Hakan Günday kimdir

Ad Soyad: Hakan Günday Doğum Tarihi: 29 Mayıs 1976 Nereli: Yunanistan Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Hakan Günday kimdir, Ülkemizde yeraltı edebiyatı denince akla ilk gelen yazarlarından biridir.

Hakan Günday, 29 Mayıs 1976 tarihinde Rodos, Yunanistan‘da doğmuştur. Eski milletvekillerinden Faik Günday‘ın torunudur. İlköğrenimini Brüksel‘de Athenee Royale de Berkendael okulunda bitirdi. Ankara‘daki Tevfik Fikret Lisesi’ni 1994 yılında bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümünde üniversite eğitimine başladı. Ertesi yıl Üniversite Libre de Bruxelles‘in siyasal bilimler bölümüne geçti. Daha sonra öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi Bölümüne geçerek devam etti.

Hakan Gve Kayra’yı 2000 yılında o dönemde Om Yayınevi’nin editörü Nevzat Çelik‘in desteği ile yayımladı. Kinyas ve Kayra, iki Türk gencinin Afrika’dan Amerika’ya, oradan Türkiye’ye uzanan ve pek de akıl almayan serüvenlerini sert bir dille anlatıyordu.

2002’de yayımladığı ikinci romanı, yer altı edebiyatı türündeki Zargana’dır. Hakan Günday bu kitapta 12 yaşında evlatlık olduğunu öğrenince evden kaçan, dört kişinin tecavüzüne uğrayan ve tüm duygularını kaybeden Zargana adlı bir çocuğun öyküsünü anlatmaktadır.

2013 yılının Ekim ayında Daha adlı romanını yayınlanmıştır.

Hakan Günday, 2005 yılında yazdığı çoğunlukla Ermenice kelimelerden oluşan kuyumcu argosunun ağırlıklı olarak kullanıldığı “Malafa” adlı romanını 2010 yılında oyunlaştırması ile birlikte Murat Daltaban‘ın yönetmenliğinde DOT tiyatrosu tarafından tiyatro oyunu olarak sahnelenmifa, 2010 yılı Mayıs ayında 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gösterime girmiştir.

Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Onur Saylak‘ın yaptığı “Daha” adlı filmde, Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Turgut Tunçalp rol almıştır.

2018‘in Nisan ayında Puhutv’de yayınlanmaya başlayan senaryosunu Hakan Günday‘ın yazdığı ‘Şahsiyet’ dizisinin yönetmenliğini Onur Saylak yaparken, başrollerini Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memili, Hüseyin Avni Danyal, Müjde Ar, İbrahim Selim ve Fırat Topkorur paylaştı.

Ödülleri :
2015 – Médicis Yabancı Yazarlar Ödülü – En İyi Yabancı Roman Ödülü kazandı (Daha)
2014 – 26 Kasım 2014 tarihinde Fransa‘nın başkenti Paris‘te düzenlenen törende 2014 yılı Türk-Fransız Edebiyat Ödülünü “Ziyan” isimli romanıyla almıştır.

Kitapları :
Roman :
2013 – Daha
2011 – Az
2009 – Ziyan
2007 – Azil
2005 – Malafa
2003 – Piç
2002 – Zargana
2000 – Kinyas ve Kayra

Filmleri ve Dizileri :
Senaryo :
2018 – Şahsiyet (TV Dizisi)
2018 – Müslüm (Sinema Filmi)
2015 – Orman (Kısa Film)
2013 – Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası(Kısa Film)

Eser :
2018 – Şahsiyet (TV Dizisi)
2017 – Daha Sinema Filmi.

İlgili Makaleler

Hakan Günday hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu