Fatih Aksoy kimdir

Ad Soyad: Fatih Aksoy Doğum Tarihi: 11 Aralık 1961 Nereli: Şanlıurfa Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Fatih Aksoy kimdir, Fatih Aksoy, 11 Aralık 1961 tarihinde karayollarında çalışan işçi bir baba ile ilkokul ikinci sınıftan terk bir annenin altı çocuğundan biri olarak Şanlıurfa‘da doğmuştur. 13 yaşına kadar Şanlıurfa’da yaşadı. Sonra annesi, kocasını Urfa’da bırakıp bütün çocuklarıyla birlikte İstanbul’a göç etti. Fatih Aksoy bu yıllarda İstanbul‘da bir taraftan okuyor, bir taraftan da çakmak taşı, sigara, kemer, kalem, tarak satarak Eminönü’nde işportacılık yapıyordu. Çok fakir olduklarından akrabaların gönderdikleri çocuklarının pantolonlarını giyerlerdi.

Kardeşi Faruk Aksoy‘da yapımcı ve yönetmen’dir.

Liseden sonra girdiği İstanbul Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur. İşletme okumasına rağmen üniversitenin sinema kulübüne girdi ve kulübün aktif öğrencilerinden oldu. Okul bitince Taciroğlu adlı bir firmada pazarlama müdürü olarak işe giriyor. Günde 15 saat çalışmanın karşılığında iyi para kazanıyor.

Daha sonra Bir palto karşılığı isim hakkı satın alınan “Yeni Olgu” dergisini çıkarıyor ve bir grup arkadaşıyla da Bakırköy’de komün hayatı yaşıyor. Ahlak polisi evi basıp komün yaşamını dağıtıyor.

Onat Kutlar ile tanıştı, ondan prodüktörlüğü öğrendi. Prodüktörlüğünü yaptığı ilk iş, TRT için çekilen, dört bölümlük, Haldun Dormen‘in yönettiği Lüküs Hayat’tır. Geçmiş Bahar Mimozaları dizisinde yönetmen Okan Uysaler‘in asistanı olarak çalıştı. Sonra İstanbul Film Ajansı’nda prodüktör oldu. Ardından 1993 yılında kendi yapım şirketi olan “Med” Yapım şirketini kurdu. Özel televizyonların Türkiye’de yeni yeni filizlendiği yıllarda yaptığı programlar, prodüktörü olduğu diziler milyonlarca insan tarafından izlendi.

Laf Lafı Açıyor’la talk show çekmeye başladı. “Huysuz Şov” ve “Hülya Avşar Şov” ile devam etti. “Dadı” dizisi, Türkiye’de çekilen ilk uyarlama sit-com’dur. Kim 500 Milyar İster yarışmasının ilk yılları, “Ünlüler Çiftliği”, Popstar yarışması, Buzda Dans gibi yarışma programları hazırladı. Eğlence programlarında 10 yıl süren bir ‘“Şahane Pazar” programını çekti.

Nisan 2005 yılından Haziran 2006 yılına kadar manken Aysun Kayacı ile birlikte oldu.

Serap yıl evli kaldılar. 2000 yılında boşandılar.
Fatih Aksoy, daha önce iki defa evlenip ayrıldıktan sonra 2006 Temmuz ayından beri Ayşenur Pirgaip (d.1978) ile evlidir. Ömer (d.2007) ve Sinan (d.2010) adında 2 oğlu vardır. ikinci eşinden de Direnç (d.1982) adında biyolojik babası olmadığı üvey bir kızı vardır.

Yapımcısı ve Yönetmen olduğu Filmler :
2013 – Fatih (Yönetmen) (Yapımcı)
2010 – Cuma’ya Kalsa (Yönetmen)
2004 – Sayın Bakanım (Yönetmen)
2000 – Dadı (Yönetmen)

2013 – Bir Aşk Hikayesi
2012 – Veda
2012 – Merhaba Hayat
2012 – Eve Düşen Yıldırım
2011 – Adını Feriha Koydum
2011 – Canım Babam
2011 – Umutsuz Ev Kadınları
2010 – Doktorlar

2010 – Karadağlar
2008 – Hayat Güzeldir

2005 – Yinede Aşığım
2005 – Çat Kapı

2005 – Kanlı Düğün

2005 – Belalı Baldız

İlgili Makaleler

Fatih Aksoy hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Severekten seyrediyoruz. Tanımaktan onur duyduğumuz bir yönetmenimiz. Adını Feriha Koydum, Doktorlar, Eve Düşen Yıldırım , Karadağlar ve Umutsuz Ev Kadınları dizilerini seyrettim. Eve Düşen Yıldırım dizisini seyredemedim fakat haberim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu