Dolph Lundgren kimdir

Ad Soyad: Dolph Lundgren Doğum Tarihi: ?? ?? 1957 Nereli: Stockholm, İsviçre Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Dolph Lundgren kimdir, İlk olarak 1985 tarihinde, ünlü boks filmi serisi rocky’de rol alarak sinemaya adım atan ve aralarında Universal Soldier (Evrenin Askerleri), Masters of the Universe (He-Man) ve The Ependables (Cehennem Melekleri)’ın da bulunduğu pek çok Holywood filminde rol alan İsveç’li sinema oyuncusu, yapımcı, yönetmen, aktör ve profesyonel dövüş sanatları sporcusu.

Dolph Lundgren, 1957 yılında, Stockholm, İsviçre’de dünyaya geldi. Annesi dilbilimi öğretmeni olan Brigitta Lundgren, babası ise İsviçre hükümeti hesabına çalışan bir ekonomist ve mühendis olan Karl Lundgren’di. Gençlik yıllarını üç kardeşiyle beraber Stockholm’da geçiren Dolph, ailesi tarafından Lutheran mezhebinin geleneklerince yetiştirildi.

Genç yaşlarda halter sporuna başlayan Lundgren, İsviçre Ulusal Gençler Halter Şampiyonası’nda 3. olarak bronz madalya sahibi oldu. Kyoskushin stili karatede 3. Dan’dan siyah kuşak sahibi olan Lundgren, ayrıca ülkesinin bu alandaki ulusal takımının da kaptanı olarak görev yapmaktaydı. 1980 ve 1981 yıllarında Avrulpa Karate Şampiyonası’nın galibi olan başarılı sporcu, 1982 yılında ise Avustralya’da gerçekleşen bir halter şampiyonasından birinci olarak ayrıldı.

Çoğu insanın rocky filmi sayesinde tanıştığı ve rol aldığı filmlerden dolayı kaslı, sert görünüşlü, boş kafalı bir maço olarak gördüğü Lundgren, aslında Holywood’un en iyi eğitim görmüş olan aktörlerinden birisi. Başarılı aktör İsviçre’nin en iyi teknik üniversitesi olan Royal Institue of Technology’den mezun olmasının ardından Avustralya’da bulunan Sydney Üniversitesi’nde kimya mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olan Massachusetts Institue of Technology’ye 1983 yılında, sadece alanında en iyi olan insanların seçildiği özel Fulbright Bursu ile kabul edilen Lundgren, bu okulda sadece iki hafta öğrenim görmesinin ardından oyuncu olmak için üniversiteyi terketti.

Dolph Lundgren beyaz perde ile ilk olarak 1985 yılında, bir James Bond filmi olan A Wiew to a Kill (janı Venz’i canlandıran oyuncu, sadece birkaç karede kendisine yer bulabildi.

Lundgren’i dünya çapında büyük bir üne kavuşturan film ise, Sylvester Stallone ile beraber başrolleri paylaştığı 1985 tarihli Rocky IV oldu. Filmde boksör Ivan Drago karakterini canlandıran Lundgren, elemeler için başvuran 5.000’in üzerinde aday içerisinden güçlü fiziği, Ruslar’ı andıran yüz hatları ve saçları ve güçlü yapısı ile sıyrıldı. Film için çok uzun olduğu kannatinde olan 1.95’lik oyuncu, sıkı bir egzersiz ve kilo alma diyeti sayesinde 111 kg’a kadar çıkmayı başardı. Film, serinin diğer eserleri gibi uluslararası arenada büyük bir ilgi görürken, filmin ardından yapılan bir röportajda rol arkadaşı Stallone “Dolph bana çekimler sırasında o kadar sert bir şekilde vurdu ki, yerden yükseldiğimi hissettim ve de kendime gelmek için 4 gün hastanede kaldım” açıklamasında bulundu.

İlk başrolünü 1987 tarihli çizgi dizi He-Man uyarlaması Masters of the Universe (Evrenin Hakimleri) ile yaşadı. Film için gereken bütçeyi sağlayamayan yapımcıları yüzünden gerekli kostüm ve ekipmanı bulamayan yönetmen, Cyborg adındaki düşük bütçeli bir macera filminin aksesuar ve kostümlerini kullanmak zorunda kaldı. Film bütçesinin çok az üstünde bir gişe yaparak başarısız oldu.

1989 yılında, bu sefer bir çizgiroman uyarlaması olan Punisher’da karşımıza çıkan Lundgren, 90’lı yıllar boyunca pek çok sinema filminde rol aldıysa da bunlar arasında Jean Claude Van Damme ile beraber başrollerini paylaştığı Universal Soldier (Evrenin Askerleri) ve Keanu Reeves ile beraber kamera karşısına geçtiği Johnny Mnemonic dışında gişede iyi bir başarı gösterebilen çok fazla yapım olmadı.

2000’li yıllarda genellikle düşük bütçeli filmlerde yer alan Lundgren, 2004 yılından itibaren ise yönetmen koltuğunda karşımıza çıktı. The Defender, Missionary Man ve Command Performance vb. filmleri yöneten Lundgren, ayrıca bu filmlerin tamamında oyuncu olarak da yer aldı.

1995 tarihli Johnny Mnemonic’den bu yana yüksek bütçeli sinema yapımlarında rol almamış olan Lundgren, 2010 yılında bu sessizliğini bozdu. jet-li, Jason Statham, Mickey Rourke gibi efsanevi oyuncuların kadrosunda yer aldığı The Expendables filminde paralı askeri canlandıran başarılı oyuncu, böylece Holywood starları arasındaki hakettiği yeri almış oldu.

Lundgren’in gelecekteki projeleri arasında Skin-Trade adlı bir bilimkurgu filmi ve usta oyuncu Steven Seagal ile beraber gerçekleşecek, ayrıntıları henüz belirlenmemiş bir sinema projesi yer almakta.

1994 yılından bu yana mücevher tasarımcısı ve stilist Anette Qviberg ile evli olan Lundgren, bu evlilikten iki kız çocuğuna sahip. İngilizce, İsveçce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve İtalyanca konuşabilen Lundgren, 160 iq puanıyla Holywood’un en zeki oyuncuları listesinin tepesinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Dolph Lundgren hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu