Jodie Foster kimdir

Ad Soyad: Jodie Foster Doğum Tarihi: 19 Kasım 1962 Nereli: Los Angeles, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Jodie Foster kimdir, İlk kez 14 yaşında iken rol aldığı “Taxi Driver” adlı film ile çıkış yapan, ardından “Kuzuların Sessizliği” ve “Sanık” adlı filmleriyle iki kez Oscar kazanmış Amerikalı oyuncu.

Jodie Foster, 19 Kasım 1962‘de Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde doğdu. Gerçek adı Alicia Christian Foster olan oyuncu şov dünyasına küçük yaşta oynadığı reklamında okuma-yazma öğrenmiş, 8 yaşına geldiğinde ise yaklaşık 40 reklam filminde yer almıştı.

Foster, fakir bir aileden gelmekteydi. Babası, annesi ünlü oyuncuya hamile iken onları terkettiği için iki kardeşi ve annesi ile birlikte büyüdü. Çocukken güzel yüzü ile dikkatleri üstüne çekmiş ve oynadığı reklam filmleriyle daha 10 yaşına basmadan ailenin en çok para kazana üyesi haline gelmişti. İlk sinemaya girişi 1972 yılında “Napoleon and Samanta” adlı film ile oldu. Bundan bir yıl sonra “Tom Sawyer” adlı tv filminde rol aldı. Oyuncunun asıl çıkışını yaptığı film henüz 14 yaşında iken bir fahişeyi canlandırdığı yönetmenliğini Martin Scorsese‘nin yaptığı “Taxi Driver” adlı film ile oldu. Robert De Niro‘nun başrolünde yer ladığı bu film ile Oscar’a aday gösterildi.

Eğitimi için sinemaya ara verdi. Başarılı bir öğrencilik hayatı oldu. Liseyi birincilikle bitirdikten sonra 1985 yılında Yale Üniversitesi’nde edebiyat bölümünü derece ile bitirdi. Bu dönemde ortalama filmler yapan oyuncu daha sonra 1988 yılında Jonathan Kaplan’nın yönetmenliğini yaptığı “The Accused” (Sanık) filmi ile büyük bir dönüş yaptı. Bu filmdeki rolü ona ilk Oscar’ını kazandırdı.

1991 yılında başrolünü Anthony Hopkins ile paylaştığı filmi “The Silence of The Lambs” (Kuzuların Sessizliği) ile ikinci kez defa “En iyi Kadın Oyuncu” Oscar’ının almaya hak kazandı. Bu filmin hemen ardından ilk yönetmenlik denemesi olan “Little Man Tale”i çekti. 1992 yılında kendi prodüksiyon firması olan Egg Pictures’ı kuran Foster, aile yaşamını etkilediği gerekçesiyle 6 film çektikten sonra 2001 yılında firmayı devretti.

Jodie Foster’ı Oscar’a aday gösterilmesini sağlayan bir filmi de “Nell” oldu. Bu filmin hemen ardırdan 1997 yılında bir bilimkurgu filmi olan “Contact“(Mesaj) adlı filmde başrol oynadı. İki sene sonra başrolünü Chow Yun-Fat ile paylaştığı bir edebiyat uyarlaması olan “Anna and The King” (Genç Kız ve Kral) adlı filmde yer aldı.

2002 yılında David Fincher‘ın yönetmenliğini yaptığı “Panic Room” (Panik Odası) adlı filmde rol alabilmek için Cannes Film Festivali’ndeki jüri üyeliğini bıraktı. 2006 yılında “Inside Man“, 2007 yılında yapımcılığını da üstlendiği “The Brave One” adlı filmlerle karşımıza çıktı.

Kickbox, yoga, karate ve aerobik gibi sporlara ilgi duyan ve akıcı bir Fransızcaya sahip olan Oscarlı oyuncu aynı zamanda Smith Koleji tarafından onursal derece ile ödüllendirildi. Ayrıca Empire Dergisi’nin “Film tarihinin en seksi yıldızı” listesine 45, yine aynı derginin “Tüm zamanların en iyi film yıldızı” listesine ise 18. sıradan seçildi. People Dergisi’nin oluşturduğu “En güzel 50 insan” listesinin içinde bulunmakta. Foster’ın adını açıklamadığı suni döllenme ile sahip olduğu ve bayan partneri ile birlikte büyüttüğü iki çocuğu da bulunmakta.

Jodie Foster kimdir
Jodie Foster kimdir
Jodie Foster kimdir
Jodie Foster kimdir
Jodie Foster kimdir
Jodie Foster kimdir
Jodie Foster kimdir
Jodie Foster kimdir

İlgili Makaleler

Jodie Foster hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu