Hüsnü Mahalli kimdir

Ad Soyad: Hüsnü Mahalli Doğum Tarihi: 23 Mayıs 1949 Nereli: Suriye Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Hüsnü Mahalli kimdir, Hüsnü Mahalli, 23 Mayıs 1949 tarihinde Suriye‘nin Cerablus şehrinde doğmuştur. Beş erkek, iki kız kardeşi vardı. Suriyeli Türkmen kökenli olan Hüsnü Mahalli Türkmen Barak aşiretindendir. Üniversitede okumak için İstanbul’a geldi önce 2 yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde okudu, sonra okul değiştirerek İstanbul Üniversitesine geçti. Üniversite öğrenciliği yıllarında geceleri Aksaray’da bir otelde resepsiyonda çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan 26 Kasım 1979 tarihinde mezun oldu. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede Radyo televizyonda bölümünde 1982 tarihinde tamamladı ve doktorasını da tez konusu “Türk Arap ilişkileri” olan Uluslararası İlişkiler bölümünde 31 Ekim 1990 tarihinde tamamladı.

Gazeteciliğe rahmetli İsmail Cem‘in sahibi olduğu Politika Gazetesi‘nde başladı. Gazeteciliği orada Coşkun Aral‘dan öğrendi.12 Eylül 1980 darbesinde gazete kapatılana kadar Dış Haberler Servisi’nde çalıştı. Politika Gazetesi kapatılınca Libya elçiliğinde basın danışmanlığına başladı. 1988 yılına kadar hem danışmanlık, hem gazetecilik yaptı. O süre içinde Türkiye‘den Ali Kırca ve Abdurrahman Dilipak gibi birçok gazeteciyi Muammer Kaddafi ile görüştürdü.

Hüsnü Mahalli, 1989 yılında Suriye Arap Haber Ajansı (SANA) adına Türkiye’de çalışmaya başladı. 1993-1999 yılları arasında BBC Arapça servisinde çalıştı. 2000 yılında geçici olarak El Cezire Televizyonunda görev aldı. 2001-2003 yılları arasında yine BBC Arapça servisinde çalıştı. 2004 yılından itibaren tekrar Suriye Arap Haber Ajansı(SANA)’nda çalışmaya başladı.

BBC, NBC gibi uluslararası televizyonların yanı sıra pek çok Arap ülkesinde radyo, dergi, gazete, ajans gibi basın yayın organlarında görev aldı.

Sarı basın kartı sahibi olan Hüsnü Mahalli, 2011 yılında Türk vatandaşı oldu.

Akşam Gazetesi‘nde yazarlık yaptı. 1 Temmuz 2013 tarihinde Akşam Gazetesi’ne TMSF tarafından el konulunca gazetedeki köşe yazarlığı görevinden ayrıldı.

Cem TV” televizyonunda Erol Mütercimler‘in sunuculuğunu yaptığı “Aynanın Arkası” programına katıldı. 2015 yılından itibaren Halk Tv‘de Ayşenur Arslan‘ın sunuculuğunu yaptığı Maniki Dünya adlı programı yaptı. Ayrıca Cuma sabahları, Ayşenur Arslan‘ın sunduğu Medya Mahallesi‘ne konuk olmaktadır.

Hüsnü Mahalli, Yurt gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Hüsnü Mahalli, Jale Hanım ile 1974 yılında nişanlandı 1977 (d.1985) adında iki kızı vardır.

13 Aralık 2016 tarihinde sosyal medya üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’ni aşağılama ve Devlet büyüklerine hakaret ettiği iddiası ile açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. 15 Aralık 2016 günü İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinde, “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından tutuklanmasına karar verildi.

20 Ocak 2017 tarihinde İddianameyi kabul eden İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hüsnü Mahalli‘nin tahliyesine karar verdi ve tahliye edildi.

Kitapları :
2006 – Tezkereden Tezkereye Gerçekler
2012 – Ortadoğu’da Kanlı Bahar
2014 – Diren Suriye
2016 – Al Sana Bahar
2016 – Maniki Dünya
2016 – Misyon – Arap Baharı’nda AKP

İlgili Makaleler

Hüsnü Mahalli hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu