Hikmet Şimşek kimdir

Ad Soyad: Hikmet Şimşek Doğum Tarihi: 1924 Nereli: Siirt Meslekler: Ölüm Tarihi: 12 Ekim 2001

Hikmet Şimşek kimdir, Hikmet Şimşek, 1924 yılında Siirt’in Pervari ilçesinde doğmuştur. Babası subay olduğundan çocukluğu Anadolu’da, genellikle de Konya ve ilçelerinde geçti. Müziğe duyduğu ilgi çocukluk yıllarında başladı. 1936 yılında Konya Askeri Ortaokulu’na girdiğinde, öğretmenlerinin yardımıyla nota okumasını öğrendi ve teorik bilgilerini artırdı. Maltepe Askeri Lisesi’nde geldiğinde ise bandoda çalabileceği bir çalgıyı öğrenmesine izin verildi. Harp Okulu’nda öğrenim gördüğü sırada ağır bir hastalık geçirerek askeri prevantoryuma kaldırılan Şimşek, burada radyodan dinlediği uzun klasik müzik programları sonunda müziği meslek olarak seçmeye karar verdi ve keman öğrenmeye başladı. Ardından, yeni tanıştığı bazı dostlarının aracılığıyla Cemal Reşit Rey ve Ulvi Cemal Erkin gibi usta sanatçıların sınavlarını geçti ve 1946‘da askeri eğitimi bırakarak Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi.

Hikmet eniyle 1946 yılında Harp Okulu’ndan ayrılarak Ankara Devlet Konservatuarı’nın kompozisyon bölümüne girdi. Müzik bilgisinin fazlalığı nedeniyle kendisine bir sınıf atlatıldı. Alman besteci Eduard Zuckmayer ve Hasan Ferit Alnar ile birer yıl çalıştıktan sonra Ahmet Adnan Saygun‘un öğrencisi oldu. 1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olunca aynı konservatuara armoni ve solfej dersleri öğretmeni olarak atandı.

Hikmet Şimşek, 1955 yılında Konservatuar orkestra ve korosunu yöneterek şefliğe ilk adımını attı. Hikmet Şimşek, burada bir Wolfgang Amadeus Mozart Uvertürü ile Ludwig van Beethoven‘ın 7. Senfoni’sinin birinci bölümünü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile seslendirmişti. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı (CSO) başarılı bir şekilde yönetince dikkatleri üzerine çekti ve 1956 yılında yurt dışına kursa gönderildi. 1959 yılında yurda döndü ve 25 yıla yakın bir süre boyunca CSO’daki şeflik görevinin yanı sıra, Ankara Devlet Konservatuarı’nda öğretmenliğe de devam etti.

Evrensel müziğin yayılmasında öncülük yaptı. Yurtdışında 200 kadar konserin büyük çoğunluğunda Türk eserlerinin tanınmasını sağladı. Yurtdışında plak kaydı yapan ilk orkestra şefi olarak da biliniyor. Hikmet Şimşek klasik müzik alanında birçok ilki başaran müzikçilerden biriydi. Türkiye’deki ilk müzik festivallerini yönetti. Evrensel müziğin yurt alanına yayılmasında öncülük ederek Ankara Radyosu Oda Orkestrası ile Çoksesli Korosu’nun ve televizyon müzik bölümünün kurulmasına hizmet etti. Bu kuruluşlarda iki yıl süreyle yöneticilik yaptı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Senfoni Orkestrası’nın da kuruculuğunu üstlendi.

Hikmet Şimşek, 1995 yılında kendisinden 40 yaş küçük olan ressam Nihal Ersöz ile evlendi.

1981 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına lâyık görüldü.

Hikmet Şimşek, 12 Ekim 2001 tarihinde Ankara‘da 77 yaşında ölmüştür. Hikmet Şimşek sağlığında tüm bedenini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağışlamıştır.

İlgili Makaleler

Hikmet Şimşek hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu