Ferzan Özpetek kimdir

Ad Soyad: Ferzan Özpetek Doğum Tarihi: 03 Şubat 1959 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ferzan Özpetek kimdir, Türk yönetmen ve senaryo yazarı. İtalya‘nın ve Avrupa‘nın en çok beğenilen yönetmenlerinde biri olmuştur. Ünlü pop şarkıcısı Madonna bir açıklamasında, Karşı Pencere filmini çok severek izlediğini ve en beğendiği yönetmenlerden birinin de Ferzan Özpetek olduğunu belirtmiştir. Bugüne kadar çektiği 6 filminin de senaryosunu kendisi yazmıştır. Kazandığı sayısız prestijli ödül bulunmaktadır.

3 Şubat 1959‘da İstanbul‘da dünyaya geldi. Yedi yaşındayken ilk defa sinemaya gittiğinde izlediği “Cleopatra” filmi, sinemaya aşık olmasına neden oldu. Sinema aşkıyla geçen 17 seneden sonra, 24 yaşına geldiğinde İtalya’ya gitti. Önce Perugia‘da Yabancılar Üniversitesi‘nde bir yıl İtalyanca eğitimi aldıktan sonra, Roma‘ya gidip La SpaienzaÜniversitesi’nde sinema tarihi eğitimi almaya başladı ve Accademia Navona‘da ve Accademia d’Arte Drammatica‘da sanat tarihi ve kostüm derslerine devam etti. Bu dönemde sinema sektöründen insanlarla tanışmak amacıyla, kendisini gazeteci olarak tanıtıp röportajlar yaptı ve bu sayede sektörde iş buldu.

1982‘de Julien Beck ile “Yaşayan Tiyatro“da çalışmaya başlaması, sinema kariyeri için oldukça önemli oldu. İtalya’nın iki önemli yönetmeni, Massimo Troisi ve Maurizio Ponzi‘nin asistanlığını yapmaya başladı. Asistanlık tecrübeleri onun sinemada uzmanlaşma sürecini başlattı.

1997‘de senaryosunu da yazdığı ilk filmi “Hamam” için kamera arkasına geçti. Filmin, başrol oyuncularından Mehmet Günsür, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde umut vaat eden oyuncu ödülünü kazandı. Ayrıca Hamam, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi film müziği ödüllerine, İtalyan Ulusal Sinema Gazetecileri Sendikası’nca en iyi yapımcı ödülüne layık görüldü. Film ayrıca, Cannes Film Festivali‘nde, ” Yönetmenlerin Onbeş Günü ” tarafından keşfedildi ve hem İtalya, hem de diğer ülkelerde eleştirmenlerin olduğu kadar seyircilerin de beğenisini kazandı. Uluslararası alanda başarı sağlayan film, İtalya’nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya ve hatta ” nüfuz edilmesi çok güç ” olarak tarif edilen ABD‘de gösterim imkanı buldu.

Ferzan Özpetek, 1999 yılında, gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları yakalayan filmi Harem Suare‘yi çekti. Harem Suare AFI Fest‘te jüri özel ödülüne aday gösterildi ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Serra Yılmaz’a en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazandırdı. ” Harem Suare ” ayrıca Toronto, Palm Springs ve Londra festivallerinden de resmi davet aldı.

2001 yılı, Ferzan Özpetek sinemasının olgunlaşma dönemine girdiğini Cahil Periler filmiyle gösterdi. Senaryosunu Gianni Romoli’yle birlikte yazdığı film, İtalya’nın en önemli yönetmenlerinden biri olarak anıldığı dönemi başlattı. Cahil Periler, Avrupa’daki farklı festivallerden toplam 6 ödül aldı ve Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde en iyi film adaylığına gösterilmesiyle tüm dünyanın ilgisini çekti. İtalya’da gösterimde bulunduğu haftalar boyunca en fazla izlenen İtalyan filmi oldu. İtalyan Sineması’nın tanınmış yönetmenlerinden Nanni Moretti‘nin ” La Stanza del Figlio” ve Giuseppe Tornatore‘nin “Malena“sını geride bırakan Özpetek’e övgüler yağdı.

Ferzan Özpetek için asıl büyük başarı 2003 yılında çektiği Karşı Pencere filmiyle geldi. Yönetmenin dördüncü uzun metrajlı filmi 40’a yakın ödül kazandı ve Cahil Periler gibi İtalya’nın en çok hasılat yapan filmlerinden biri oldu. 11 dalda aday gösterildiği ve İtalya’nın oskarları sayılan David di Donatella ödüllerinde 5 ödül kazanan film, Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri olan, 38. Uluslararası Karlovy Film Festivali‘nde u olmak üzere toplam 3 dalda ödül aldı. Andrea Guerra tarafından film için yazılan müzikler büyük ilgi topladı.

2005 yılında İtalya’da ekonomistlerin bir tartışma programında, günümüzdeki yoksulluğa çözüm olarak gösterdikleri ana fikriyle dikkatleri üzerine toplayan Kutsal Yürek filmini çekti Özpetek. Film, başarılı bir iş kadınının yaşadığı kimlik bunalımı sonrasında, her şeyi bir kenara bırakarak, yoksullukla mücadele eden insanlara yardım etmesini konu alıyordu. 2 ödüle layık görülen Kutsal Yürek, farklı festivallerde toplam 14 ödüle aday olarak gösterildi.

Ferzan Özpetek 2005’te 42. Altın Portakal Film Festivali’nin de jüri başkanlığını yaptı.

Ünlü yönetmen post-prodüksiyon aşamasında olan son filmi “Saturno contro” ile ilgili olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Ferzan Özpetek hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu