Fikret Şadi kimdir

Ad Soyad: Fikret Şadi Doğum Tarihi: ?? ?? 1890 Nereli: İstanbul Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 29 Aralık 1941

Fikret Şadi kimdir, 1920 ve 1930’lu yılların ün yapmış güldürü sanatçısı olan tiyatrocudur.

Fikret Şadi, asıl adı Hüseyin Şadi Karagözoğlu’dur. 1890 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi‘nden mezun olarak tamamladı. Daha okuldayken sahneye çıktı. İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra arkadaşları ile kurdukları profesyonel topluluğa girdi. 1910’da Rumeli turnesinden döndükten sonra kumpanyadan ayrıldı. Donanma Cemiyeti tiyatro heyetinde çalıştı.

Birinci Dünya Savaşı’nda askere gitti. Savaştan sonra “Hisse-i şâyia” komedisini sahneye koydu. Bu eserde “Bican Efendi” rolünü o kadar iyi başardı ki, bu isim ona lâkap oldu.

1917 yılında Şarlo’nun ilk filmlerini hatırlatan “Bican efendi vekilharç” adlı 22 dakikalık kısa filmiyle Türk sinemasında ilk güldürü tipini yaratmıştır. Bican Efendi Vekilharç, Bican Efendi Mektep Hocası, Bican Efendi’nin Rüyası filmlerinde, yönetmen, senarist ve oyunculuğu ile ve Bican efendi tiplemesiyle başarıya ulaşmış, 1927e başlamıştır.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çeşitli roller üstlendi. 1921 yılında sinemaya geçerek, 1923’te Darülbedayi’de Milli Sahnenin kuruluşunda önemli yer aldı.

Kendisi gibi oyuncu olan Şehper Karagözoğlu ile evlendi.

Filmleri :
1921 – Bican Efendinin Rüyası
1921 – Bican Efendi Mektep Hocası
1917 – Bican Efendi Vekilharç

İlgili Makaleler

Fikret Şadi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu