Kelly Clarkson kimdir

Ad Soyad: Kelly Clarkson Doğum Tarihi: 24 Nisan 1982 Nereli: Teksas, ABD. Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: --

Kelly Clarkson kimdir, Kelly Brianne Clarkson, 24 Nisan 1982 tarihinde ABD’nin Teksas eyaletinde Fort Worth şehrinde, Burleson’da Jeanne Clarkson ve Joseph Clarkson çiftinin kızı olarak dünyaya geldi. Sanat yaşantısına ilkokulun yedinci sınıfındayken Okulun korosunda şarkı söyleyerek başladı. 2000 yılında Burleson lisesinden mezun oldu. Kardeşleri; Jason (d. 1973), kız kardeşi: Alyssa (d. 1976). Kelly Clarkson 6 yaşındayken anne babası boşanmışlar.

Lisede iken 1996’da Hollywood‘a gidip başarısını orda kanıtlamaya karar veren Kelly Clarkson, “Sabrina The Teeanage” adlı dizide figüran olarak rol aldı. Daha sonra Burleson’a geri dönen Kelly Clarkson, orada bir sinema salonunda çalışmaya başladı, Red Bull enerji içeceklerinin promosyoncusu oldu ve bir komedi klübünde kokteyl servisi yaparak geçimini sürdürmeye başladı.

ABD’de Fox Tv’nin 2002 yılında düzenlediği ilk American İdol yarışmasının birincisi oldu (4 Eylül 2002), yarışmadan 1 milyon dolar ödül ve albüm sözleşmesi ile çıktı. Kazandığı birincilikten hemen 2 hafta sonra yarışmada kendisine birinciliği kazandıran şarkı ‘A Moment Like This’ ile platin plak kazandı.

Kelly Clarkson, 2002 yılının yazında, yetenekli bir sanatçı olmaktan çıkıp, tüm dünyada tanınan bir şarkıcı olma yolunda ilk adımını atarak 2003 senesinde “Thankful” adını verdiği birinci albümünü yayınlamıştır. 200“Breakaway” pop-rock tarzına kaymış ve ilk albümdeki başarısını sürdürmüştür. Bu iki albümle, toplamda iki Grammy kazanmıştır.

Tüm bu başarılarına rağmen Kelly Clarkson, New York ya da Los Angeles‘a taşınmak yerine doğduğu ve büyüdüğü yer olan Texas’ta kalmayı tercih etti.

Kelly Clarkson, 3 Şubat 2007’de Londra, Wembley Arena’daki ilk büyük konserini verdi.

25 Haziran 2007 tarihinde ‘My December’ adlı 3. albümünü yayımlayan Kelly Clarkson’ın çıkış şarkısı‘Never Again’ oldu.

Kelly Clarkson’ın “All I Ever Wanted” adını taşıyan dördüncü stüdyo albümü 10 Mart 2009’da raflardaki yerini aldı.Beşinci albümü olan “Stronger” 24 mart 2011’de piyasaya çıktı.

Albümleri:
2003 – Thankful
2004 – Breakaway
2007 – My December
2009 – All I Ever Wanted
2011 – Stronger

İlgili Makaleler

Kelly Clarkson hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu