Ehud Olmert kimdir

Ad Soyad: Ehud Olmert Doğum Tarihi: 30 Eylül 1945 Nereli: Binyamina, İsrail Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Ehud Olmert kimdir, Ehud Olmert, 1945 doğumlu İsrailli avukat ve siyasetçi. İsrail Başbakanı Ariel Şaron‘un 4 Ocak 2006‘da beyin kanaması geçirip, komaya girmesinin ardından, 16 Ocak’ta, Kadima Partisi‘nin liderliğine seçilen Olmert, 14 Nisan 2006’da İsrail’in 12. başbakanı oldu.

Olmert, 30 Eylül 1945‘te, İsrail Devleti’nin kurulmasından 3 yıl önce, İngiliz mandası altındaki Filistin topraklarında bulunan, Binyamina yakınlarında dünyaya geldi. Kudüs Musevi Üniversitesi‘nde (Hebrew University of Jerusalem) psikoloji, felsefe ve hukuk eğitimi gördü.

Siyonist militan İrgun Grubu‘nun kurucusunun oğlu olan Olmert, gençliği boyunca sağcı gençlik organizasyonlarında görev aldı. İsrail ordusunda, Golani ekibinde ve Ordu Basımevi’nde çalıştıktan sonra 28 yaşında Likud Partisi‘nden İsrail parlamentosu Knesset‘e seçilerek, “en genç milletvekili” ünvanını kazandı.

19932003 yılları arasında iki dönem, Yeruşalayim belediye başkanlığı görevi yaptı. 2003 seçimlerinin ardından İsrail hükümetinde Başbakan Yardımcılığına getirildi. Ayrıca Endüstri, Ticaret, Ulaştırma ve Çalışma Bakanı görevlerinde bulundu.

Ehud Olmert, Ariel Şaron’un 2. başkanlık döneminde, başbakan yardımcısı ve Şaron’un en önemli destekçisi oldu. Şaron Likud Partisi‘nden ayrılıp Kadima‘yı kurmaya karar verdiğinde, partiye katılan ilk isimlerden biri Olmert’ti. Başbakanlığının kesinleştiği 28 Mart seçimlerinin ardından yaptığı konuşmada azınlıkların hakkını koruyan, barış dolu, huzurlu, gelişmiş, eğitime, kültüre ve bilime önem veren ve en önemlisi Filistinlilerle barışı öngören bir politika izleyeceğini vurguladı.

Bundan sonra da izleyeceği politikada, Şaron’un açtığı yoldan ilerleyeceğini açıkça söyleyen Olmert’in görüşleri, geleneksel sağ kanattan farklılık arz etmektedir. Bunun nedeni, İsrail Başbakanı’nın aile fertlerinin politik duruşlarına bağlanmaktadır. Olmert’in şu sözleri de bu iddiaları destekler niteliktedir:

Ehud Olmert, sol görüşleriyle tanınan ve Barış Şimdi Hareketi‘nin bir üyesi olan sanatçı eşi Aliza‘yla dördü öz biri de evlat edinilmiş olmak üzere beş çocuk babasıdır.

Ailesi

Kızlardan en büyüğü Michal, psikoloji mastırı yapmakta ve yaratıcı düşünce üzerine seminerler vermektedir.

Danna ismindeki kızları da Tel-Aviv Üniversitesi‘nde Edebiyat doçentidir ve lezbiyen partneriyle yaşamaktadır. Danna, ayrıca insan hakları organizasyonunda da çalışmaktadır ve işgal altındaki topraklarda kurulan İsrail kontrol noktalarında Filistinliler’e karşı yapılan kötü muameleleri izleyen bir örgütle bağlantılıdır.

Oğulları Shaul evli bir sanatçıdır ve ailesiyle New York‘ta yaşamaktadır. Shaul, ayrıca İsrail futbol takımlarından Beitar Yeruşalayim‘in sözcüsü olmuş (Babasına orduda da çalışmış ve sol görüşlere sahiptir.

En küçük oğulları Ariel, Paris‘te Sorbonne Üniversitesi‘nde edebiyat eğitimi görmektedir ve İsrail’de hayli sıra dışı olan bir kararla askerlik yapmayı reddetmiştir.

Evlat edindikleri kızlarının ismi de Shuli‘dir.

İlgili Makaleler

Ehud Olmert hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu