Ertürk Yöndem kimdir

Ad Soyad: Ertürk Yöndem Doğum Tarihi: ?? ?? 1944 Nereli: Aşkale , Erzurum Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ertürk Yöndem kimdir, Haber programı yapımcısı

Ertürk Yöndem; 1944 yılında Erzurum’un Aşkale İlçesi, Pınarkapan Köyünde doğdu. Köy eğitmeni bir baba, ev hanımı bir annenin yedi çocuğundan biridir. 10 yaşına kadar köyde kalır. 1953 yılında ailesi ile Ankara’ya göç edip “Bentderesi” semtine yerleşirler. İlk ve orta eğitimini gecekondu mahallesinde tamamladı. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü kazandı. 1. Sınıfı bitirir bitirmez de İstanbul’a gider. Bir anda kendini Yeşilçam’da bulur. Set işçiliğinden reji asistanlığına kadar birçok yerde çalışır. Bir müddet sonra sinemanın kendi inançlarına ters düştüğünü görünce bir daha gitmemek üzere ayrılır Yeşilçam’dan. Ankara’ya dönüp tiyatro eğitimini 1969 yılında tamamladı.

1970 yılında topçu yedek subay olarak önce polatlı ardından da Kars’da yaptığı askerlik hizmetinden sonra 1971 yılında TRT‘nin açtığı sınavı kazanan ve TRT‘yşlayan Ertürk Yöndem,1978 yılına kadar kameraman olarak görev yaptı. Önce televizyon dairesinde sonra haber dairesinde çalıştı. 1979 yılında prodüktörlük sınavını kazanan Yöndem, ‘Olayların içinden’, ‘Günün olayı’ gibi kuşaklarda programlar yaptı. 1980 e kadar haber dairesi başkanlığı dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. 1980 yılında prodüktör kadrosuna atandı. Bu güne kadar 456 haber programı yaptı. Yaklaşık 456 programla, ülke gerçeğini, tarafsız, insan haklarına saygılı, hukuktan yana, Atatürk ilkeleri doğrultusunda, milli birlik ve beraberlik anlayışı içinde mesaj vermeye çalıştı.

Türkiye’nin ilk resmi savaş muhabiri oldu. Kıbrıs Barış Harekatı’nda TRT adına savaş muhabirliği yaptı. Esir de düştü.

Tek kanallı, siyah beyaz televizyon döneminde, TRT’de 1980’den Sonra ‘Haberden Habere’ Adlı Kuşak Programına başlayan Ertürk Yöndem, 1987 Yılında Kuşağın Adını ‘Perde Arkası’ Olarak Değiştirdi. Tek Kanallı Yıllarda Özgün Sunumuyla Bütünleşen ‘Perde Arkası‘ Adlı Programla Tanındı. 2002 Yılı Sonuna Kadar Devam Eden Program Özellikle TRT’li Yıllarda Büyük Beğeni Topladı. İşe ilk başladığı 1971’den bugüne kadar TRT’de görev yapan, kimilerince ‘Kahraman’, kimilerince ‘Irkçı’ diye nitelenendirildi.

Ertürk Yöndem; 1979 yılında yazdığı tiyatro oyunu “Köyün Ötesinde” ile Türkiye Tiyatro Yazarları 1. Mansiyon ödülünü aldı.

TRT program yapımcısı Ertürk Yöndem‘in Kastamonu Araç ilçesinin Boyalı ve çevresinin sorunlarını konu ettiği programı, o dönemde büyük ses getirmiş, programdan sonra bölgeye yapılan hizmetler artmıştır.Bölgenin en önemli eksiklerinden biri olarak görülen eğitim için Boyalı’ya Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yapılması kararlaştırılarak 1993 yılında temeli atılan okul 1996 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Katkılarından dolayı da bu okula Ertürk Yöndem’in adı verilla evlenmiştir. Türker (d.1971)ve Sencer adında iki oğlu var.

İlgili Makaleler

Ertürk Yöndem hakkında ziyaretçi yorumları

3 Yorum

  1. Ertürk Yöndem in güzel proğramlarını izledik. son senelerde yokluğnu hissettim. Sağmı yoksa vefat mı etti bilmiyorum. Şayet kaybetmişsek Rabbim cennetine kavuştursun. Yok yaşıyorsa. Sesini duymak isteriz..Açıkcası o vatansev er bir insan. güzel insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu