John Venn kimdir

Ad Soyad: John Venn Doğum Tarihi: 04 Ağustos 1834 Nereli: Kingston upon Hull, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: 04 Nisan 1923

John Venn kimdir, Venn şemasının tanıtımından sonra ünlenmiştir.

John Venn, 4 Ağustos 1834 tarihinde İngiltere, Kingston upon Hull, Yorkshire’da doğmuştur. Kendisi 3 yaşındayken ölen annesinin adı Martha Sykes’dir. Babası Henry Venn kilisede görevliydi.

Tanımladığı Venn şeması; Olasılık, Mantık, İstatistik, ve Bilgisayar Bilimleri, Kümeler Kuramı dahil birçok alanda kullanılmaktadır.

John Venn, 19 yaşında 1853’te Cambridge Gonville and Caius College’a girdi ve ikinci yılında matematik bursu kazandı. Başarılı bir öğrencilik hayatı oldu. Mezun olduktan sonra iki yıl papaz olarak çeşitli kiliselerde çalıştı. 1862 yılında, Cambridge Üniversitesinde ahlaki bilimlerde ders vermek üzere işe başladı. Mantık ve olasılık teorilerine ilgi duydu ve felsefeye merak sardı. De Morgan, Boole, John Austin, ve John Stuart Mill’in çalışmalarını inceledi.

George Boole‘in matematik mantığını genişleterek dünya çapında tanınmasını sağlayairleşimini temsil eden Venn şemasını ortaya koydu. Şans Mantığı, Sembolik Mantık, Deneysel Mantığın Prensipleri kitaplarını yayınladı. 1883’te Cambridge’de doktora derecesine erişince din adamlığını temelli olarak bıraktı.

1883 tarihinden sonra da Cambridge Üniversitesinin tarihine ilgi duymaya başladı. Oğluyla beraber 1349 ile 1887 tarihleri arasında Cambridge Üniversitesinde görev yapan öğretim görevlilerinin ve öğrencilerinin, 13500 kişiye yakın insanın biyografik listesini oluşturdu.

John Venn, iyi bir tırmanıcı, başarılı bir botanist ve dil bilimciydi. Bir diğer özel yeteneği de makine yapmaktı.

John Venn, 4 Nisan 1923 tarihinde İngiltere, Cambridge’de ölmüştür.

Venn Şeması Nedir?
Küme, kapalı bir eğri içinde her eleman bir nokta ile gösterilip noktanın yanına elemanın adı yazılarak gösterilir. Bu gösterime Venn Şeması ile gösterim denir.
A = { a, b, c } kümesi Venn şeması ile gösterilmiştir. Şema ile gösterilirken her elemanın başına nokta konulur ve kümenin adı şeklin hemen yanına yazılır.

İlgili Makaleler

John Venn hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu