Danny Boyle kimdir

Ad Soyad: Danny Boyle Doğum Tarihi: 20 Ekim 1956 Nereli: Manchester, İngiltere Meslekler: , Burcu: Terazi Yaş: 66

Danny Boyle kimdir? İrlandalı yönetmen ve prodüktör. Komediden korkuya, dramadan aile filmlerine kadar bir cok farklı türde son derece başarılı filmler yönetmiştir. F

ilmografisinde Shallow Grave, A Life Less Ordinary ve tüm dünyanın ayakta alkışladığı kült filmi Trainspotting de olan Danny Boyle, kendine has üslubuyla Avrupa’nın en başarılı yönetmenlerinden biridir. 20 Ekim 1956’da İrlandalı Katolik bir ailenin çocuğu olarak İngiltere’de dünyaya geldi. Bolton’daki Thornleigh Salesian College’den sonra eğitimine Bangor’daki University of Wales’te devam etti.

1980 yılında Kuzey İrlanda’da BBC’nin prodüktörü olarak çalışmaya başladı. O dönemde BBC’de çok büyük ilgi gören Mr. Wroe’s Virgins dizisinden de sorumluydu.

1982’de tiyatroda çalışmaya başlamasıyla show dünyasındaki kariyeri start aldı. Joint Stock Theatre Company ve sonrasında Royal Court Theatre’da çalıştığı 1982- 1987 yılları arasında sanat yönetmenliği ve vekil yönetmenlik yaptı. Bu dönemde Time Out ödülünü de kazanan Howard Brenton’ın oyunu Victory and The Genius and Edward Bond’s Saved’in de içinde olduğu birçok projede görev aldı. Boyle aynı zamanda Royal Shakespeare Company için beş prodüksiyon hazırladı.

1994 yılında ilk uzun metrajlı filmi Shallow Grave’i (Mezarımı Derin Kaz)çekti. Bu ironik ve gerilimli İngiliz filmi, başarılı oldu ve Boyle’un adını dünyada duyurdu.

Danny Boyle, 1996 yılında Irvine Welsh’in aynı adlı romanından sinemaya uyarladığı, geniş yankılar uyandıran ikinci filmi “Trainspotting”i çekti.”Trainspotting”, “Four Weddings and a Funeral” dan sonra ingiliz sinemasının son dönemde en sevdiği ikinci film oldu. Ayrıca Ewan McGregor ve Robert Carlyle gibi iki ünlü ismi dünya çapında yıldız yaptı.

2000 yılında Alex Garland’ın kült romanı The Beach’i sinemaya uyarlayan yönetmen, 2002’de ünlü yazarın bir diğer romanı 28 Days Later’ı filme almak için kamera arkasına geçti. The Beach ve 28 Days Later filmleri arasındaki 2 yılda BBC için TV filmleri çekti.

2004’te Alexander Nathan Etel’in başrolünde oynadığı Millions vizyona girdi. 24 hour Party People‘ın senaryo yazarı Frank Cottrell Boyce‘la çalışan Boyle, filminde, İngiltere’nin euroya geçecegi günden önceki birkac günde bir ailenin başıı.

Filmlerinin görsel bir show haline gelmesinde yönetmenin İskoçya’daki mekanları kullanmasının büyük etkisi vardır. Daha çok İskoçyalı aktörlerle çalışan Boyle, filmlerinde elektronik müziğin en başarılı örneklerini kullandı ve ekranda görünecek ilk sahneyi filmin ortasındaki görüntülerden seçti.

Kamera açıları ve ses efektlerini, titiz bir montajlama tekniğiyle birleştiren Danny Boyle, filmleriyle fanatik bir hayran kitlesi oluşturdu ve hayal gücünü sürekli olarak kışkırtan çarpıcı motifler kullandı.

Yapımı tamamlanan ancak 2007’de sinema izleyicisiyle buluşacak son filmi, gerilim ve bilim kurgu türündeki Sunshine’dır. Danny Boyle Galler‘in Trainspotting’e cevabı olarak tanıtılan “Twin Town” filmine de yapımcı olarak katılmıştır.

Filmleri:
1994 – Shallow Grave.
1996 – Trainspotting.
1997 – Olağanüstü bir hayat.
2000 – The Beach.
2002 – 28 Gün Sonra.
2004 – Milyonlar.
2007 – Gün Işığı.
2008 – Milyoner.
2010 – 127 Saat.
2013 – Trance.

Danny Boyle

İlgili Makaleler

Danny Boyle hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu