Ciara kimdir

Ad Soyad: Ciara Doğum Tarihi: 25 Ekim 1985 Nereli: Austin, Teksas, ABD Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Ciara kimdir, Ciara Princess Harris, 25 Ekim 1985 de Amerikanın Teksas eyaletinde doğdu. Müzik dünyasına ilk olarak evde tek başına dans ederek ve şarkı soyleyerek başlayan Ciara Austin; Teksas`da doğdu ama babasının Amerikan Ordusu’nda asker olmasından dolayı Ciara çocukluk yıllarda New York; Kalifornia; Arizona; Nevada; gibi birçok farklı eyalette ve Almanya`da bulundu. Son durağı ise Arizona idi.

Daha 10 yaşındayken bir kağıdin üzerine hayattaki amacını yazan Ciara; bu küçük notta profesyonel bir şarkıcıolmak istediğini belirtti. Küçük yaşta televizyonda video kliplerini seyrettiği Destiny’s Child’dan etkilenerek müzisyen olma hayalleri kuran Ciara, Hearsay adlı gruba girerek ilk bestelerini yazmaya başladı. Bu grupla demolar kaydeden genç sanatçı, ancak grup içerisindeki müzikal farklılıklardan dolayı gruptan ayrılma kararı aldı.

Daha ilerki zamanlarda bir Girl Band`e üye olan yıldız; parçalara söz yazmanın üzerinde özellikle durdu ve bir süre sonra da gruptan ayrıldı. Bundan sonra şansı açılan Ciara`nın hayatının dönüm noktası yapımcı Jazze Pha ile tanışması oldu. 2003 senesinde prodüktör ve müzisyen Jazze Pha ile tanışan Ciara, Jazze Pha’nin yardımıyla LaFace Records ile anlaşma imzaladı.

Usher`ın hit parçası “Yeah”`in sözlerini de yazan Sean Garrett ile anlaşan Ciara; kendi parçası olan `Goodies` için de Sean Garrett`ten yardım aldı ve Lil Jon demoyu dinlediğinde bu parçanın büyük bir hit olacağını o an anlamıştı. LaFace ve Lil John yapımı olan bu parçayı 2004 senesinde “Goodies” adlı ilk albümünde yayınlayan sanatçı, bu albümle Amerika listelerinde daha önceden tahmin edildiği gibi; parça kısa bir zamanda müzik listelerinin en üst sıralarında yer almaya başladı ve 3 numara olmayı başardı.

Pha`nın da yardımıyla; Garrett; Lil Jon ve Ciara; kendi adlarını taşıyan albümleri aynı senenin Eylül ayında piyasaya sürdüler.

2006 senesindeki Grammy’lere “En İyi Yeni Sanatçı”, “En İyi Rap Parçası Düeti” (“1, 2 Step”), “En İyi Rap Parçası” (“Lose Control”) ve “En İyi Kısa Müzik Videosu” (“Lose Control”) ödüllerine aday gösterilen Ciara, bu ödüllerden “En İyi Rap Parçası” (“Lose Control”) ve “En İyi Kısa Müzik Videosu” (“Lose Control”) ödüllerine sahip oldu. Aynı sene Field Mob ile “So What” parçasında biraraya gelen sanatçı, “All You’ve Got” adlı MTV filmiyle de aktrisliğe soyundu.

Aralık 2006 tarihinde Amerika ve Kanada’da “Ciara: The Evolution” adlı 2. albümünü piyasaya süren Ciara, bu albümün prodüksiyonunda Jazze Pha, The Neptunes, Dallas Austin, Lil Jon ve will.i.am gibi isimlerle biraraya geldi. Albümde sanatçıya 50 Cent, Lil Jon ve Chamillionaire eşlik ederken, albüm Amerika listelerinde zirveye yerleşti. Albümdeki birçok parçanın bestesinde imzası bulunan müzisyen, albümden ilk single’ı “Get Up” adlı parçasına seçti.

“Ciara: The Evolution” albümünü Nisan 2007’de yayınlayan Ciara, albümde yer alan “Like A Boy” adlı parçasını Avrupa ve Asya’da single olarak piyasaya sürdü. Parçanın video klibiyle sıkça MTV Türkiye ekranlarına yansıyan sanatçı, 2007 yılını yoğun bir turne programıyla geçirdi.

Ciara, en iyi R&B sanatçısı da seçilmiştir. (Rhythm and Blues (diğer adıyla R&B vrika kökenli ABD’lilerin yaptığı müzik türüdür.)

Albümleri:
2004 – Goodies
2006 – Ciara: The Evolution
2008 – Fantasy Ride

Filmleri :
2006 – All You’;ve Got
2008 – Mama, I Want to Sing!

İlgili Makaleler

Ciara hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu