Frank Herbert kimdir

Ad Soyad: Frank Herbert Doğum Tarihi: 08 Ekim 1920 Nereli: Tacoma, Washington, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: 11 Şubat 1986

Frank Herbert kimdir, Franklin Patrick Herbert, Jr, Dune adlı bilim-kurgu serisi sayesinde dünyaca tanınan, Amerika’lı bilim-kurgu yazarı.

Frank Herbert, 8 Ekim 1920 tarihinde, Washington’a bağlı ufak bir kasaba olan Tacoma’da dünyaya geldi. 1939 yılında, liseden mezun olduktan bir yıl sonra Glendale Star adlı gazetede çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı‘na kadar bu işi sürdüren Herbert, savaş süresince, sonunda yaralanıp cephe gerisine gönderilene kadar, savaş fotografçısı olarak çalıştı.

II.Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Washington Üniversitesi‘ne giren Herbert, burada kendisi gibi yaratıcı yazarlık bölümünde okuyan Beverly Ann Stuart ile tanıştı, çift bir yıl sonra Washington‘da evlendi.

1947 yılı, Frank Herbert’in yaşamında önemli bir dönüm noktası oldu. Looking for Someting adındaki ilk öyküsünü Startling Stroies‘e satan Herbert’in yazarlık kariyeri böylece başladı. Bir yandan değişik gazetelerde muhabir ve editör olarak çalışmaya devam eden Herbrini kaleme alıyordu.

1955 yılında piyasaya çıkan The Dragon in the Sea adlı kitap, Herbert’in ilk romanıydı. 1959 yılında Dune serisi için araştırmalar yapmaya başlayan Herbert, altı yıllık yoğun bir araştırma / yazın dönemine girdi. Dune’un tamamlanması altı yılını, yayınlanması ise birkaç yılını daha aldı.

Kitabı gönderdiği yayınevlerinden yirminin üstünde red cevabı alan Herbert, sonunda Chilton yayınevi ile anlaşarak kitabı bastırabildi. Eleştirmenlerden çok iyi geri dönüşler alan kitabın piyasada tutulması biraz zaman aldı. Sıradan bilim-kurgu formatının çok dışında, aşırı kalın ve okunması zor bir kitap olan Dune, ilerleyen yıllarda giderek bilimkurgu edebiyatının baş yapıtlarından birisi olarak anılmaya başlandı. Kitap, Çöl Gezegeni Dune adı altında, [David Lynch] tarafından 1984 yılında sinemaya da aktarıldı. Ayrıca Frank Herbert’s Dune adı altında, yönetmen John Harrison tarafından üç bölümlük bir televizyon dizisi de çekilen kitabı temel alan bilgisayar ve masaüstü rpg oyunları da yapıldı.

1972 yılında, kariyerine yazar olarak devam etmek istediği için diğer işlerinden ayrılan yazar, Dune serisinin diğer beş kitabını da bu dönemden sonra kaleme aldı. Ayrıca bu dönemde, kendisi gibi bir yazar olan arkadaşı Bill Ransom‘la beraber ortak bilim-kurgu eserleri de yazmaya başladı.

1974 yılında, karısı Beverly Herbert kansere yakandı ve 1984 yılıda ölene kadar bu amansız hastalıkla mücadele etti. Karısının ölümünden sonra yalnız kalan yazar, 1985 yılında Theresa Shackleford ile evlendi, fakat yazarın ömrü evliliğin uzun ömürlü olmasına izin vermedi. Uzun yıllardır pankreas kanseri ile boğuşan Frank Herbert, tedaviye devam ettiği sırada yakalandığı pulmoner emboli virüsü nedeniyle 11 Şubat 1986 tarihinde vefat etti.

Eserleri

Dune, Dune Metics of Dune, Chapterhouse Dune, The Road to Dune, A Matter of Traces, The Tactful Saboteur, Whipping Star, The Dosadi Experiment, Destination: Void, The Jesus Incident, The Lazarus Effect, The Ascension Factor, The Dragon in the Sea, The Green Brain, The Eyes of Heisenberg, The Heaven Makers, The Santaroga Barrier, Soul Catcher, The Godmakers, Hellstrom’s Hive, Direct Descent, The White Plague, Man of Two Worlds, The Worlds of Frank Herbert, The Book of Frank Herbert, The Best of Frank Herbert, The Priests of Psi, Eye.

İlgili Makaleler

Frank Herbert hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu