Jason Tahinci kimdir

Ad Soyad: Jason Tahinci Doğum Tarihi: 29 Ekim 1983 Nereli: Bristol, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Jason Tahinci kimdir, Pistlerdeki tek Türk GP2 pilotu.

Jason Tahinci, 29 Ekim 1983‘te İngiltere‘nin Bristol kentinde doğdu. 1994 yılında Gökdil Koleji’nden ve 2001 yılında Koç Özel Lisesi’nden mezun oldu. Şu anda İngiltere’nin Bath kentinde University of Bath’ta Otomotiv Muhendisliği Bölümünde okumaktadır.

Sporu seven bir ailenden geliyor olması onun da küçük yaştan beri spor ile ilgilenmesinde büyük rol oynadı. Eylül 1989‘da babası Mümtaz Tahincioğlu sayesinde ilk defa bir Go-Kart’a tanıştı. 1990 yılında yarışmaya başladı ve 1991 yılında şampiyonayı birinci olarak tamamladı. Bu başarısı 4 sene devam etti. Bu 4 sene içerisinde Hollanda’da katıldığı yarışmalardan birisinde 26 kişi arasından 7. oldu.

1995 yılında yarışmaya başladığı Promo katogorisinde, ablası Raina’dan sonra ikinci olarak bitirdi. 1996 yılında Türkiye Şampiyonaollanda Şampiyonası’nda 5 yarışa katıldı ve yarışmalardan birinde 24 kişi arasından 5. oldu. Ertesi sene Türkiye Şampiyonalarına geri döndü ve 19971998 seneleri Promo Kategori Şampiyonu oldu. Aynı sezon Avrupa Junior kategorisi şampiyonalarına katıldı ancak sağlık sorunları ve teknik arızalar nedeniyle başarılı olamadı.

1999 senesinde yarışmaya katıldığı Super kategorisini şampiyon olarak bitirdi. Aynı başarıyo 2000 senesinde de gösterip 8 kere Türkiye Karting Şampiyonu oldu. İlk kez 2000 senesinde Türkiye Formula 3 Şampiyonasına katıldı ve 2.likle bitirdi. Ardından katıldığı 6 yarışın dördünü 1.lik, diğerlerini de ikincilik ile bitridi.

Eğitimine ağırlık veren Jason Tahinci’nin hedefi bir Formula 1 pilotu olabilmek.

İlgili Makaleler

Jason Tahinci hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu