James Cameron kimdir

Ad Soyad: James Cameron Doğum Tarihi: 16 Ağustos 1954 Nereli: Kapuskasing, Ontario, Kanada Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

James Cameron kimdir, Kanadalı yönetmen, senaryo yazarı ve prodüktör. Gerçek adı James Francis Cameron’dır. Üç kez oskar heykelini kucaklayan Cameron, 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran Rambo: First Blood Part II, The Terminator, Aliens ve Titanic gibi iddialı filmlerin senaristliğini ve yönetmenliğini yapmıştır.

16 Ağustos 1954’te elektrik mühendisi bir baba ve sanatla uğraşan bir annenin çocuğu olarak Kapuskasing, Ontario, Kanada’da dünyaya geldi. Çocukluğu , Ontario’nun Chippawa kasabasında geçen Cameron’un ailesi 1971’de brea, California’ya taşındı. California State University’de fizik üzerine eğitim gördükten sonra film yapma tutkusuyla sık sık UCLA’nın sinema arşivine giden Cameron, George Lucas’ın yönetmenliğini yaptığı star-wars filmini gördükten sonra kesin kararını verdi. O dönem geçimini sağlamak için kamyon şoförlüğü yapan yönetmen işini bırakma konusunda bir an bile tereddüt yaşamadı.

Film kariyerine senaristlik yaparak başlayan Cameron, daha sonra sanat yönetmenliğine kaydı. Battle Beyond the Stars ve Escape from New York gibi filmlerin özel efektleriyle ilgili olarak prodüktör Roger Corman’ın yönetiminde çalışan Cameron, 1978’de ilk filmi olan kısa metrajlı ve bilim kurgu türündeki Xenogenesis’i çekti.

Uzun metrajlı ilk filmi ise birincisi daha önce Joe Dante tarafından yönetilen Piranha Part Two: The Spawning oldu. Bu film başarılı bulunarak International Fantasy Film Award ödülüne layık görüldü. Çekimleri Roma’da gerçekleştirilen film sırasında bir gece, bir makine tarafından öldürülmeye çalışıldığına dair kabus görerek uyanan Cameron’a yaşadığı bu tecrübe , The Terminator için fikir vermişti. Senaryosunu tamamladıktan sonra filmi çekmek için prodüksiyon şirketleriyle bağlantı kurmaya çalışan yönetmen, bir çok şirket tarafından yeni bir yönetmen olduğu için reddedildi.

Sonunda Hemdale Pictures ile anlaşan yönetmen, daha sonra eşi olacak prodüktör Gale Anne Hurd’la tanıştı ve Hurd filmin yapımcılığını üstlenip The Terminator’ın senaryosunu Cameron ile birlikte yazmaya başladı. Orion Pictures ise filmin dağıtımcılığını üstlendi ve ekip o dönem için oldukça büyük gişe başarısı getirecek The Terminator için start aldı. Arnold Schwarzenegger ile tanıştığında onun kafasındaki rol için en uygun kişi olduğunu fark eden Cameron yanılmayacaktı. The Terminator, Linda Hamilton ve Michael Biehn’li oyuncu kadrosuyla büyük bir çıkış yakaladı.

Cameron ve Schwarzenegger ortaklığı henüz yeni başlamıştı. İkili True Lies ve Terminator 2: Judgment Day gibi filmlerde de birlikte çalışacaklardı.

80’li yıllara damgasını vuran The Terminator, Aliens ve Rambo: First Blood Part II gibi önemli filmleri izleyiciyle buluşturan Cameron, This Time It’s War isimli savaş belgeselinin ardından, aksiyon, bilimkurgu ve korku türlerinde çığır açan görsel efektler e sahip oskarlı Aliens için kamera karşısındaydı.

Cameron, bilim kurgu türünün en iyi örneklerini verdiği filmlere imza atmaya devam ediyordu. Bir dalış ekibinin başından geçen sıra dışı olayları anlattığı The Abyss, yine en iyi görsel efekt dalında akademi tarafından ödüllendirildi.

Cameron 1997’de dünyanın en trajik gemi kazalarından biri olan Titanic’i beyaz perdeye kurgusal bir aşk hikayesi ekseninde aktardı. Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane ve Kathy Bates’in başrollerini paylaştıkları, 200 milyon dolarlık dev bütçesiyle oldukça başarılı biçimde kotarılan Titanic, vizyona girdiği ilk hafta 28 milyon dolarlık hasılat getirmişti. Yıl sonunda bu rakam 600 milyona çıktığında film tüm zamanların en çok gişe başarısı kazanan filmlerinden biri olmuştu.

Cameron, Titanic’le aralarında en iyi film ve en iyi yönetmen ödülü de olmak üzere toplam 11 dalda oskar kazandı.
Titanic’in önlenemez yükselişinden sonra TV ağırlıklı projelerde çalışmaya başlayan Cameron, Earthship.TV, Freak Nation, Dark Angel ve Expedition: Bismarck gibi dizilerin yönetmenliğini üstlendi.

Sharon Williams, Gale Anne Hurd, Kathryn Bigelow ve The Terminator’ın yıldızı Linda Hamilton’la evlilik yapan Cameron 2000 yılından bu yana Suzy Amis’le evlidir. Cameron’ın Hamilton’dan bir, Amis’ten üç olmak üzere toplam 4 çocuğu var.
2003’te Ghosts of the Abyss ve 2005’te Aliens of the Deep isimli belgesel yapımları hazırladıktan sonra Cameron halen vizyona giriş tarihi 2009 olarak açıklanan Avatar isimli filmle ilgili olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

James Cameron hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu