Charles Michel kimdir

Ad Soyad: Charles Michel Doğum Tarihi: 21 Aralık 1975 Nereli: Belçika Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Charles Michel kimdir, 11 Ekim 2014 tarihinden beri Belçika Başbakanıdır.

Charles Michel, 21 Aralık 1975 tarihinde Belçika, doğmuştur. Tam adı Charles Yves Jean Ghislaine Michel’dir. Babası Louis Michel de siyaset ile uğraşmıştır.

Siyasi layan Charles Michel, Jodoigne Genç Liberaller’e (Jeunes Réformateurs Libéraux de Jodoigne) katıldı; Babası Louis Michel 1983’ten beri Jodoigne’nin belediye başkanıydı. 1994 yılında, 18 yaşındayken, Valon Brabant il meclisi üyesi seçildi. Université Libre de Bruxelles hukuk bölümünden mezun oldu ve 1998 yılında Amsterdam Üniversitesi, sonra’da Brüksel’de avukat oldu.

Charles Michel, 1999 yılından bu yana Temsilciler federal Odasına seçildi. 2000 yılında, Valon Hükümeti İçişleri Bakanı oldu. 25 yaşında Belçika’nın tarihinin en genç bakanı unvanını aldı. 2006 yılında, kentin belediye başkanı oldu. Aralık 2007’de Guy Verhofstadt’ın III. Hükümetinin Kalkınma İşbirliği Bakanı oldu. Ocak 2011 yılında Mouvement Réformateur Başkanı seçilerek Kalkınma İşbirliği Bakanı görevinden istifa etti.

11 Ekim 2014 tarihinde Belçika başbakanı oldu.

Aralık 2018 ayında Fransa‘nın ardından Belçika‘ya da sıçrayan Sarı Yelekliler protestosu toplumda hükümete yönelik tepkileri arttırması neticesinde ülkedeki sosyalist (ABVV), Hıristiyan (ACV) ve Liberal (ACLVB) işçi sendikaları, ulusal çapta eylemler yaptı. Ve 17 Aralık 2018 tarihinde Belçika Başbakanı Charles Michel, güven oylamasını kaybetmesinin ardından istifa kararı aldı. Belçika Kralı Philippe, istifasını sunan Belçika Başbakanı Charles Michel’in dilekçesini “bekletme” kararı aldı.

Belçika Kralı Philippe, Başbakan Charles Michel’in istifasını kabul ederek, Mayıs 2019 ayında yapılacak bir sonraki seçime kadar geçici azınlık hükümetinin başında kalmasını talep etti.

Charles Michel, Amélie Derbaudrenghien ile evlidir.

İlgili Makaleler

Charles Michel hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu