Chuck Norris kimdir

Ad Soyad: Chuck Norris Doğum Tarihi: 10 Mart 1940 Nereli: Oklahoma, A.B.D. Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Chuck Norris kimdir, Walker, Texas Ranger dizisi ile uluslararası üne kavuşmuş olan Amerika’lı yapımcı, sinema ve dizi oyuncusu. Chuck Norris oyunculuğu ile tanınmasına karşın, yenilgi görmeden altı defa üst üste Dünya Orta Sıklet Karete Şampiyonası’nı kazanmış başarılı bir dövüş sanatları ustasıdır ve de Chun Kuk Do adını taşıyan, kendisinin tasarlayıp dünyaya tanıttığı özel bir dövüş sanatı dalının kurucusudur.

Chuck Norris, 10 Mart 1940 tarihinde, Wilma ve Ray Norris çiftinin oğlu olarak Ryan, Oklahoma, A.B.D.’de dünyaya geldi. Alkol problemleri olan babası, Norris onaltı yaşındayken annesiyle boşandı ve de Norris, annesi ve kardeşleri ile beraber Kaliforniya’ya taşındı.

Chuck Norris, otobiyografisinde çocukluğunu “utangaç, atletik olmayan, diğer çocuklar tarafından alay edilen antisosyal bir kişilik” olarak tarif ediyordu. Dövüş sanatları ile tanışması, A.B.D. Hava Polisi’ne katıldığı ve de Osan Hava Üssü’nde görev alarak Güney Kore’ye gittiği 1958 yılında gerçekleşti. Tang Soo Do eğitimi almaya başlayan Norris, kısa sürede bu sanat dalında uzmanlaşarak siyah kuşak kazandı ve de ileriki yıllarda, bu dövüş sanatının temeli üzerine inşa edeceği Chun Kuk Do’nun temelini attı.

1964 yılında turnuvalara katılmaya başlayan Norris, karate alanında dövüştüğü yerel ve ulusal pek çok turnuvadan birinci ayrılarak 19641968 yılları arasında yeteneklerini geliştirdi. 1968 yılında Louis Delgado ile yaptığı bir karşılaşmayı kaybetti; bu kariyerinin son yenilgisi olacaktı. 19681974 yılları arasında Dünya Orta Sıklet Karete Şampiyonası’nı kazanarak yedi yıl üst üste yenilgisiz dünya şampiyonu olan Norris, profesyonel olarak sahaya çıktığı 195 turnuva maçında 183 galibiyet, 10 mağlubiyet ve de 2 yenilgi alarak halen ulaşılamayan bir rekora imza attı.

1969 yılında, ünlü oyuncu Dean Martin ile beraber rol aldığı The Wrecking Crew adlı filmle sinema dünyasına atılan Norris, 1977 yılında ilk başrolünü Breaker! Breaker! adlı filmde üstlendi. 70’lerin sonunda ve 80’lerin başında rol aldığı Good Guys Wear Black, An Eye for an Eye, Firewalker gibi filmlerde sinema kariyerinin doruk noktasına ulaştıysa da, asıl ününü t.v. dizisi olan Texas Ranger ile kazandı. 1993-2001 yılları arasında devam eden dizi, Amerikan televizyonlarının en sevilen yapımlarından birisi oldu.

1997 yılında, Tae Kwon Do tarihinde 8. derecede siyah kemere ulaşan ilk batılı insan oldu; 2005 yılında ise, takım temelli bir dövüş sporu müsabakası olan World Combat League’i kurdu.

1958 yılında, Diane Holecheck ile ilk evliliğini yapan Norris, bu evlilikten Mike adlı bir oğlan çocuk sahibi oldu. Eşinden doğan Eric adlı bir oğlu ve de evlilik dışı bir ilişkiden doğan Dina adlı bir de kızları olan çiftin evliliği 1988 yılında sona erdi. Ünlü oyuncu, 1998 yılında, eski bir model olan ikinci eşi Gena O’Kelley ile evlendi ve de bu evlilikten Dakota ve Danilee adlı ikiz çocukları dünyaya geldi.

İlgili Makaleler

Chuck Norris hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu