Frank Sinatra kimdir

Ad Soyad: Frank Sinatra Doğum Tarihi: 12 Aralık 1915 Nereli: New York , USA Meslekler: , Ölüm Tarihi: 14 Mayıs 1998

Frank Sinatra kimdir, ABD’li şarkıcı ve oyuncu.

Frank Sinatra; asıl adı Francis Albert Sinatra olan sanatçı, 12 Aralık 1915 yılında Hoboken’de ( New York şehri ABD )doğdu. Sinatra, İtalyan göçmeni , Sicilyalı ustabaşı ve amatör boksör Antonino Martin Sinatra ile Natalie Della Garaventa ailesinin tek çocuğudur.

Sinema oyuncusu olarak da büyük başarı kazanan ABD‘li popüler bir şarkıcıydı. Genç Francis Albert Sinatra 1931 de izlediği Bill Cosby den etkilenip annesinin de onayıyla liseden ayrıldı ve müzik kariyerine adım attı. meye yaklaşık olarak 1936 yılında başladı.

8 Eylül 1937’de kendi kurduğu ‘Hoboken Four’ adlı toplulukla amatör bir yarışmada birinci oldu. 1939’un Temmuz ayında bu topluluğun eşliğinde söylediği “From the Bottom of My Heart” şarkısıyla ilk plağını yaptı. Bu sırada dönemin ünlü trompet ustası Harry James‘in dikkatini çekerek onun topluluğuna katıldı. 1940-1942 arasında Tommy Dorsey Orkestrası’yla çalıştı. 31 Aralık 1942’de New York radyosunda “Your Hit Parade” adlı radyo programında solo şarkıcı olarak söylediği şarkılarla ülke çapında ünlendi. Pürüzsüz ve esnek bariton sesiyle dikkat çekti.

Sinatra sinemadaki ilk önemli rolünü “Higher and Higher” filminde oynadı.1940’lar boyunca çeşitli müzikal filmlerde rol aldı. 1953’te From Here Eternity’de şarkı söylemeden canlandırdığı Angelo Maggio rolüyle en iyi yardımcı oyuncu Oscar‘ını kazandı. Bu başarısının ardından çeşitli rolleri canlandıran bir oyuncu olarak sinemadaki konumunu pekiştirdi. İlerlemiş yaşına rağmen 1990’lı yıllarda hala konser vermekteydi.

1998’de yaşama veda ettiğinde geriye 9 Grammy , 1 Oscar , 60 film, 578 yayınlanmış şarkı ve 1800 kayıt bıraktı.
Sinatra, “From Here To Eternity” filmiyle “En İyi Oyuncu” dalında Oscar alan sanatçı, filmde söylediği “Strangers In The Night” şarkısıyla da liste başı olup altın plak aldı. En tanınmış şarkıları: My Way, Strangers In The Night,Something Stupid, All The Way, The Lady is a Tramp, I’m A Fool To Love, New York New York , Witchcraft ,How Insensitive, ….

‘the voice’ yani ‘ses’, Frank Sinatra’nın bir lakabıydı. Bir lakabı da mavi gözlerinden dolayı, ‘Ol’ Blue Eyes’ dır

Komşu kızı Nancy Barbato ile evleniyor ve üç çocuğu oluyor. Ün, şöhret, para evliliğinin çatırdamasına neden oluyor, yine o dönemin efsanevi yıldızı Ava Gardner’e aşık oluyor, karısı boşanma dilekçesini veriyor, ve daha sonra Sinatra, Ava Gardner ile evleniyor ama fırtınalı, gürültülü aşkları uzun sürmüyor. Ava Gardner‘dan boşandıktan sonra yine ünlü bir oyuncu olan ve kendinden çok küçük Mia Farrow’la kısa bir evlilik yaptı, enson eşi Barbara ile aradığı huzuru buldu, ve ölene dek mutlu bir evliliği oldu,

1998 yılında ABD’nin Los Angeles şehrinde hastanede kalp krizinden yaşama veda etti.
Sinatra, öldüğünde , arkasında milyonlarca dolar değerinde bir medya imparatorluğu bıraktı. Bunların arasında emlak şirketleri, özel havayolları, Artanis plak şirketi, bir füze üretim şirketi var.

İlgili Makaleler

Frank Sinatra hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu