John R. Bass kimdir

Ad Soyad: John R. Bass Doğum Tarihi: ?? ?? 1962 Nereli: New York, ABD. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

John R. Bass kimdir, ABD. Başkanı Barack Obama tarafından ABD‘nin Türkiye Büyükelçisi olarak 1 Ekim 2014 tarihinde göreve atandı.

John R. Bass, ABD., 1962 yılında New York‘da doğmuştur. İtalyan kökenli bir aileden gelmektedir. Babası ABD Hava Kuvvetlerinde subaydır. John R. Bass, Syracuse Üniversitesinden 1986 yılında mezun oldu.

John R. Bass, ABD Dışişleri Bakanlığı’na atanmadan önce Türkiye, Kıbrıs, Benelüks ülkeleri ve NATORusya görüşmeleri üzerinde çalışmalar yaptı. Yurt Dışı Hizmetleri’ne katılmadan önce bir gazete editörlüğü ve bir siyasi kampanya danışmanlığı yaptı.

1998-2000 yılları arasında, Kosova‘da bulunan barış gücü komuta merkezinde görev yaptı. Ayrıca, Rusya‘nın ABD‘nin Avrupa’ya yerleştirmeyi planladığı füze savunma sistemini kabul etmesi için müzakereler yürüttü.

2000-2001 yılları arasında, stratejik silah azaltımı, Rusya Federasyonu ile tartışmalar için politika ve operasyonel planlamasını koordine merkezi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott‘un personel şefi oldu.

2002-2004 yılları arasında, Roma‘da insan hakları, göç, insan ticareti, birey ve işgücü piyasası reformu konularında İtalyan hükümeti ve sivil toplum örgütleri ile koordineli olarak Roma’da ABD Büyükelçiliği’nde görev yaptı.

John R. Bass, 2004-2005 yılları arasında, ABD’nin eski başkan yardımcısı Dick Cheney‘nin müşavirliğini yaparak Avrupa ve Avrasya konularında özel danışmanı oldu.

2005-2008 yılları arasında, Dışişleri Bakanlığı Operasyon Merkezi Direktörü olarak görev yaptı. Bass Operasyon Merkezi’nde görev yaptığı dönemde, Katrina Kasırgası karşısında uluslararası yardım koordinasyonunu yönetti.

2008-2009 yılları arasında Bağdat İl İmar Ekibinde başkanlık yaptı. John R. Bass, 1 Ekim 2009 tarihinde Gürcistan, Tiflis Büyükelçisi oldu. 2012 yılında oradaki görevi bitince 2012 Ekim ayında ABD. Dışişleri Bakanlığı Yönetici Sekreteri olarak ABD.’ye döndü.

John R. Bass, ABD. Dışişleri Bakanı John Kerry‘nin özel asistanı olarak görev yapmakta iken 7 Temmuz 2014 tarihinde görevi sona eren Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone‘nin yerine ABD. Başkanı Barack Obama tarafından John R. Bass, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi olarak 1 Ekim 2014 tarihinde göreve atandı.

Türkiye’de daha önce görev yapmayan John R. Bass, İngilizceden başka İtalyanca, Fransızca ve Türkçe bilmektedir.

John R. Bass, Holly Holzer ile evlidir.

İlgili Makaleler

John R. Bass hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu