Cynthia Nixon kimdir

Ad Soyad: Cynthia Nixon Doğum Tarihi: 09 Nisan 1966 Nereli: New York, Amerika Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Cynthia Nixon kimdir, Cynthia Ellen Nixon, 1966 doğumlu Amerikalı oyuncu. Nixon, “Sex and the City” dizisinde oynadığı “Miranda Hobbes” karakteri ile dünya çapında üne kavuştu, aynı zamanda Tony ve Emmy Ödülleri’nin sahibi oldu. 12 yaşından beri Broadway yapımlarında oynuyor.

Cynthia Nixon, 9 Nisan 1966’da New York, Amerika’da doğdu. Babası Walter Nixon ile annesi Anne Nixon, oyuncu küçükken boşandı. Nixon henüz 12 yaşındayken “The Seven Wishes of a Rich Kid” adlı oyunda sahne aldı. Ardından 1980’de “Little Darlings” adlı filmde ve “The Philadelphia Story” adlı Broadway yapımında rol aldı. Bu yapımlardaki başarılarının ardından 1981 tarihli “Prince of the City”, 1982 tarihli televizyon filmi “My Body, My Child”, aynı yıl Broadway yapımı “Lady Breeze”, “I Am the Cheese” (1983) ve “Lemon Sky”(1985) geldi.

Bu sırada Hunter College Lisesi’nde öğrenimini tamamlayan Nixon, Barbard Üniversitesi’ne girdiği yıl, 1984’te, çok popüler olan iki Broadway yapımında rol aldı. Bunlardan bir tanesi Jeremy Irons’ın da kadrosunda bulunduğu “The Real Thing”, diğeri “Hurlyburly” idi. Aynı yıl Nixon’ın, Mozart’ın hizmetçisini oynadığı “Amadeus” filmi Oskar aldı ve Nixon bu küçük ama önemli rol sayesinde kariyerinin dönüm noktasını yaşadı.

Nixon, ilk öne çıkan rolünü 1986’da “The Manhattan Project” filminde sergiledi. 1988’de NBC kanalı için çekilen mini dizi “The Murder of Mary Phagan”da Kevin Spacey gibi ünlülerle rol aldı ve aynı yıl vizyona giren “Tanner ’88” filminde oynadı. New York Shakespeare Festivali’nde “Romeo ve Juliet” oyununda “Juliet”i canlandırdı. Pulitzer ödüllü “The Heidi Chronicles”ta, 1994 tarihli “Angels in America” adlı 2 bölümlük dizide oynadı. “Indiscretions”taki rolüyle Tony Ödülü adaylığı aldı. Aynı zamanda “The Drama Dept” adlı tiyatro grubunun kurucuları arasına katıldı; grubun oyuncuları arasında Sarah Jessica Parker, Dylan Baker gibi isimler bulunuyordu.

1990lı yıllarda “Addams Family” (1993), “Marvin’s Room” (1996) ve “The Out-of-Towners” (1999) gibi filmlerde rol aldı ancak esas çıkışını 1998’de “Sex and the City” dizisindeki “Miranda Hobbes” rolüyle gerçekleştirdi. Bu rolle 2002 ve 2003’te “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Emmy Ödülü adaylığı aldı ve 2004 yılında ödülün sahibi oldu.

Dizideki başarısı, Nixon’a 2000 yılında “Advice from a Caterpillar” filmiyle ilk başrolünü getirdi. Aynı yıl “Papa’s Angels”, 2002’de “Igby Goes Down”da ve “The Women” adlı tiyatro oyununda rol aldı.

“Sex and the City”nin bitmesinin ardından popülaritesini kaybetmeyen Nixon, er dizisine konuk oyuncu olarak katıldı, 2005’te “Warm Springs” dizinin kadrosundaydı. Buradaki rolüyle Emmy Ödülü adaylığı aldı. Yine 2005’te tüm dünyada popüler olan “house” adlı dizide bir hastayı canlandırdı. 2006’da “The Rabbit Hole” oyunundaki rolüyle Tony Ödülü sahibi oldu.

Nixon, 1988 – 2003 yılları arasında Danny Mozes adlı İngiliz bir profesörle birlikteydi. Bu birliktelikten de 1996 doğumlu Samantha isimli bir kızı ve 2002 doğumlu Charles adlı bir oğlu oldu. 2004 yılından itibaren ise Christine Marinoni isimli bir bayanla birlikte olmaya başladı ve oyuncu bu ilişkinin başlamasından bir süre sonra, bir ropörtajında biseksüeedi.

Nixon, birkaç yıl once göğüs kanserine yakalandı ancak bunu kamuoyundan saklamayı tercih etti. 1.80 metre boyundaki oyuncu, “Sex and the City” kadrosunda Emmy Ödülü’nü kazanan tek yardımcı oyuncu olma özelliğini taşıyor.

İlgili Makaleler

Cynthia Nixon hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu