Kate Bosworth kimdir

Ad Soyad: Kate Bosworth Doğum Tarihi: 02 Ocak 1983 Nereli: Los Angeles, Kaliforniya, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Kate Bosworth kimdir, Kate Bosworth, 1983 doğumlu Amerikalı sinema oyuncusu. 1998 yılında oynadığı The Horse Whisperer’daki rolünün ardından 2002 yapımı Blue Crush filmindeki başrolüyle tanınan Bosworth, Superman Returns filminde Lois Lane’i canlandırıyor.

Catherine Ann Bosworth, Talbots Giyim Mağazaları zincirinin yöneticilerinden Hal Bosworth ile ev hanımı Patricia Potter’ın çocukları olarak 2 Ocak 1983’de Los Angeles, Kaliforniya’da dünyaya geldi. Sol gözünün irisinde, kahverengi bir leke oluşmasına yol açan bir hastalıkla doğan Bosworth, küçüklüğünde babasının işiikte tüm ülkeyi dolaştı. Gençliğinin büyük bölümü Darien, Connecticut ve Cohasset, Massachusetts’de geçti.

Çok fazla yer değiştirmeleri yüzünden lise yıllarında herzaman okuldaki yeni kız olmanın ve yemekhanede elinde yemek tepsisiyle yürürken yanına oturacak kimseyi bulamamanın burukluğunu yaşadı. Bu durum Bosworth’un utangaç ve çekingen olmasına neden oldu. 2001 ‘de mezun olduğu Cohasset Lisesi’ndeyken okulunun onur kurulunun da üyesiydi ve futbol takımındaydı. Aynı zamanda İspanyolca da öğrenen Bosworth, 14 yaşından itibaren at binmeye başladı ve çeşitli müsabakalarda şampiyonluklar kazandı. Mezuniyetinin ardından Princeton University’ye kabul edilen Kate, kaydını dondurdu ve bu okula gitmedi.

Kate Bosworth’un film kariyeri 1998 yapımı The Horse Whisperer filmindeki Judith rolünü almasıyla başladı. Film için binicilik deneyimi olan birisi aranıyordu ve Bosworth’un binicilik kariyerinin yanısıra denemelerde çıkardığı oyunculuk filmin yapımcısını oldukça etkiledi. Kısa bir süre devam eden Young Americans adlı dizide oynadıktan sonra 2000 yılında Remember the Titans’da yan rollerden birinde oynadı. 2001 yılında seçmelere katılabilmek ve daha iyi roller alabilmek için Los Angeles’a taşındı. İlk başrolünü 2002 yılında çekilen surf filmi Blue Crush’da oynadı. Pozitif eleştiriler alan ve gişede başarı sağlayan film, aynı zamanda da Bosworth’u daha geniş bir izleyici kitlesine tanıştıdı.

2002-2005 yılları arasında birçok geniş çaplı filmde rol aldı. Beyond The Sea filminde Sandra Dee karakterini canlandıran Bosworth, Win A Date With Ted Hamilton! adlı filmde Josh Duhamel’le baş rolleri paylaştı. Ardından Myla Goldberg’in çok sevilen romanı Bee Season’da, Yahudi bir ailenin kızı Chali’yi canlandırdı.

Revlon kozmetik ürünlerinin birçok reklamında da oynayan Bosworth, 2005 yılında, Dünyanın En Seksi 100 Kadını Listesi’nde 60. sırada yer aldı. Maxim dergisinin Hot 100 listesinde de iki yıl içerisinde 38. sıradan 8. sıraya yükselen aktris, E! Televizyon kanalının Girls of Summer ( Yaz Kızları) listesinde 2. sırada gösterildi.

Beyond The Sea filminde birlikte oynadığı Kevin Spacey’nin yönetmen Bryan Singer’a önermesi üzerine Superman Returns filminde Lois Lane rolünü oynaması teklif edildi. Başlarda, Lane karakterinin bir ikon oluşu bu nedenle de gelebilecek negatif eleştirilerden çekinen Bosworth, sonunda rolü kabul etti. Aynı zamanda filmin çekimlerinin tamamlanmasından sonra, olası devam filmi için de imza attı.

Young Americans adlı dizinin çekimleri sırasında tanıştığı, Matt Czuchry ile bir süre ilişki yaşıyan Bosworth, 2002 yılında ünlü aktör Orlando Bloom’la görüşmeye başladı. Depresyon temalı bağımsız drama filmi, Seasons of Dust’da birlikte rol alan Bloom ve Bosworth çifti 2005 yılında kısa bir ayrılık yaşadıktan sonra ilişkilerine devam etti fakat eylül 2006’da ayrıldılar.

Kendisini güvensiz birisi olarak tanımlayan Bosworth’e göre, oyunculuk yapmak onu olgunlaştırıyor. Louise ve Dusty isimlerini verdiği iki kedisi ve 2004’de Fas’ta geçirdiği tatilde sahiplendiği Lila isimli bir köpeği olan Bosworth, hobisi olan biniciliğe olası bir kaza geçirmekten ve bunun film kariyerini etkilemesinden korktuğu için devam etmiyor. Aktris, Appalachia Service Project’in (az gelirli insanların evlerini tamir eden bir yardım kuruluşu) de üyesi.

İlgili Makaleler

Kate Bosworth hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu