Danny Glover kimdir

Ad Soyad: Danny Glover Doğum Tarihi: 22 Temmuz 1946 Nereli: San Francisco, California, A.B.D. Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Danny Glover kimdir, Predator 2, Cehennem Silahı ve Alcatraz’dan Kaçış gibi Holywood’un pek çok önemli yapımında rol almış olan Amerika’lı sinema oyuncusu, sinema yönetmeni ve politik aktivist. Sinemanın yanı sıra t.v. ve tiyatro alanlarında da tanınmış bir isim olan Glover, son olarak Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği New York’da Beş Minare filmiyle Türk izleyicinin karşısına çıkmıştır.

Danny Lebern Glover, 22 Temmuz 1946 tarihinde, San Francisco, California, A.B.D.’de dünyaya geldi. Her ikisi de posta ofisinde çalışan ve de NAACP (Siyahların haklarının korunması için çalışan bir örgüt) üyesi olan Carrie ve James Glover çiftinin çocuğu olan Danny Glover, çocukluğunda pek çok epilepsi krizi geçirdi, fakat uygulanan tedaviler ve Glover’ın azmi sayesinde bu hastalık sanatçı 30’lu yaşlarındayken sona erdi.

George Washington Lisesi’nden mezun olmasının ardından San Francisco Eyalet Koleji’ne kayıt olan Glover, burada bir yıl geçirmesinin ardından American Univercity’ye geçiş yaptı ve de 1968 yılında bu üniversiteden ekonomi diploması alarak mezun oldu.

Üniversiteyi bitirmesinin ardından şehir yönetimi alanında çalışmaya başlayan Glover, bir yandan da tiyatro gruplarıyla olan bağını güçlendirdi. Bir süre Black Actors Workshop adlı tiyatro topluluğuyla beraber çalışan Glover, aktör olmayı kafasına koymasının ardından Los Angeles’a taşınarak sinema kariyerine başladı.

Glover’ın rol aldığı ilk film, Don Siegel’in yönettiği ve de başrolünde Clint Eastwood’un olduğu Escape from Alcatraz (Alcatraz’dan Kaçış) oldu. 1979 tarihli Escape from Alcatraz’ın ardından pek çok filmde rol alan Glover’ı üne kavuşturan yapım ise 1987 yılında çekilen lethal-weapon (Cehennem Silahı) oldu. Los Angeles Polis Departmanı’nda çalışan iki dedektifin hikayesinin anlatıldığı filmde Glover ile beraber başrollerde Mel Gibson ve Gary Busey rol almaktaydı. Filmin gördüğü büyük ilgi sonucunda 1989 yılında Lethal Weapon 2, 1992 yılında Lethal Weapon 3 ve 1998 yılında Lethal Weapon 4 çekildi; Danny Glover serinin bütün filmlerinde Dedektif Roger Murtaugh karakterini canlandırdı.

Glover’ın rol aldığı bir diğer aksiyon yapımı ise tarihli bilimkurgu filmi Predator 2 oldu. Stephen Hopkins’in yönettiği filmde Glover, Cehennem Silahı’nın ardından ikinci kez Gary Busey ile beraber başrolleri paylaştı. Predator 2 ile aynı yıl vizyona giren To Sleep With Anger adlı film, Predator 2 kadar büyük bir gişe başarısı yakalayamadıysa da, deneyimli oyuncuya En İyİ Erkek Başrol Oyuncusu dalında Independent Spirit Award ödülü kazandırdı.

Yetişkinlere yönelik aksiyon filmlerinin aranan kahramanı olsa da, Glover çocuklar için de pek çok projeye imza attı. Antz, Our Friend Martin, Barnyard gibi pek çok animasyonu seslendiren Glover, bu projelerde Ben Stiller, Owen Wilson ve Gwyneth Paltrow gibi aktör ve aktristlerle beraber çalıştı.

Oyunculuğunun yanı sıra insan hakları, Afro-Amerikalılar’ın haklarının savunulması ve de politika ile de yakından lgilenen Glover, ayrıca Amerika Caz Vakfı (The Jazz Foundation of America)’nın da yönetim üyelerinden birisidir. 2010 yılında, Haiti’de gerçekleşen depremin ardından küresel ısınma ve de çevre kirliliği hakkında bilgilendirici konuşmalar yapan Glover, ayrıca Brezilya, Küba ve Venezuella’ya yaptığı gezlerle Karayipler’deki doğal afetler ve küresel ısınmanın oluşturduğu olumsuz koşullara dikkat çekmiştir. Irak savaşı ve istilası karşıtı pek çok eylemde yer almış olan deneyimli aktör, Barrack Obama’nın başkan seçilmesini de olumsuz bir şekilde yorumlamış, siyasette değişen bir durum olmadığından, Obama’nın derisinin renginin önemsiz olduğundan bahsetmiştir.

Halen aktif sinema hayatına devam etmekte olan Glover, son olarak 2010 yılında, Mahsun Kırmızıgül tarafından yönetilmiş olan New York’ta Beş Minare adlı sinema filminde rol almıştır. Oyuncunun gelecekteki projeleri arasında Age of the Dragons adlı bir fantastik film ve de Glover’ın yönetmenliğini üstlendiği Toussaint bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Danny Glover hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu