Claude Debussy kimdir

Ad Soyad: Claude Debussy Doğum Tarihi: 22 Ağustos 1862 Nereli: Saint Germain-en-Laye,Paris Meslekler: Ölüm Tarihi: 25 Mart 1918

Claude Debussy kimdir, Debussy 20.yüzyılın en önemli Fransız bestecilerinden biri olmuştur.

Mağaza sahibi Manuel Achille Debussy ile güzel sesli Victorine’nin beş çocuğundan biri olarak 1862 yılında dünyaya geldi.

Annesi ve babası çok çalıştıkları için çocuklarına vakit ayıramıyordu.Fakat teyzesi Raustan Claude’i çok seviyor, onunla ilgileniyor, ona müzik ve piyano dersleri veriyordu.

Debussy 6 yaşında ilkokula başladı.Babası onun denizci olmasını istiyordu; fakat daha ilk günden sınıfta söylediği şarkılar öğretmenlerinin ve okul müdürünün dikkatini çekti.

Müdürün, Debussy ailesini okula çağırarak onlara birtakım önerilerde bulunması üzerine 1870’de Cannes’de İtalyan piyanist Ceruttin’den piyano dersleri aldı.1871’de de Chopin’in öğrencilerinden M. De Fieurille’den piyano dersleri aldı.

1873 yılında okulu bitirerek Paris Konservatuarı’na girdi.Orada A.Marmontel’den piyano, Lavignac’dan solfej, E.Durand’dan armoni, C.Franck’dan org ve Guiraud’dan bestecilik dersleri aldı.

1877’de Paris Konservatuarı’nı bitirdi.Sanatçı, katıldığı bir piyano yarışmasında ikincilik ödülünü,1880’de solo ve korolara piyano ile eşlik yarışmasından ise birincilik ödülünü kazandı.

Çok zengin bir bayan olan Von Meck, bütün giderleri ödeyerek 1880’de Debussy’yi Moskova’ya davet etti.Debussy bu daveti memnuniyetle kabul ederek Moskova’ya gitti.Burada yeni müzik üzerine denemeler yaptı ve kendini oldukça geliştirdi.

Paris’e döndükten sonra beste çalışmalarına ağırlık verdi.1884’de daha 22 yaşındayken bestelediği “Sakınmayan Çocuk” adlı eseri ile Roma Ödülü’nü kazandı.3 yıl Roma’da kaldı daha sonra İtalya’da da bir süre kaldıktan sonra tekrar Paris’e döndü.

Debussy 1887 ile 1892 yılları arasında gerçek izlenimcilikle orkestra eserleri yazmaya başladı.Şair Mallarme’nin bir çoban öyküsünden esinlenerek yazdığı “Bir Doğa Tanrısının Öğleden Sonrası” adlı yapıtı tarihsel bir olay meydana getirdi.

1902’de küçük aryalar, zarif şenlikler ve iki lirik beste meydana getirdikten sonra Belçikalı şair M.Maeterlinck’in piyesinden esinlenerek ilk operası “Pelleas ve Melisande” adındaki 5 perdelik yeni bir müzikli dram yarattı.

İlk oyunu 30 Nisan 1902’de Paris’te oynandı fakat hak ettiği ilgiyi göremedi.Daha sonraları Fransa’da oynanan bu oyun Fransızlar tarafından çok beğenildi.

1905’de “Deniz”, 1906 ile 1912 yılları arasında birçok orkestra eseri, 1907’de “Çocukların Köşesi” adlı eserleri yazdı.

Debussy 1913 yılında tekrar konser gezilerine çıkmaya başladı.Almanya, İtalya ve İsviçre’de birçok sanatçıyla tanıştı.Fakat içlerinden yalnızca Bach’ı sevdiğini söyledi.

1915’de tekrar eskiye dönerek “4 El İçin 6 Antik Öykü” adındaki piyano eserini besteledi.

Yine aynı yıl yakalandığı hastalıktan kurtulamadı ve sadece 3 yıl daha yaşayabildi.25 Mart 1918 günü henüz 56 yaşındayken Paris’teki evinde hayatını kaybetti.

Orkestra yapıtları: Prelude a l’apres-midi d’un fauna, Nocturnes, La Mer, Images, Berceuse Heroique.

Oda Müziği Yapıtları: Yaylı Çalgılar Kuarteti, Arp ve Yaylı Çalgılar Orkestrası İçin İki Dans, Saksafon ve Piyano İçin Rapsodi, Syrinx pour flüte solo, Viyolonsel ve Piyano İçin Sonat.

Piyano Yapıtları: 2 Arabesques, Nocturne, Suite Bergamasque, Pour le Pisno, Estampes, D’un Cahier D’esquisse, Masques, L’Isle joyeuse, Childrens Corner, Petite Suite, Lindaraja.

İlgili Makaleler

Claude Debussy hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu