Chris Martin kimdir

Ad Soyad: Chris Martin Doğum Tarihi: 02 Mart 1977 Nereli: Devon, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Chris Martin kimdir, İngiliz müzisyen ve ses sanatçısı. Asıl adı Christopher Anthony John Martin’dir.
Grubu Coldplay’in en başarılı İngiliz alternatif müzik gruplarından biri olmasında büyük rol oynamıştır. Gruba uluslar arası alanda prestij kazandıran bir çok hit şarkının söz yazarı ve bestecisidir. Piyano ve gitar çalmaktadır ve vejetaryendir.

2 Mart 1977‘de İngiltere‘nin Doğu Sussex bölgesindeki Devon’da, öğretmen bir anne ve muhasebeci bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. 5 kardeşin en büyüğüydü. Zamanında Jeremy Irons& olduğu Sherbourne School’dan mezun olduktan sonra, üniversitede okumak üzere Londra’ya gitti. Burada University College London’ın, antik dünya tarihi bölümüne kaydoldu. Birkaç hafta içinde Will Champion, Guy Berryman and Jonny Buckland’la tanıştı ve 90’ların ortalarında, tüm dünyada büyük başarı kazanacak Coldplay grubunun temelleri atılmış oldu. Chris Martin, Johnny Buckland ile birlikte müzik yazmaya başladı. Grup amatör olarak başladıkları çalışmalarını gittikçe ilerletti.

1998’de kendilerini gösterebilmek için ellerine büyük bir fırsat geçti ve Manchester’da yapılan müzik festivalinde çaldılar. Büyük ilgi gördükleri için menajer Fierce Panda onlarla “Brothers and Sisters” single’ı için bir sözleşme imzaladı. Ardından ilk albüm için plak şirketi Parlophone’la anlaştılar.

2000 yılında yayınladıkları Yellow single’ının başarısının ardından yeni single Trouble geldi . Yellow’un başarısı İngiltere sınırlarını aştı, Seattle ve Los Angeles’taki radyo istasyonlarının en çok istek olan şarkılarından biri oldu . İlk debut albümleri “Parachutes” beşyüzbinden fazla sattı ve en iyi alternatif müzik albümü dalında Grammy ödülünün sahibi oldu.

26 Ağustos 2002’de grup ikinci debut albümleri A Rush of Blood to The Head ‘i piyasaya sürdü. Bu çalışmalarıyla en iyi albüm dalında Grammy ödülünün sahibi oldular. Ayrıca albümde yer alan In My Place’teki vokaliyle, Chris Martin en iyi rock performansı ödülüne layık görüldü.

Aynı yılın eylül ayında, Chris Martin, grubun verdiği bir konserde ünlü aktris Gwyneth Paltrow’la tanıştı, 2003’te evlenen çiftin, 14 Mayıs 2004’te Apple Blythe Alison Martin isimli kız çocukları dünyaya geldi .

Chris Martin grubu Coldplay’le, 15 Mayıs 2003’te, Londra’daki savaş karşıtı “One Big No” konserlerinde çaldı ve aynı yıl birçok farklı remix çalışması da yapılan “Clocks”, yılın şarkısı Grammy’sini aldı.

2005’te üçüncü debut albümleri X&Y’yi yayınladılar. 2006’da, X&Y, Coldplay’e, en iyi uluslar arası grup dalında Juno ödülü kazandırdı.

Chris Martin ve Gwyneth Paltrow, 8 Nisan 2006’da Moses Martin adında bir erkek çocuğu sahibi oldular.

Martin, 80’lerin kült rock grubu Echo and the Bunnymen’in en büyük hayranlarından biri olduğunu açıklamıştır. Fix You ve Moses şarkılarını eşi Gwyneth Paltrow, Til Kingdom Come’ı ise Johnny Cash için yazdığı bilinmektedir. Ingiliz Müzik Ödülleri Töreni’nde “Aslında tüm ödüller çok saçma, George Bush istediğini yapınca hepimiz öleceğiz” demiştir.

İlgili Makaleler

Chris Martin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu