Gemma Arterton kimdir

Ad Soyad: Gemma Arterton Doğum Tarihi: 12 Ocak 1986 Nereli: Gravesned, Kent, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Gemma Arterton kimdir, İngiliz BBC kanalında yayınlanan Tess of the D’rbervilles adlı yapımla üne kavuşan İngiliz aktrist. 2007 yılından bu yana aktif olarak oyunculuk yapmakta olan Arterton, aralarında ST. Trinian’s, Quantum of Solace ve Clash of Titans’ın da bulunduğu pek çok gişe filminde rol almıştır. Genç oyuncu son olarak 2010 yılında gösterime giren Prince of Persia; Zamanın Kumları ile dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur.

Gemma Christiana Arterton, 12 Ocak 1986 tarihinde, Sally ve Barry Arterton çiftinin ilk çocuğu olarak Gravesend, Kent, İngiltere ‘de dünyaya geldi. Doğumunda polydactyly (altı parmak sendromu) ile dünyaya gelen Arterton daha sonra bu sorundan kurtuldu. Cravesend Grammar School for Girls adlı okulda okuyan, ardından ise The Miskin Theatre‘da oyunculuk dersleri alan Arterton, liseden mezun olmasının ardından Royal Academy of Dramatic Art (Drama Akademisi)’ne kayıt oldu.

Henüz drama okulunda okuduğu yıllarda ilk profesyonel oyunculuk deneyimini 2007 yılında, Capturing Mary adlı T.V. filmi ile yaşayan Arterton, aynı yıl rol aldığı ikinci sinema filmi olan St Trinian’s ile Empire dergisi tarafından en iyi yardımcı oyuncu ödülüne aday gösterildi.

Cemma Alterton, İngiltere dışında adını ilk defa, 2008 yılında gösterime giren James Bond filmi Quantium of Solace ile duyurdu. Bu filmde Bond Kızı Strawberry Fields‘i oynayan genç oyuncu, aynı yıl RocknRolla ve Three and Out adlı filmlerde de rol aldı. Alterton’ın 2008 yılında rol aldığı son proje ise, İngiliz T.V. dizisi Lost in Austen oldu. Dizinin 1. sezonunun ilk ve dördüncü bölümlerinde yer alan genç oyuncu, Elizabeth Bennet karakterini canlandırdı.

2009 yılında The Boat That Rocked ve St. Trinian’s II adlı sinema filmleri ile karşımıza çıkan Arterton, 2010 yılına ise hızlı bir giriş yaptı. Başarılı oyuncunun 2010 yılında rol aldığı ilk film, Zeus tarafından baştan çıkartılan Hera prensesi Io karakterini canlandırdığı mitolojik yapım Clash of Titans oldu. 2010 yılının en fazla hasılat yapan filmlerinden birisi olan Clash of Titans’ı genç oyuncunun başrolünde oynadığı ilk film olan The Disappearance of Alice Creed izledi.

Gemma Arterton son olarak aynı adı taşıyan bilgisayar oyunundan uyarlanmış olan tarihi / fantastik macera filmi Prince of Persia‘da sevenlerinin karşısına çıktı. Arterton’ın, Zamanın Kumları’ın bekçisi ve Alamut Kalesi’nin yöneticisi Prenses Tamia‘yı canlandırdığı film gişede büyük bir başarı göstererek 217 milyon dolar hasılat yaptı. Oyuncunun 2010 yılında gösterime girmesi beklenen son filmi ise, Tamara Drewe adını taşımakta.

Gemma Arterton 5 Haziran 2010 tarihinde İspanyol bir satış müdürü olan Stefano Catelli ile dünya evine girdi. Güzel oyuncunun dövmeleri çok sevdiği bilinmekte; kendisi de sol kulağının arkasına yaptırdığı bir melek kanadı dövmesi taşımakta.

İlgili Makaleler

Gemma Arterton hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu