Georges Enescu kimdir

Ad Soyad: Georges Enescu Doğum Tarihi: 19 Ağustos 1881 Nereli: Liveni,Romanya Meslekler: Ölüm Tarihi: 04 Mayıs 1955

Georges Enescu kimdir, Romanya’nın en büyük bestecisi Enescu, Romen halk müziği motiflerini taşıyan yapıtlarıyla tanınmıştır.

Ticaretle uğraşan baba Enescu ile güzel sesli Maria’nın ikini çocukları olarak 1881 yılında Liveni’de doğdu.

Üç yaşında kemana olan tutkusundan dolayı çeyrek boy bir kemana sahip oldu.Kemancı Nicolas Chioru’dan ilk keman derslerini almaya başladı.Dört yaşındayken yüksek düzeyde ders veren kemancı ve besteci A.Caudella’nın öğrencisi oldu.

1888 yılında Viyana Konservatuarı’na yazıldı burada Prof. Hellmesberger’den keman, Prof. Fuchs’dan armoni dersleri aldı.

1894 yılında Viyana’da Brahms’la tanıştı; onun önerisi üzerine Paris Konservatuarı’na gitti.Orada A.Thomas’tan keman, J.Massenet, A.Gedalgeve G.Faure’den bestecilik dersleri aldı.

1897 yılında kontrpuan ve füg sanatında ikincilik ve kea birincilik ödülü kazandı.Aynı yıl viyolonsel, org ve piyano çalışarak bu enstürmanları da ustaca çalmaya başladı.

1898 yılında Paris’te ilk bestesi olan Romen Şiiri seslendirdi ve bu eser büyük başarı kazandı.1899’da Paris Konservatuarı’nı birincilikle bitirdi ve keman virtüözü olarak konser gezilerine çıktı.

Avrupa gezilerini dikkatle izleyen Romanya Kraliçesi tarafından saray kemancılığına atandı ve 1912 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Romen ulusal müzik okulunun kurucusu olan Enescu bir süre sonra tekrar Paris’e döndü.

Ecole Normal de Musique’nin yüksek sınıflarına keman eğitimi ve edebiyatı üzerine dersler vermeye başladı.Saygın bir keman öğretmeni olan Enescu ünlü kemancı Jehudi Menuhin’i yetiştirdi.

1923 yılında Amerika’ya konser gezisi düzendi.Ünlü Philadelphia Symphonie Orkestrası‘yla New York’ta verdiği konserlerde orkestra şefi olarak tanındı.

1936’da Paris’te bestelediği tek operası Oedipe’yı oynattı.2.Dünya Savaşı yıllarını Bükreş’te geçirdi.

1946 yılında yeniden Amerika’ya giderek New York’ta keman öğretmenliğine devam etti.Kendini ve ulusu Romanya’yı iyice tanıttı ve 1950 yılında Paris’e döndü.

Bütün hayatı boyunca 1 opera, 3 senfoni ve 3 tane de keman piyano sonatı yazan sanatçı, hayatının son yıllarında Romen Bestecilik akımına önderlik etti.

1954 yılında hastalanarak çalışamaz duruma geldi.Değerli keman virtüözü eğitimcisi ve orkestra şefi Enescu 4 Mayıs 1955 tarihinde Paris’te hayatını kaybet

İlgili Makaleler

Georges Enescu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu