Jacques Chirac kimdir

Ad Soyad: Jacques Chirac Doğum Tarihi: 29 Kasım 1932 Nereli: Paris, Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Jacques Chirac kimdir, 17 Mayıs 1995 ile 16 Mayıs 2007 tarihleri arasında, iki dönem boyunca Fransa’nın başbakanlığı görevini üstlenmiş olan siyaset adamı. 12 Mart 2007 tarihinde, koltuğunu Nicolas Sarkozy’ye devretmiştir.

Jacques René Chirac, 29 Kasım 1932 tarihinde, Abel François Chirac ve Marie-Louise Valette çiftinin oğlu olarak, Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Lycée Carnot ve Lycée Louis-le-Grand okullarında eğitim gören Chirac, 1956 yılında, Bernadette Chodron de Courcel ile evlendi ve çiftin bu evlilikten Laurence ve March adında iki çocuğu dünyaya geldi.

1959 yılında Sciences Po ve ardından da École Nationale d’Administration‘da eğitim gördükten sonra memur olarak çalışma hayatına atılan Chirac, Valéry Giscard d’Estaing’in Fransa Cumhurbaşkanlığı döneminde başkan yardımcısı olarak parlamentoda görev yaptı.

1997 yılında, dönemin Fransa Başbakanı’nın yakın bir arkadaşı olan Michel d’Ornano ile girdikleri ve son derece çekişmeli geçen seçim süreci sonunda, Paris Belediye Başkanı seçildi. Bu görev, Chirac’ın politik gücünü büyük ölçüde arttırmasına sebep oldu. Yaşlılara, hamine kadınlara ve engelli vatandaşlara yönelik çalışmaları ile halkın gözünde önemli bir yer edinen politikacı, bir yandan da yolsuzluk soruşturmaları ile karşı karşıya kaldı. Bu soruşturmalar, Chirac’ın cumhurbaşkanı seçilmesi sonucunda, dokunulmazlığını kazanması ile geçici olarak askıya alındı. 1977 yılında Paris Belediye Başkanı olan deneyimli politikacı, bu ünvanını 1995 yılına kadar korudu.

1995 yılında yapılan genel seçimlerin ilk ayağında %20.8 oy alan Chirac, seçimlerin ikinci ayağında Sosyalist lider Lionel Jospin’i %52.6 oy oranı ile geride bırakarak Fransa Başkanı oldu ve görevini François Mitterrand’dan devraldı.

Özelleştirmeyi hızlandıran, vergi oranlarında ve fiyat denetimlerinde ciddi reformlara giden Chirac, ayrıca suç ve terörizm ile savaş adı altında yürüttüğü savunma ve saldırı stratejisi ve yatırımları ile muhalif gruplardan büyük tepki alsa da, 7 yıllık birinci döneminin bitmesi ile beraber yapılan Nisan 2002 cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda 2. kez Fransa Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Mayıs 2007 tarihinde, görev süresinin dolması üzerine gelecek seçimlerde tekrar aday olmayacağını açıklayan Jacques Chirac, yaklaşık 12 yıl süren görev süresi ile, François Mitterrand’ın ardından en uzun süre Fransa Cumhurbaşkanlığı yapan isim oldu. Görev süresinin dolmasının ardından, koltuğunu Nicloas Sarkozy’ye devretti.

Aldığı Ödül ve Nişanlar

Grand Cross of the Ordre de la Légion d’Honneur

Grand Cross of the Ordre National du Mérite

Croix de la Valeur Militaire

Médaille de l’Aéronautique

Knight of the Mérite agricole

Knight of the Order of Arts and Letters

Knight of the Ordre de l’étoile Noire (Bénin) (French Colonial Order)

Knight of the Mérite Sportif

Grand Cross of the Order pro merito Militensis

Officier of the Ordre national du Québec

Condor de oro

Grand Cross of the Order of St. Olav

State Prize of the Russian Federation

İlgili Makaleler

Jacques Chirac hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu