Çelik Erişçi kimdir

Ad Soyad: Çelik Erişçi Doğum Tarihi: 05 Mayıs 1966 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: -- Burcu: Boğa Yaş: 56

Çelik Erişçi kimdir, 5 Mayıs 1966 yılında İstanbul’da doğan Erişçi, başarılı bir öğrenim hayatının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.

Çelik Erişçi, müzik yaşamına İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikîsi Devlet Konservatuar‘ında başladı. 1991 yılında Ercan Saatçi ve İzel Çeliköz’le biraraya gelerek “İzel, Çelik, Ercan” adını verdikleri toplulukla “Özledim” adlı başarılı bir albüme imza attılar. Kariyerine tek başına devam etmeye karar veren Çelik, gruptan ayrılarak solo albümünün çalışmalarına başladı. İki yıllık uzun ve bir çalışmanın ardından 1994 yılında “Ateşteyim” isimli ilk albümünü çıkardı. 11 parçanın yer aldığı albüm, tüm müzikseverler tarafından büyük ilgi gördü ve başta “Ateşteyim“, “Güle Güle“, “Meyhaneci” olmak üzere hemen her parçası hit haline geldi. Albümün ulaştığı yüksek satış rakamları Çelik’in solo kariyeri tercih etmesindeki haklılığı ortaya koyuyordu.

Sanatçı, kısa bir aranın ardından 1995’te ikinci albümü “Benimle Kal” ile başarısını sürdürdü. Bir önceki albümünde olduğu gibi “Benimle Kal“daki tüm şarkıların da söz ve müziğini yazarak, düzenlemeler yaparak müziğin tüm aşamalarında yetenekli olduğunu gösterdi. Nitekim artık bir “klasik” haline gelen ve sanatçıyla bütünleşen “Hercai” adlı şarkısı, 1995 Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Beste’ ödülüne layık görüldü. “Sevemem” adlı parçasıyla Makedonya’da aldığı ödülü başka birçok ödül izledi. Erişçi, bu albümde yer verdiği “Atam” adlı şarkısıyla başlayarak Mustafa Kemal Atatürk‘e ithaf ettiği şarkılar bir gelenek halini aldı.

1996 yılında piyasaya sürülen “Yaman Sevda” albümünde, alışılagelen Çelik müziğinden farklı olarak rock etkileri göze çarptı. Supervizör’lüğünü yine Ahmet Özden‘in yaptığı albümde Şebnem Ferah, Gür Akad gibi kalburüstü sanatçıların eşlik ettiği birbirinden güzel on parça yer aldı. “Yaman Sevda“, “Bu Şehirde” başta olmak üzere üçüncü albümüyle hayranlarının gönüllerindeki yeri sağlamlaştırdı.

1997 yılında, özverili bir çalışmanın ardından “Sevdan Gözümün Bebeği” albümünü yayınladı. Akdeniz ezgilerinin olduğu “Ayrılık Deme Bana”, “Sevdan Gözümün Bebeği” gibi parçalarla aşk, özlem, ayrılık gibi duyguları dile getirdi.

Dört yılda çıkardığı dört albümden seçtiği hit parçaları “Sevgilerimle” adını verdiği bir ‘Best of’ albümle 1998 yılında müzikseverlere sundu.

1998 yılı Çelik için bir “yenilenme yılı” olurken, hem görüntüsü hem de “O’nu Düşünürken” adlı yeni çalışmasındaki müzikal yaklaşımıyla daha olgun bir görünüm sergiledi. “Veda Etmem” adlı slow parçayla listelere giren albüm, sanatçının en olgun çalışması olarak değerlendirildi. “Benimle Evlenir Misin” adlı parçasının güzel görüntülerle bezenmiş klibiyle profesyonel bir çalışma ortaya koyan Erişçi, “O’nu Düşünürken” adlı parçasına yaptığı ‘caz versiyonu’yla da müzik vizyonunun çeşitliliğini gözler önüne serdi.

2000 yılında çıkardığı “Unutamam” adlı albümünde Erkin Koray‘ın “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” şarkısını yeniden düzenleyerek hayranlarına sundu. Ayrıca bu albümünde kendi adına bir ilki de gerçekleştiren Erişçi, ilk kez, cover bir parçaya albümünde yer verdi. “Nothing Hill” filminin müziği, “Aint No Sunshine“, Çelik’in yazdığı sözler ve yorumuyla albümde yer aldı. Bu albümünden sonra 2001 yılında “Sekizinci” adlı albümünü çıkaran sanatçı, bu albümünde de Fikret Kızılok‘un Türk pop müziğinin klasikleri arasında yerini alan “Bu Kalp Seni Unutur mu?” isimli şarkısını hayranlarına sundu.

Çelik 2002 yılında “Yol” albümü ile hayranlarıyla buluşurken “Affet” adlı albümü ertesi sene müzik marketlerde yerini aldı.

Gariban” adlı albümü 2005 senesinde çıkan sanatçı, 2 yıllık süreçte en güzel parçalarını sevenleri için hazırladı.

İki kez evlenip boşanan Erişçi, ikinci evliliğini model Buket Saygı’yla yapmıştır. Bu evlilikten Atilla Ata Erişçi isimlı bir erkek çocuk sahibidir.

Hem akademik hem de profesyonel kariyerini sürdürürken bir süre kendi iç dünyasına çekilmek isteyen Çelik, 2012 yılında tekrar harekete geçti, Milat isimli albümle geçmişine bir çizgi çekti ve bu albümün öncesi ve sonrası şeklinde yorumlanacak olan planlarını uygulamaya başladı.

2013 yılında Unıversal-Avrupa müzik imzasıyla yayınlanan Best of Çelik albümü sonrasına kadar ısrarla ürettiği hiçbir yeni şarkıyı yayınlamadı.

2015 yılının hemen başında digital platformda yer alan “Yüksek dozda aşk” ve “Benimki de kalp” isimli yeni şarkısı ile Çelik bir yandan eser üretmeye devam ederken, diğer yandan da Atölye On isimli yapım şirketini kurarak, 30 senelik kariyerinin tecrübelerini projelerle süslemeye devam ediyor. Bu projeler devam ederken, 90 yıllardaki her albümde yer alan bir hit şarkısını tekrar güncellemeyi düşünen Çelik şimdilerde 2015 son baharında yayınlamayı düşündüğü “Sanatçının adli günlüğü” isimli kitabını yazıyor.2016 Şubat ayında İyi Günde Kötü Günde isimli albümünü yayınladı.İlk klip ise Yerlerdeyim adlı esere çekildi.Bir sonraki klip ise Nereye Kadar isimli esere çekilmiştir.

Albümleri:
1991 – Özledim, İzel-Çelik-Ercan.
1994 – Ateşteyim,.
1995 – Benimle Kal.
1996 – Yaman Sevda.
1997 – Sevdan Gözümün Bebeği.
1998 – Sevgilerimle.
1999 – Onu Düşünürken.
2000 – Unutamam.
2001 – 8inci.
2002 – Yol.
2003 – Affet.
2005 – Gariban.
2006 – Kod Adı Aşk.
2012 – Milat.
20113 – Selam Söyle.

Single:
2011 – Kalp Gözü.
2015 – Benimki de Kalp.
2018 – Tövbe Ettim.
2019 – Ara Ara.

Çelik Erişçi

İlgili Makaleler

Çelik Erişçi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu