Henri Pirenne kimdir

Ad Soyad: Henri Pirenne Doğum Tarihi: 22 Aralık 1862 Nereli: Verviers, Belçika Meslekler: , Ölüm Tarihi: 24 Ekim 1935

Henri Pirenne kimdir, Yedi ciltlik ölümsüz eseri Belçika Tarihi başta olmak üzere, Ortaçağ Kentleri, Muhammed ve Charlemagne, Ortaçağların Sonu gibi popüler tarih kitapları ile tanınan Belçika’lı tarihçi ve yazar. Uluslarası Tarih Kongresi’nin kurucu üyelerinden olan Pirenne, kongrenin ilk kez düzenlendiği 1923 yılından hayata gözlerini yumduğu 1935 yılına kadar kongrenin başkanlığını da üstlenmiştir.

Henri Pirenne, 22 Aralık 1862 tarihinde, sekiz çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak Verviers, Belçika’da dünyaya geldi. Babası Lucien Henri Pirenne, Belçika’nın tekstil alanında faailiyet gösteren en başarılı fabrikatörlerinden birisiydi.

Eğitimine yerel bir devlet okulunda başlayan Pirenne, daha sonra Athénée Royal adlı özel okula geçiş yaptı. 1879 tarihinde, Liége Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne kayıt olan Pirenne, 1883 yılında, aynı üniversitede Dinant’ın Ortaçağ tarihi üzerine çalışması ile doktorasını tamamladı. Liége Üniversitesinde okuduğu yıllarda, döneminin önemli tarihçileri Godefroid Kuth ve Paul Fredericq ile beraber çalışma imkanı yakaladı.

Liége Üniversitesi’nden ayrılmasının ardından Leipzig, elerinde çalışmalarına devam eden Pirenne, 1885 yılında Ghent Üniversitesi’ne geçti. 1886 yılında, henüz 24 yaşındayken, Ghent Üniversitesi’nde Ortaçağ ve Belçika Tarihi dalında profesör ünvanını almaya hak kazandı.

Belçika’nın 1916 yılında Almanya tarafından işgal edilmesinin ardından, protesto amacıyla üniversitede ders vermeyi durdurduğu için işgal güçleri tarafından hapse atıldı ve 19161918 yıllarını hapishanede geçirdi. Hapisane yıllarında, hiçbir yazılı kaynağa ulaşamadığı için kafasındaki bilgilere dayanarak yazdığı Avrulpa Tarihi adlı yapıtı, ancak ölümünden sonra yayınlanabildi.

Hapisten çıkmasının ardından Liége Üniversitesi’ndeki dersleride geri dönen Pirenne, 1930 yılındaki emekliliğine kadar bu üniversitede ders vermeyi sürdürdü.

Herri Pirenne’nin Muhammed ve Charlemagne (1935) ve Ortaçağ Kentleri’nde (1936) ortaya koyduğu ve ileriki tarihlerde Pirenne Tezleri (Pirenne Thesis) olarak adlandırılacak olan tezler, kendisinden sonra gelen araştırmacı ve tarihçiler arasında büyük görüş ayrılıklarına sebep oldu. Pirenne, bu tezlerinde antik dünyanın sona erdiği ve Ortaçağın başladığı dönemin, Germanic kabilelerin Avrulpa’yı işgali ile değil, Müslümanlar’ın Akdeniz çevresini işgal etmesi sonucunda uluslarası ve şehirlerarası ticaretin ve şehir yaşamının büyük bir çöküntüye uğraması sonucunda sona erdiğini açıklıyordu.

Uluslarası Tarih Kongresi’nin kurucu üyelerinden olan ve kongrenin ilk kez düzenlendiği 1923 yılından 1935 yılına kadar başkanlık görevini üstlenen Henri Pirenne, 24 Ekim 1935 tarihinde, Eccle’de hayata gözlerini yumdu.

Başlıca Eserleri;

Ortaçağlarda Dinant Kentinin Anayasası Tarihi (1889)

Ortaçağ Kentleri (1925)

Ortaçağların Sonu (1931)

Ortaçağ Avrupa’sının Ekonomik ve Sosyal Tarihi (1933)

Muhammed ve Şarlman (1937)

İlgili Makaleler

Henri Pirenne hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu