Eddie Murphy kimdir

Ad Soyad: Eddie Murphy Doğum Tarihi: 03 Nisan 1961 Nereli: New York, ABD Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Eddie Murphy kimdir, Filmlerinde birden çok kişiyi aynı anda canlandırması ile ünlü Amerikalı komedi oyuncusu.

Eddie Murphy, 3 Nisan 1961‘de Brooklyn, New York‘da dünyaya geldi. Polis olan babası Charles Edward Murphy, Eddie henüz 3 yaşındayken annesinden ayrıldı. Telefon operatörlüğü yapan annesiyle yoksulluk içinde büyüdü. Babası sevgilisi tarafından vurularak öldürüldüğünde Eddie 8 yaşındaydı. Annesi tekrar evlendi ve Eddie ve kardeşi Charlie ile birlikte Roosvelt’e taşındılar. Eddie burada uzun süre ırkçılık mücadelesi vermek zorunda kaldı. Ancak sempatik tavrı ve yaptığı taklitler ile insanları güldürüyordu. Arkadaşlar arasında yaptığı mini şovlarla lisede popüler olmayı başarmıştı.

Eddie Murphy, ilk çıkışını Saturday Night Live ile yaptı. Programda yer almaya başladığında 19 yaşında olan komedyen, 6 yıl boyunca programda tüm Amerika’yı güldürdü. Bir yan da da “Delirious” ve “Raw” isimli stand up gösterileri yapmaktaydı. 80li yıllarda müzik dünyasına girdi. Özellikle “Put Mouth On Me” ve “Party All Time” adlı parçaları hit oldu. 1993 yılında “Love’s Alright” albümünde Michael Jackson ile yaptığı düetle dikkatleri çekti. Bu albümünün başarısından sonra müzik dünyasına dönmese bile filmlerinde şarkı söylemeye devam etti.

Eddie Murphy’nin film kariyerine başlaması ve çıkış yapması başrolünü Nick Nolte ile paylaştığı “48 hrs” (48 Saat) filmiyle oldu. Hemen bir yıl sonra 1983‘de Dan Aykroyd ile birlikte yer aldığı “Trading Places” geldi. Aynı dönem Saturday Nigth Live da devam etmekteydi.

1984 yılında yönetmenliğini Martin Brest‘in yaptığı “Beverly Hills Cop” (Beverly Hills Polisi) adlı filmle büyük başarı kazandı. Kısa bir süre sonra 1987‘de filmin başarısından hareketle serinin devamı “Beverly Hills Cop II” ve 1994‘de ise “Beverlly Hills III” de çekildi. 1990 yılında ise oyuncunun çıkış yapmasını sağlayan filmi “48 hrs“un devamı “Another 48 hrs” (48 Saat Daha) filminde yer aldı.

Komedi filmlerinin başarılı oyuncusu haline gelen Eddie Murphy, 1995 yılında yeniliğe imza attı ve Wes Craven‘la çalışarak “Vampire In Brooklyn” isimli filmde ilk kez siyah bir vampiri canlandırdı. Filmlerinde birçok karakteri aynı anda canlandırmayı başaran oyuncunun bunu en başarılı sergilediği filmlerinden ilki olan “The Nutty Professor” (Çılgın Profesör) de aynı anda 8 karekteri canlandırarak bir ilke imza attı.

Ünlü oyuncunun başarısı 1998 yılında “Dr Dolittle“, 2000 yılında “Nutty Professor II: The Klumps“, 1999 yılında “Bowfinger” ve 2001 yılında “Dr Dolittle II” ile devam etti.

Seslendirme alanında da başarılara imza atan Eddie Murphy, 2001 yılında sesiyle yer aldığı “Shrek” filmiyle birçok ödülün sahibi oldu. Filmde seslendirdiği “Donkey” (Eşek) karakteriyle beğeni toplayan oyuncu filmin devamı olan “Shrek II”, “Shrek The Third” ve 2010 yılında vizyona girecek olan “Shrek Goes Forth” da “eşek”i seslendirdi.

2006 yılında birçok ünlü şarkıcının da yer aldığı “Dreamgirls” adlı yapımdaki rolüyle “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscarı’na aday gösterilen Eddie Murphy komedi tarzı dışındaki filmleriyle de başarısını devam ettirebileceğini göstermiş oldu.

Son yıllarda seslendirmeye ağırlık vererek “The PJs” adlı animasyon dizisinde Thurgoode Orenthal Stubbs’ı yaklaşık 29 bölüm boyunca seslendirdi.

Halle Berry, Whitney Houston gibi isimlerle adı anılan oyuncunun boşandığı karısı Nichole Mitchell Murphy‘den 5 çocuğunun yanı sıra, Tamara Hood, Paulette McNeely ve Melanie Brown‘dan da çocuklarıyla birlikte toplam 8 çocuğu bulunmaktadır.

Bill Cosby, Richard Pryor ve James Brown gibi isimlerden ilham aldığını belirten sanatçı aynı zamanda büyük bir Elvis Presley ve Star Trek hayranı.

İlgili Makaleler

Eddie Murphy hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu