İsmet Yılmaz kimdir

Ad Soyad: İsmet Yılmaz Doğum Tarihi: 10 Aralık 1961 Nereli: Gürün, Sivas Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

İsmet Yılmaz kimdir, İsmet Yılmaz, 10 Aralık 1961 tarihinde Sivas, Gürün’de doğmuştur. Annesinin adı Turunç, babasının adı İbrahim Yılmaz’dır. Kardeşi Adnan Yılmaz da valilik yapmıştır. Sırasıyla Tacettin, Adnan, İsmet, Gülizar ve Leman olmak üzere 5 kardeşlerdir.

İlkokulu Gürün Cumhuriyet İlkokulunda, Ortaokulunda Gürün Ortaokulunda okudu. Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesinde okudu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik Yüksek Okulu Makina bölümünden 1982 yılında mezun oldu. Ardından da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni de okuyarak 1987 yılında mezun oldu. 1990 yılında İsveç Malmö Dünya Denizcilik Üniversitesinde “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında Master yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim dalında, Özel Hukuk alanında Yüksek Lisansını tamamladı. İki ayrı Yüksek Lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Sosyal Biuk alanında doktorasını tamamladı.

20 yıl kamuda ve özel şirketlerde Denizcilik sektöründe Mühendis ve Müşavir Avukat olarak çalıştı. 2002 yılından 2007 yılına kadar Denizcilik Müsteşarlığında Müsteşar olarak görev yaptı.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevi yaptı.

22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi ;Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 114′üncü maddesi uyarınca bağımsız olarak Ulaştırma Bakanı oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine 01 Kasım 2007 tarihinde atandı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Sivas’tan AK Parti Milletvekili olarak seçildi. 07 Temmuz 2011 tarihinde 61′inci Hükümette Millî Savunma Bakanlığı görevine getirildi.

İsmet Yılmaz, evli ve 3 çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

İsmet Yılmaz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu