Emrullah Turanlı kimdir

Ad Soyad: Emrullah Turanlı Doğum Tarihi: ?? ?? 1963 Nereli: Demirkapı Köyü, İkizdere, Rize Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Emrullah Turanlı kimdir, İş hayatına 1977 yılında inşaat işçiliği yaparak başlayan Emrullah Turanlı bugün, Taşyapı Group‘un patronudur. İş hayatına Tahtakale’de başladı, inşaat işçiliği yaptı; İstanbul‘da Mashattan, Almond Hill, Four Winds Residence ve Double Tree By Hilton projelerini gerçekleştirdi.

Emrullah Turanlı, 1963 yılında Rize İkizdere’de Demirkapı Köyünde doğmuştur. İki erkek iki kız kardeşi vardır. Annesi Fazliye Turanlı, babası Hüseyin Turanlı’dır. Babası Almanya‘da işçi olarak çalışıyordu. Onun yanına gitmek için Haziran 1977 yılında 14 yaşındayken Rize‘den İstanbul‘a geldi. Gidemeyince burada inşaat işçiliğine başladı. İki sene sonra 1979 yılında güvenini kazandığı inda çalıştırıp, Tahtakale’deki mağazasında getir götür, tahsilat, mal teslimatı gibi işler yaptırmaya başladı.

Emrullah Turanlı, 1980 yılında patronunun desteği ve ortaklığıyla Tahtakale‘de 40 metrekarelik züccaciye dükkanını açtı. Plastik eşya, leğen, Paşabahçe mamulleri, zücaciye, radyo, ütü gibi şeyler satmaya başlayınca; pazarlama yapmak için Anadolu’yu dolaşarak 1 milyon marklık sipariş topladı. 1983 yılına kadar bu böyle devam etti.

1983 yılında daha önce inşaatında çalıştığı Mehmet Emin Dumankaya‘nın ortaklık teklifini kabul ederek inşaat sektörüne girdi. Birlikte üç yılda 36 şantiyede inşaat işi yaptılar.

1985 yılında kendi şirketi olan Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi kurdu. Babası Hüseyin Turanlı’nın Almanya’da kazandığı paraları Taşyapı’nın ilk sermayesini oluşturdu. Babası Hüseyin Turanlı 2010 yılında vefat etti. Emrullah Turanlı’nın patronu olduğu Taşyapı, 1988 yılına kadar Irak, Kazakistan, Avrupa ve Balkan ülkeleri de dahil 36 proje ve şantiyesi olan güçlü bir yapıya ulaştı.

1990’lı yıllarda inşaat sektöründe yaşanan ekonomik kriz nedeniyle devlet ihalelerine giren Emrullah Turanlı, bu dönemde 150 milyon dolarlık makine parkı kurdu ve 2004’e kadar devlet ihalelerine girmeye devam etti.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Rize‘de yaptığı Fazliye Hüseyin Turanlı Lisesi’nin açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ı davet etti. Daha sonra İstanbul büyük şehir belediye başkanı Kadir Topbaş‘a verdiği sözü tutarak Ümraniye’de bir ilköğretim okulu yaptı. Bu okulun yapımını da 70 günde tamamlayarak bir rekor kırdı.

Birçok yardım projesine imza atailköğretim okulu ve bir lisenin yanı sıra şehit aileleri için konut projesi de yaptı.

– Hüseyin Nuri Turanlı İlköğretim Okulu/Muş-Varto
– Şehit Aileleri Konutları/İstanbul-Bahçelievler
– Emrullah Turanlı İlköğretim Okulu/İstanbul-Ümraniye
– Çocuk Esirgeme Kurumu Emrullah Turanlı Çocuk Yuvası/İstanbul-Kartal
– Fazliye Hüseyin Turanlı Lisesi/Rize-İkizdere

ABD’nin finans ve ticaret merkezi Manhattan‘dan esinlererek ‘Mashattan’ adını verdiği ve 2005 yılında İstanbul Maslak‘ta 3 bin 184 lüks konutlu 600 milyon dolarlık Mashattan projesini gerçekleştirdi. Aynı yıl Irak, Libya, Kazakistan, Türkmenistan ve Dubai‘de projelere başladı.

Turizm ve enerji sektöründe de Taşyapı Grup olarak yatırımlarda bulundu. 2008’de Forbes Dergisi’nin Türkiye’nin En Zenginleri listesinde 800 milyon TL şahsi servetiyle 34. sırasında yer aldı.

Emrullah Turanlı, Nevin hanım ile evli idi, boşandılar. Ece ve Ege adında iki kızı vardır. Emrullah Turanlı şimdi Rus asıllı eşi Katerina ile evlidir.

Taşyapı Grup’un konut dahil üst yapı projeleri:
Four Winds Residence, Mashattan, Fenerbahçe Dalyan Konakları, Almond Hill, Taşyapı Residence, Double Tree by Hilton, Yeşilvadi Konakları, Reşadiye Villaları, Altunizade Konakları, Trump Towers, Çimtemani Business Centre, Suadiye Kumru Yuvası, Günbatımı Konakları, Novus Residence, Medical Park, Haydarpaşa Otel, Sevenhill Business Centre, Kuşdili Düzenleme Projesi, Şişli Kaptanpaşa Residence, Kuriş Sitesi, Kuleli Köşkler.

Taşyapı Grup’un altyapı projeleri:
İstanbul: Tarlabaşı Bulvarı Yeraltı Otopark İnşaatı, Beşiktaş-Gayrettepe Otopark İnşaatı, Pendik-Kaynarca Kavşak/Yol/Köprü/Alt Geçit Projesi, İstanbul Anadolu Yakası Okul Bakım/Onarım Projesi.

Kocaeli: Kocaeli-Gölcük Deprem Bölgeleri Yol Yapımı, Kocaeli-Bekirpaşa Afetzede Kalıcı Deprem Konutları Teknik Altyapı İnşaatı, Kocaeli-Gebze VI İmes OSB Altyapı İnşaatı, Derince D-100 Karayolu Alt Geçit İnşaatı, Terra-1 Kapsamında Cadde/Kaldırım/Yolların Yapımı, KBB Bekirpaşa Mevki Yol Üst Yapı Denetleme İşi, İzmit-Yalova Devlet Yolu Gölcük Geçişi Üstyapı İşi, Atatürk Caddesi Asfaltlama Çalışması.

Diğer illerdeki çalışmaları: Gümüşova-Gerede Otoyolu/Bolu Dağı Geçişi Akarsuyu Vadisi İnşaatı, Aydın-Nazilli Horsunlu Yolu, Karayolları Genel Müdürlüğü Konya 3.Bölge Müdürlüğü, Konya-Akşehir Yolu Sanat Yapıları/Yol Yapım İşi, Akşehir-Afyon Yolu Toprak İşleri/Sanat Yapıları/Yol Yapım İşi, Yener Ulusoy Bulvarı-Güllük Kavşağı Tünel Geçişleri Köprü Kavşak İşi, Yozgat Gelingüllü Projesi/Gelinsuyu Pompaj Sulaması, Sivas Yıldızeli Yıldız Gölet Sulaması, Reşadiye-Gölova Ayrım Yolu Toprak İşleri/Sanat Yapıları İkmal İnşaatı/Üstyapı İşleri, Akıncı Hidroelektrik Santrali, Yavuz Hidroelektrik Santrali, Midilli Hidroelektrik Santrali, Amasya-Turhal Yolu Kavşak Tanzimi/Üstyapı/BSK Yapımı.

İlgili Makaleler

Emrullah Turanlı hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu