Christina Ricci kimdir

Ad Soyad: Christina Ricci Doğum Tarihi: 12 Şubat 1980 Nereli: Kaliforniya, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Christina Ricci kimdir, Oyunculuğa genç yaşta başlamış Amerikalı sinema oyuncusu.

Christina Ricci, 12 Şubat 1980‘de Santa Monica, California’da dünyaya geldi. Sinemayla tanışması ilk kez 7 yaşında oldu. İlk başrolünü “The Twelve Days of Christmas” filmiyle kazanan küçük aktris, yeteneği ile kısa zamanda ajansların dikkatini çekmeyi başardı. Ünlü şarkıcı Cher ve Winona Ryder ile birlikte ailenin en küçük kızı olarak 1990 yapımı olan “Mermaids” ile adını duyurdu. Bu filmden itibaren Winona Ryder ve Ryder’ın daha sonra sevgilisi olacak olan Johnny Depp ile sıkı bir dostluk kurdu. “Asylum” adlı kendi filmini yönettiğinde ise henüz 9 yaşındaydı.

1991 yılında “The Hard Way” filminde küçük bir rolde oynayan Ricci, daha sonra kendisini meşhur yapacak olan yönetmenliğini Barry Sonnenfeld‘ın yaptığı “The Adams Family“de rol aldı. Eğitimi için bir süre sinemaya bir süre ara verdikten sonra 1995 yılında “Now and Then” ile film dünyasına geri döndü. Aynı yıl Bill Pullman ile birlikte yönetmenliğini Brad Silberling‘in yaptığı “Casper” adlı filminde oynayan Ricci, ertesi yıl sırasıyla “The Secret of Bear” ve “The Last of the High Kings” filmlerinde yer aldı. 1997 yapımı “That Darn Cat” filminde başrol oynadıktan sonra aranan bir oyuncu oldu.

Ang Lee‘nin beğeni toplayan filmi “The Ice Strom“da duygusal açıdan ayrı olan bir anarı Wendy’i canlandırdı. Bu film kariyerinde önemli yer tutan filmlerden biri oldu. Ricci daha sonra Vincent Gallo‘nun “Buffalo 66“, Don Roos‘un “The Opposite of Sex” ve Terry Gilliam‘ın “Fear and Loathing in Las Vegas” filmlerinde benzer roller aldı. Senarist-yönetmen Sally Potter‘ın II. Dünya Savaşı‘nı konu alan dramı “The Man Who Cried” adlı filmde oynayan oyuncunun rol arkadaşları Johnny Depp, Cate Blanchett ve John Tutturro gibi deneyimli aktörlerden oluşuyordu. Aynı yıl “Bless The Child” adlı yapımda da yer aldı. Ricci’nin yakın arkadaşı olan Johnny Depp ile birlikte rol aldığı bir diğer film ise yönetmenliğini Tim Burton‘nın yaptığı “Sleepy Hollow” oldu.

Ünlü aktris daha sonra 2003 yılında Charlize Theron ile birlikte “Monster” adlı filmde yer aldı. Ardından 2005 yılında “Cursed“, 2007 yılında Samuel Jackson ile birlikte “Black Snake Moan” ve 2008 yılında “Speed Racer” adlı filmlerle karşımıza çıktı.

İlgili Makaleler

Christina Ricci hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu