Edgar Cayce kimdir

Ad Soyad: Edgar Cayce Doğum Tarihi: 18 Mart 1877 Nereli: Hopkinsville, Kentucky, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: 03 Ocak 1945

Edgar Cayce kimdir, ”Uyuyan Kahin” olarak bilinen, trans halindeyken sağlık, astroloji, reankarnasyon ve Atlantis ile ilgili kehanetleriyle tanınan Amerikalı modern çağ kahini. Günümüzde Edgar Cayce takipçisi bir çok organizasyon ve kuruluş vardır.

Edgar Cayce, 18 Mart 1877‘de Kentucky yakınlarında bir çiftlikte doğdu. Medyumluk yeteneği ve psişik güçleri çok küçük yaşlarda ortaya çıktı. Altı yaşındayken ailesine, daha önce ölmüş olan akrabalarıyla ilişki kurabildiğini ve onlara ait vizyonlar görebildiğini söyledi. Okula başladığındaysa, okul kitaplarının üzerine başını koyarak uykuya dalıyor, uyandığındaysa kitapta yazılanları ezbere biliyordu. Bu garip yeteneğini giderek yitiren Edgar, ailesinin maddi yetersizliğinden dolayı on üç yaşında okuldan ayrılıp çalışmaya başladı.

Yirmi bir yaşında bir kağıt fabrikasının temsicisi oldu ve o dönemde geçirdiği gırtlak kanseri sonucu sesini kaybetti. Doktorlar bir türlü hastalığına çare bulamadılar ve son çare olarak hipnoza başvuruldu. Böylece Cayce’in kaderi de başlamış oldu. Transa geçtikten sonra tedavisinde kullanılması gereken tüm ilaçları ve tedavi yötemlerini sıraladı. Dediklerinin uygulanmasıyla bir mucize gerçekleşti ve Cayce sesine yeniden kavuştu. Bu olay yeni hayatının da başlangıcı oldu ve insanlara faydalı olabilmek için psişik güçlerini kullanarak kehanetlerde bulunmayı kendine vazife seçti.

Hopkinsville ve Bowling Green’den bir grup doktor Cayce’in bu olağanüstü yeteneğini, hastaların teşhisi zor hastalıklarının tespitinde kullandılar. Ayrıca tedavi yöntemlerini ve gerekli ilaçları nerede bulunduğunu da büyük bir kesinlikle söyleyen Cayce’in ünü giderek yayıldı. Ülkenin pek çok yerinden insanlar, sorunlarına Cayce’in çare bulması için akın ediyorlardı.

Kimi insanların sorunlarının geçmiş yaşamlarından kaynaklandığını söyleyen Cayce, uyandığında bunların hiçbirini hatırlamıyordu. Geçmiş hayata ve reankarnasyona dair verdiği bilgilerin yanı sıra Cayce, geleceğe dair de bir çok kehanette bulundu. Ama kehanetlerinin çoğunluğu yazılarında Antik Çağ filozofu Plato‘nun da sözünü ettiği kayıp Atlantis uygarlığıyla ilgiliydi. Kahin Cayce’e göre Atlantisliler, İ.Ö. 10.500 yılında Mısır‘a göç etmişler ve 40.000 yıllık medeniyetlerinin kayıtlarınıda yanlarında götürmüşlerdi. Mısır, eski ve gelişmiş bir uygarlık olan Atlantis’in bir kolonisiydi. Yağmalamalar sonucu kaybolan bu kayıtların, Sfenks‘in yakınlarında, henüz keşfedilmemiş ve tamamen toprağın altındaki bir başka piramidin içinde yer alan, kendi verdiği isimle “Kayıtlar Salonu”nda bulunacağını söylemişti. Ayrıca Cayce, Mısır Piramitleri‘nin sanılanın aksine, M.Ö. 3500 yılından çok önce yaklaşık M.Ö. 10.500 yılında yine Atlantisliler tarafından yapıldıklarını söylüyordu. Uyuyan Kahinin, Atlantis’e ve diğer kehanetlerine dair bilgileri, Cayce’nin 1929‘da, Virginia Beach‘de kurmuş olduğu Araştırma ve Aydınlanma Cemiyeti (A.R.E.) tarafından arşivlendi. Ayrıca 8000’den fazla insana verdiği psişik okumaları, yıllarca sekreterliğini yapan Gladsy Turner tarafından titizlikle kayda alındı.

Daha sonra 80’li yılların ortalarında oğlu Edgar Evans Cayce, babasının Atlantis’e dair bilgilerini de kapsayan bir araştırma kitabı yazdı. “Atlantis’in Gizemleri” adlı kitap, 1988‘de yayınlandı.

Presbiteryan Kilisesinin bir üyesi olan Cayce, hayatının son yılında günde ortalama 8 psişik okuma yapıyordu ve bu onu oldukça zayıf düşürüyordu. En sonunda 2 Ocak 1945 günü iyice bitkin düştü ve 3 Ocak‘da da hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Edgar Cayce hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu