Isabella Sarah Marie Boyd kimdir

Ad Soyad: Isabella Sarah Marie Boyd Doğum Tarihi: 09 Mayıs 1844 Nereli: Martinsburg, Virginia, ABD. Meslekler: Ölüm Tarihi: 11 Haziran 1900

Isabella Sarah Marie Boyd kimdir, Casus

Amerikan iç savaşında Konfederasyon için casusluk yapmış olan ünlü kadın casus

Isabella Sarah Marie Boyd, 9 Mayıs 1844 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Virginia eyaletinin Martinsburg şehrinde Benjamin Reed ve Mary Rebecca Boyd çiftinin ilk çocuğu olarak doğmuştur. Babası Martinsburg’da bir otel işletmekteydi. Marie Boyd bir erkek çocuk gibi büyüdü. İyi bir eğitim aldı. İlk okuldan sonra 1856 yılında Baltimore Mount Washington Kız Kolejine gitti. 4 yıl sonra ailesinin yanına döndü.

4 Temmuz 1861 tarihinde, otelde kendi kaldığı odasında bulunan Konfederasyon bayraklarını soruşturmaya gelen askerlerden birini annesine küfrettiği ve vurduğu için bir tabancayla öldürdü. Soruşturma sonucunda beraat etti.

Marie Boyd, 1862 yılında casusluk kariyerine tesadüfen başladı. Belle Boyd olarak tanınmıştır. Otele gelen subaylarla yakınlık kurdu.

Amerikan İç Savaşı sırasında 1862 yılında babasının işletmekte olduğu otele gelip yerleşen Federal Devlet askerlerinin toplantılarını gizlice dinleyerek Konfederasyon askerler 1862 tarihinde tutuklandı ve 30 Temmuz 1862 tarihinde Washington Old Capitol Cezaevi’ne getirildi.

Amerikan iç savaşında Konfederasyon için casusluk yapmış olan ünlü kadın casus, Belle Boyd Birleşik Devletler tarafından ele geçirildi ve hapse atıldı. Ancak savaş daha sona ermeden birliğin subaylarından biriyle evlenmeyi başardı.

1864 yılında, deniz subayı olan Samuel Wylde Hardinge ile evlendi ve önce Kanada‘ya sonra İngiltere’ye gittiler. Isabella Sarah Marie Boyd, İngiltere’de bir oyuncu oldu. 1866 yılında kocasının ölümünden sonra ABD‘ye döndü, 11 Kasım 1869 tarihinde New Orleans‘da John Swainston Hammond adında biri ile evlendi 4 çocuğu oldu ve 1884 yılında boşandı. 1885 yılında Nathaniel Rue ile evlendi.

Isabella Sarah Marie Boyd, 11 Haziran 1900 tarihinde A.B.D’nin Wisconsin eyaletinde Kilbourne City’de bir kalp krizi sonucu 56 yaşında öldü.

İlgili Makaleler

Isabella Sarah Marie Boyd hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu