İzzet Günay kimdir

Ad Soyad: İzzet Günay Doğum Tarihi: 21 Ağustos 1934 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

İzzet Günay kimdir, İzzet Günay, 21 Ağustos 1934 de İstanbul’da Üsküdar,Salacak’ta doğdu. Bir abisi vardır. Babası Necati Bey, Salacak şehir hatları vapurları iskelesi yöneticisidir zamanında . 1949 yılında Deniz Lisesi’nde başladı ama iki sene sonra asker olmaktan vazgeçtiği için ayrılıp liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdi.

İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde teknik ressam olarak çalıştı. Bir süre dans hocalığı yaptı. Askerlik görevinden sonra, linyit kömürü ticaretiyle uğraştı.

1957 yılında gazete ilanı ile Dormen Tiyatrosu’na başvurdu ve kabul edilerek bu toplulukta sergilenen “Kara Ağaçlar Altında” adlı oyununda ufak bir role çıkarak, profesyonel sanat yaşamına atıldı. Daha sonra “Sokak Kızı İrma”, “Pasifik Şarkısı Zafer Madalyası” ve daha birçok çeşitli oyunlarda 1957-1963 yılları arası rol aldı. Sahne amirliği yaptı.

Sinemaya 1958’de Kemal Film yapımı “Kırık Plak” filminde Zeki Müren‘in şoförü rolüyle geçti. Bir kaç filmde ufak roller oynadıktan sonra “Varan Bir” filmiyle baş rol oyunculuğuna geçti. 100’den fazla n sonra 70li yıllarda sinemayı bırakan ve bu arada ekonomik nedenlerle 1973’de başlıyarak 7 yıl klasik Türk Sanat Müziği dalında solistlik yaparak sahneye çıktı. 15.05.1985 de açtığı Antikacı dükkanını 14 yıl işletti ve 1999de dükkanı satarak devretti. Sonraki yıllarında az sayıda televizyon dizisinde rol aldı.

İzzet Günay, 1964’te “Ağaçlar Ayakta Ölür” filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en başarılı oyuncu seçildi.

Evlilikleri :
1. evliliği : 1963 yılında İzmir’de Semine hanım ile evlendi, 4 mayıs 1968 de Semine hanım beyin kanamasından vefat etti.
2. evliliği : 1970 de İpek hanım ile evlendi bu eşinden 1971 doğumlu oğlu Ömer var.

İlgili Makaleler

İzzet Günay hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. izzet günayın gençliğine aşığım çok yakışıklı gözleri etkileyici bakıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu