Enrique İglesias kimdir

Ad Soyad: Enrique İglesias Doğum Tarihi: 08 Mayıs 1975 Nereli: Madrid, İspanya Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: --

Enrique İglesias kimdir, Enrique Miguel Iglesias Preysler, 8 Mayıs 1975 tarihinde İspanya’nın başkenti Madrid’de doğmuştur. Babası ünlü şarkıcı Julio Iglesias, annesi ise İsabel Preysler’dir. Julio Jose ve Chabeli adında kardeşleri vardır. Ayrıca anne tarafından Tamara Falco ve Ana Boyer ve baba tarafından da Miguel Alejandro, Rodrigo, Cristina , Victoria Iglesias adlarında üvey kardeşleri vardır. 1983 yılında, 8 yaşındayken ailesi Miami,Florida’ya taşındı. Miami üniversitesinde okudu.

16-17 yaşlarında ilk albümünü çıkarmaya karar verdi. 20 yaşında kendi adını taşıyan “Enrique Iglesias” adlı ilk albümünü 1995 de çıkardı. Çok başarılı oldu ve müzik dünyasına muhteşem bir giriş yaptı. Albüm, çıkışından 3 hafta sonra Iglesias’a bir de Altın Plak ödülü getirdi.
1997 Ocak’ında çıkardığı ‘Vivir’ albümü de dünya çapında 5 milyondan fazla sattı. Amerika’da 2 Platin Plak ve RIAA (Recording Industry Association of America – Amerika Kayıt Endüstrisi Derneği) tarafından sertifika ile ödüllendirildi.

Bestelerini İtalyanca, Portekizce ve İspanyolca yaparak önce kendini bu ülkelerde kanıtladı. Ardından çok kısa bir sürede ünü tüm dünyaya yayıldı. İlk İngilizce albümünü 2000 yılında çıkardı.

1997’de ilk dünya turnesine çıktı. 13 ülkede 78 konser verdi. Enrique Iglesias, toplam ödüllerine bakıldığında gerçekten inanılmaz başarılar kazanan önemli bir sanatçı. Ödülleri, 116 Platin Plak ve 227 altın plak ile muhteşem bir sayıya ulaştı.

Enriqu Banderas, Salma Hayek ve Johnny Depp’ ile başrollerini paylaştığı (Bir Zamanlar Meksika’da) “Once Upon a Time in Mexico” filminde bozuk ağızlı silah piskopatı Lorenzo’yu canlandırmıştır.

Enrique İglesias dünya turunda ona sponsor olan Pepsi reklamında kötü Romalı imparatoru oynamıştır.

Albümleri :
1995 – Enrique Iglesias
1997 – Vivir (Yaşamak için)
1998 – Cosas del Amor
1999 – Enrique
2001 – Escape
2002 – Quizas
2003 – Seven (7)
2007 – İnsomniac
2008 – Enrique Iglesias: 95/08 Exitos – Greatest Hits
2010 – Euphoria

İlgili Makaleler

Enrique İglesias hakkında ziyaretçi yorumları

2 Yorum

    1. Ece seçkinle sarki söylediler simide klip geliyor merak içindeyim. Kral bu adam kral

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu