Karl Drais kimdir

Ad Soyad: Karl Drais Doğum Tarihi: 29 Nisan 1785 Nereli: Almanya Meslekler: Ölüm Tarihi: 10 Aralık 1851

Karl Drais kimdir, Bisikletin patenti 26 Haziran 1819 tarihinde Karl Drais tarafından alındı.

Karl Drais, 29 Nisan 1785 tarihinde Karlsruhe, Almanya‘da doğmuştur. Tam adı Carl Friedrich Ludwig Drais von Sauerbronn’dır. Babası Karl Friedrich Wilhelm Ludwig kıdemli bir polis memuruydu. Annesinin adı Ernestine Christine Margareth’dir. Karl Drais okul yıllarını Karlsruhe’de geçirdi. Orta dereceli liseyi 1800 yılında bitirdi ve amcası Friedrich Heinrich Georg’un, Pforzheim şehrindeki özel orman okuluna devam etti. Orman memurluğu için çok müracaat olduğundan 1803 – 1805 arası Heidelberg kentinde Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesinde matematik, fizik ve mimarlık okudu. Sonra Baden Orman Dairesinde göreve başladı. Karl Drais, Baden Eyaleti’nde orman memuru olarak çalıştı.

Babası ığına getirildi. Bu nedenle aile 1810 yılında Mannheim kentine taşındı. Karl Drais, 1811 yılında maaşı ödenmek suretiyle orman dairesindeki aktif görevinden ayrılarak Mannheim’a taşındı.

Daha sonra bazı icatlar yapmaya başladı. Buluşları arasında 1812’de otomatik nota yazı makinası, 1827’de hızlı daktiloyu ve 16 harften oluşan hızlı yazı makinası (stenografi makinası), 1813/14’de iki tane dört tekerli kas kuvvetiyle hareket eden taşıma aracı, daha önemlisi, 1817’de iki tekerli yürüme aracı (pedalsız bisikleti) yaptı.

Bu iki tekerli yürüme aracı ilk kez 12 Haziran 1817 tarihinde Mannheim şehrinde, tanıtıldı. Karl Drais tahtadan yaptığı pedalsız aracın selesine oturup ayaklarıyla yeri iterek koşmaya başladı. ‘Test sürüşü’ başarılı geçmiş ve modern bisikletin ilk ‘prototipi’ doğmuştu.

Bu ilk iki tekerli atsız hareket eden araç, otomobil için patlama noktası olacaktır. 10 yıl sonra Pierre Michaux pedallı bisikleti geliştirecek ve Karl Friedrich Benz tarafından otomobilin buluşuna yol açacaktır. Karl Drais, bu buluşundan dolayı Baden baronu Carl-Friedrich von Baden tarafından Mekanik Profesörlüğüne atandı.

Bisikletin patenti 26 Haziran 1819 tarihinde Karl Drais tarafından alındı.

Karl Drais 1822 yılından 1827 yılına kadar Brezilya‘ya kadostro ölçümcüsü olarak gitti. 1827’de Mannheim’a döndü. Babası 1830’de öldü. Böylece Karl Drais sadece icatları için ona destek olan babasını kaybetmekle kalmadı, babasının politik hasımlarının da sürekli saldırısına uğradı. 1838’deki ağır saldırıdan sonra 1839’dan 1845’e kadar Odenwald’daki Waldkatzenbach’da yaşadı. Bu sırada Karlsruhe’de ayak kuvvetiyle çalışan treni denedi. Bu nedenle demiryolları literatürüne kendi adıyla anılan Draisine makinası girmiş oldu. Bunun sonucunda da doğduğu kent Kralsruhe’ye geri döndü. Baden Devrimine bağlı Karl Drais, 1849’da, kendisine tanınan ayrıcalıkları ve soylu ünvanını reddederek, demokrasiye olan inancını ispat etti.

Devrimin basarısızlığa uğraması ile Karl Drais için çok zor günler başladı. Emekli maaşına Prusyalı işgalcilerce devrimin zararlarını ödetmek üzere el konuldu.

Karl Drais, 10 Aralık 1851 tarihinde Karlsruhe, Almanya‘da 66 yaşında ölmüştür.

İlgili Makaleler

Karl Drais hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu