Ian Thorpe kimdir

Ad Soyad: Ian Thorpe Doğum Tarihi: 13 Ekim 1982 Nereli: Sidney, Avustralya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ian Thorpe, 1982 doğumlu Dünya Şampiyonu ve rekortmen yüzücü. Torpido (Thorpey ya da Thorpedo) lakabıyla tanınan ünlü sporcu, Olimpiyat Oyunlarında serbest stil dalında 5 altın madalyaya sahip ve 2001 Dünya Yüzme Şampiyonası’nda kazandığı 6 altın madalya ile de şimdiye kadar bunu başarmış tek sporcu. Thorpe, toplamda Dünya Şampiyanaları’nda kazandığı 11 altın madalyayla kırılması zor bir rekoru elinde tutuyor.

Ian James Thorpe, Ken ve Margaret Thorpe’un tek oğlu olarak 13 Ekim 1982’de Avustralya’nın Sidney kentinde dünyaya geldi. Doğduğunda 4,1 kg ağırlığında ve 59 cm boyunda olan Thorpe’un sporcu bir ailesi vardı. Babası kriket sporunda Junior seviyesinde gelecek vaadeden bir sporcuydu ve Bankstown Kriket Klubü’nde oynuyordu. Annesi de Bankstown’da netbol oyuncusuydu. Kız kardeşi Christina’nın bileğinden yaralandığı bir kazanın ardından doktorların yüzmesini önermesiyle 5 yaşındaki Ian Thorpe’da onunla birlikte Padstow Yüzme Havuzu’nda yüzme dersleri almaya başladı.

Küçükken klora olan alejisi nedeniyle bir süre kenara çekilen Thorpe, 7 yaşındayken katıldığı ilk yarışmasına kadar yüzmedi. Kafası suyun dışında yüzmesine rağmen okulada hızı ve vücudu sayesinde birinci oldu. Bir süre sonra alejisini yenen Thorpe, 1994’de Avustralya İlkokullar arası yarışmada da başarı sağladı. Aynı yıl State Age Short Course Championships’de kendi yaş kategorisinde 9 altın madalya kazandı.

1995 yılında East Hills Boys Technology High School’da ortaokul eğitimine başlayan Thorpe, koçunu değiştirerek Doug Frost’un yanında kız kardeşiyle birlikte yüzmeye başladı. Kız kardeşi Atlanta’da yapılan 1995 Pan Pacific Yüzme Şampiyonası’nda yarışması için milli takıma seçilirken, boyu iyice uzayan Ian da ilk National Age Şampiyonası’nda 13 yaşındakilere karşı yarıştı ve 200 m ile 400 m serbest dallarda bronz madalya kazandı. Aynı yıl State Age Şampiyonası’nda 10 kategorinin tamamında 1. oldu. 14 yaşındayken Avustralya Milli Takımı’na seçilen Ian Thorpe, takıma giren en genç yüzücü oldu.

1999’da Sidney’de düzenlenen Pan Pacific Şampiyonası’nda, 4 günde 4 altın madalya kazanarak tarih yazdı ve 25 bin dolar tutarında para ödülü kazanan Thorpe, bu parayı Lifeline ve Avustralya Çocuk Kanser Enstitüsü (Children’s Cancer Institute of Australia) adlı yardım kuruluşlarına bağışlayarak yardımseverliği ile de kalpleri kazandı. Thorpe, 200 yılında çocuklar için “Ian Thorpe’s Fountain for youth Trust” adında bir yardım fonu kurdu.

2001 yılında Japonya’da düzenlenen tekler Dünya Şampiyona’sında şimdiye kadar en fazla altın madalya kazanan sporcu olan Thorpe, 6 madalyanın 4’ünü dünya rekoru kırarak kazandı. Yine 2001 yılında Avustralya Şampiyonası’nda 40 yıl sonra John Konrads’ın ardından 100 metreden 800 metreye kadar tüm serbest stillerde başarı sağlayan ilk yüzücü oldu. Ülkesinia insanlığı ve yardımseverliğiyle de birçok insanın saygısını kazandı ve dünya çapında şöhrete kavuştu. Birçok uluslararası organizasyonun tanıtımını üstlenen Thorpe Avustralya, Fransa, Çin, Amerika ve Japonya tarafından kendisine verilen birçok ödülün de sahibi oldu.

IAAF tarafından 2001 yılı Dünyanın En İyi Sporcusu seçilen Thorpe, 2002’de Foreign Press tarafından Avustralya kültürünün en iyi temsilcisi seçildi ve ayrıca “2002 Australian Face Abroad Award” a layık görüldü.

Ian’ın sudaki başarısı olağanüstüden de öteydi. Thorpe, 200m karışık stil rekorunu önce 2003 Avustralya Şampiyonası’nda, ardından da Barcelona’da düzenlenen 2003 Dünya Şampiyonası’nda kırdı. 22 Dünya rekoru kıran Thorpe, ilk Olimpiyat Oyunlarında 3 altın ve 2 gümüş madalya kazandı ve 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyayla Avustralya’nın Olimpiyatlardaki en başarılı sporcusu oldu. 11 Dünya Şampiyonluğu ile kırılması zor bir rekoru da elinde bulunduran Thorpe’un 10 Ulusal Şampiyonluğu ve 9 Pan Pacific Şampiyonluğu bulunuyor. 200m ve 400m serbest dalda dünya rekorlarını elinde tutan yüzücü, 4×200 metrede dünya rekorunu elinde bulunduran takımda yer aldı.

Brizbane’deki Avusturalya Yüzme Şampiyonası’nın ardından 2007 Dünya Su Sporları Şampiyonası (World Aquatics Championships) seçmeleri öncesinde basında Thorpe’un motivasyonunu kaybettiğine dair haberler çıkmaya başladı. Çok geçmeden 21 Kasım 2006’da Sidney’de bir basın toplantısı düzı açıkladı. 24 yaşındaki başarılı yüzücü, Avustralya halkına verdikleri destek için teşekkür ederken, göz yaşlarına zorlukla hakim olabildi.

Sidney’de yaşamaya devam eden Ian Thorpe, hayır işleriyle uğraşmaya devam ediyor. un tarafından Japonya’da yürütülen anti-uyuşturucu kampanyası için seçilen Thorpe, aynız amanda da UNICEF ile birlikte çocuklar için bir çalışma yürütüyor.

İlgili Makaleler

Ian Thorpe hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu