Erdem Başçı kimdir

Ad Soyad: Erdem Başçı Doğum Tarihi: ?? ?? 1966 Nereli: Ankara Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Erdem Başçı kimdir, Erdem Başçı 1966 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde 1983 yılında tamamladı. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987 yılında yüksek şeref derecesiyle mezun oldu. Bilkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans Programı’nı 1989 yılında birincilikle bitirdi.

Bilkent Üniversitesi’nden İktisat dalında Yüksek Lisans (1990) ile ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden İktisat Master (1993) derecelerini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesi’nden İktisat Doktoru (1995) unvanını aldı.1995 – 2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.1999 yılında YÖK’ten Doçent unvanını alan Başçı’nın araştırma yaptığı ve ders verdiği konular; Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisat’tır. Dr. Başçı, İngiltere’deki York Üniversitesi’nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler vermiş ve uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunmuştur.

Dr. Başçı’nın akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journals gibi dergilerde yayınlanmıştır. Ayrıca Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri tarafından basılmış kitaplarda yer alan ortak çalışmaları vardır. Dr. Başçı’nın iktisat literatürüne teorik katkılarının yanı sıra Türkiye ekonomisi üzerine yayınlanmış çalışmaları da bulunmaktadır.

3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra kolejden arkadaşı olan Devlet Bakanı Ali Babacan‘a danışmanlık yapmıştır.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atanan Başçı, 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atanmıştır.

19 Nisan 2011 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atanmıştır.

İlgili Makaleler

Erdem Başçı hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu