere alındı ve askerliğini Kahramanmaraş‘da yaptı.

Askerlik bittiğinde de Kayseri Adliyesi’nde Zabıt Katibi olarak işe girdi. 1931 yılında adliyedeki işinden ayrılarak tekrar ticaret hayatına girdi. 1933’te Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarında Atatürk’ün nutkunu okuyacağı platformun yapımını da üstlendi. 1933 yılında Ankara’ya giderek gıda ve taahhüt işleriyle uğraşmaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Yeşilköy, Ankara Etimesgut ve Kütahya Askeri Havaalanları ile Kayseri Tayyare Fabrikası gibi inşaatlarda müteahhitlik yaptı. Sırasıyla inşaat, madencilik ve turizm yatırımları ile büyüdü.

1945 yılında, zamanın hükümetince başlatılan Yıldırım Yolları Projesi kapsamında, Kayseri, Kırşehir, Sivas arasındaki yol inşaatlarının yapımını üstlendi ve gerçekleştirdi.

Kemal Dedeman, 1947 yılında çalışmalarına madencilik işlerini de katarak, Krom, çinko, kurşun ve manyezit madenlerinin işletmesi ve ihracatı da yapmaya başladı.

1966 yılında Ankara’da Dedeman Hotelini açarak turizm sektörüne girmiş oldu. Bu tarihten itibaren başta oteller olmak üzere, eğlence ve hizmete yönelik işletmelerle yeni yatırımlar birbirini izledi. Yıllar önce, içindeki ülke sevgisi ve inancıyla yola çıkan Mehmet Kemal Dedeman, gerçekleştirdiği yatırımların yanı sıra eğitim-sağlık kurumları inşaası ve iç donanımlarına yaptığı bağışlarla ülkesine hizmet vermeye devam etti ve “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”na layık görüldü.

Merkezi Ankara’da bulunan Kayseri İli Yardım Derneği’nin kurucuları arasında da yer alan Kemal Dedeman: Kayseri’de bir Dedeman Ortaokulu ve Dedeman Temel Eğitim Okulu, Yahyalı’da Dedeman Camii ve Dedeman Müftülük Binası ile Pınarbaşı’nda Dedeman İmam Hatip Okulu inşa ettirmiştir. Kemal Dedeman, son olarak Kayseri Erciyes Üniversitesi bünyesinde, 5300 metrekare kapalı alanı olan 100 yataklı Kanser Hastanesi yaptırmış, ayrıca çeşitli kuruluş ve kurumlara büyük çapta yardım ve katkıları aralıksız sürmüştür.

Kemal Dedeman, Şahinur Dedeman ile evlendi. Murat Dedeman ve kızı Nazire Dedeman Çağatay adında iki çocuğu vardır.

Kemal Dedeman, 12 Şubat 1998 tarihinde 95 yaşında İstanbul’da ölmüştür.

Dedeman Otelleri, yurtiçinde 16, yururumdadır.

Dedeman holdingin yönetiminde; oğlu Murat Dedeman ve torunlar Rıfat ile Banu bulunmaktadır.

Kemal Dedeman hakkında yapılan aramalar

Kemal Dedeman, Kemal Dedeman biyografi, Kemal Dedeman hayatı, Kemal Dedeman nereli, Kemal Dedeman kimdir, Kemal Dedeman eşi, Kemal Dedeman kaç yaşında, Kemal Dedeman fotoğrafları

İlgili Makaleler

Kemal Dedeman hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu