Carl Sagan kimdir

Ad Soyad: Carl Sagan Doğum Tarihi: 09 Kasım 1934 Nereli: ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: 20 Aralık 1996

Carl Sagan kimdir, Gökbilimci, astrobiyolog

Astrobiyolojinin öncülerindendir ve Dünya Dışı Akıllı Varlık Araştırması’nın ilerlemesinde büyük katkıları olmuştur.

Carl Sagan, 9 Kasım 1934 tarihinde ABD, New York, Brooklyn’de doğmuştur. Tam adı Carl Edward Sagan’dır. Bir Musevi olan babası Samuel Sagan terzi, annesi Rache Molly Gruber ev kadınıydı. Şikago Üniversitesinde fizik, astronomi ve astrofizik okuyup 1955 yılında mezun oldu. 1956 yılında fizik üzerine yüksek lisans derecesi aldı,1960 yılında astronomi ve astrofizik üzerine doktora yaptı. Üniversite öğrenciliği süresince genetik bilimci Hermann Joseph Muller‘in laboratuvarında çalıştı.

1960’ların başında, bilim adamlarının elinde Venüs gezegeninkleri hakkında bile kesin veriler yoktu. Olasılıkları içeren bir rapor hazırladı. Kendi görüşü gezegenin kuru ve sıcak olduğu yönündeydi. Konuk katılımcı olarak, Caltech Jet İtki Laboratuvarı’ndaki Venüs’e yapılacak Mariner görevlerine, tasarım ve düzenleme alanında katkıda bulundu. 1962 yılındaki Mariner 2 görevinin başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından, gezegen hakkındaki görüşleri, elde edilen veriler ile doğrulanmıştır.

Carl Sagan, bir yıl kadar Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde genetik asistanı olarak çalıştı. Daha sonra Harvard Üniversitesi‘ne geçti, beş yıl boyunca astronomi asistanı olarak görev yaptı. 1968 yılında doçent olarak Cornell Üniversitesi‘ne geçmesine kadar, Harvard Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1971 yılında Cornell Üniversitesi’nde astronomi ve uzay bilimleri profesörü oldu ve birdi. Bu yıllarda astronomi alanında yaptığı çalışmalar, ona pek çok ödül kazandırdı. 1972 ve 1977’de NASA Madalyası, 1975’te Joseph Priestley Ödülü ve 1977’de Pulitzer Ödülü bunlardan sadece bazıları.

1975 yılında çalıştığı Cornell Üniversitesi‘nde Radyofizik ve Uzay Araştırmaları Merkezi’nin ikinci başkanlığına getirildi. Akademik çalışmalarının yanı sıra dergi editörlüğü de yaptı. 1968 yılında uluslararası bilim dergisi Icarus‘un yayın yönetmenliğini yapmaya başlayan Sagan, bu görevini 1979 yılına kadar sürdürdü. Aynı yıllarda çeşitli uzay projelerine de danışmanlık yaptı.

Güneş Sistemi’nin keşfi için çalışan pek çok insansız uzay görevini yönetti. Görev sonrası Güneş Sistemi’ni terkedecek olan uzay sondalarının üzerine, dünya dışı akıllı uygarlıkların bulması halinde anlayabileceği evrensel ve değişmez bir mesaj koyma fikrini ortaya attı. Bu şekilde gönderilen ilk mesaj, Pioneer 10 sondasının üzerine yerleştirilmiş olan ve üzerinde evrensel olarak anlaşılabilir şekiller bulunan, altından bir plakadır. Bu konudaki çalışmalarını Pioneer 10’dan sonra da geliştirmeye devam etti. Geliştirilmesine yardım ettiği en detaylı ve üzerinde en çok çalışılmış mesaj, Voyager Altın Kaydı‘dır. Bu kayıt, Voyager uzay sondaları üzerine yerleştirilmiştir.

Voyager araçlarına konan Voyager Altın Kaydında Plakta dünyayla ilgili genel bilgilerin yanı sıra 55 dilde dostluk mesajı, 115 görüntü, çeşitli doğa sesleri ve “Johnny Be Good” gibi dönemin ünlü şarkıları da yer aldı. Plakta Türkçe olarak yer alan dostluk mesajını Sagan’ın üniversiteden arkadaşı Profesör Kuniholm seslendirdi ve uzaya şu cümleler gitti: “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız sabah şerifleriniz hayrolsun.”

Carl Sagan, Satürn’ün uydusu Titan ve Jüpiter’in uydusu Europa’nın okyanuslara (Europa için söz konusuileceği hipotezini ilk ortaya atanlardandır. Bu hipotez beraberinde, Europa’daki sıvı okyanusların yaşam için potansiyel bir habitat oluşturabileceği önermesini de getirmektedir. Europa’nın yüzey altı okyanusları daha sonra Galileo uzay aracı tarafından dolaylı yollarla kanıtlanmıştır.

Jüpiter’in atmosferinin, Mars’taki mevsimsel değişimlerin ve Satürn’ün uydusu Titan’ın anlaşılmasına yardım etmiştir. Sagan, Venüs’ün atmosferinin aşırı derecede sıcak ve yoğun olduğunu ispatlamıştır. Ayrıca Venüs’te yaşamın karşısındaki en büyük tehdit olan küresel ısınmanın, Dünya’da da her an şiddeti artan bir tehlike içerdiğini fark etmiştir. Mars’taki mevsimsel değişikliklerin, diğerlerinin söylediği gibi bitki örtüsünün değişmesi ile değil, rüzgârla savrulan tozlarla ilgili olduğunu ileri sürmüştür.

1985 yılında yayımlanan Contact (Mesaj) adlı romanı, Robert Zemeckis yönetmenliğinde ve Jodie Foster, Matthew Mcconaughey, William Fichtner, John Hurt, David Morse‘un oyunculuklarıyla aynı isimli film ile 1997 yılında beyaz perdeye aktarıldı.

Bilimin kitlelerce tanınması ve popülerleşmesi onun yaptığı çalışmalarla mümkün oldu. 13 bölümlük Cosmos belgeselinde insanlık tarihi boyunca elde edilen bilgileri izleyiciye aktardı.

Carl Edward Sagan, nükleer silah bölgelerindeki sivil karşı koyma etkinlerine katılan roman yazarı Ann Druyan ile evlenmiştir. Bu evlilikten sonra Sagan’ın politik kişiliği daha da ön plana çıkmıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: 1957 yılında Lynn Margulis ile evlendi. 1964 yılında boşandı. Dorion Sagan (d.195u.
2.eşi: 1968 yılında Linda Salzman Sagan ile evlendi. 1981 yılında boşandı. Nick Sagan (d.1970) bir oğlu oldu.
3.eşi: 1981 yılında Ann Druyan ile evlendi. Sasha Sagan (d.1982), Samuel Sagan(d.1991) (d.1982) adlarında iki çocuğu oldu.

Carl Sagan, 20 Aralık 1996 tarihinde Seattle, Washington, ABD‘de 62 yaşında bir tür kemik iliği hastalığı olan Myelodysplastic hastalığından ölmüştür.

Kitapları :
2006 – The Varieties of Scientific Experience
1997 – Milyarlarca ve Milyarlarca Milenyum Eşiğinde Yaşam ve Ölüm Üzerine Düşünceler
1995 – Karanlık Dünya’da Bilimin Mum Işığı
1994 – Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space
1990 – A path where no man thought
1985 – Contact (Mesaj)
1982 – Cosmos (Evren)
1980 – Kozmos Evrenin ve Yaşamın Sırları
1979 – Broca’nın Beyni
1977 – Cennetin Ejderleri
1975 – Other Worlds (Başka Dünyalar)
1973 – The Cosmic Connection (Kozmik Bağlantı)
1970 – Planetary Exploration (Gezegen Araştırmaları)
1966 – Intelligent Life in the Universe

Carl Sagan sözleri :
Tanrı fikri; beyaz sakallı dev bir erkeğin gökyüzünden her şeyi idare etmesi gibisinden tasvir edildiği sürece gülünçtür. Yok eğer, Tanrı’dan kastedilen evreni yöneten fizik kanunlarıysa, o zaman kesinlikle Tanrı vardır. Ne var ki; bu Tanrı duygusal olarak insanları pek tatmin etmez … çünkü Yerçekimi Kanunu’na ibadet etmek saçmadır. / Carl Sagan

Öğrencilere okulda evrim konusuna girmeden bitki ve hayvan türleri; otoriteye itaatin rolüne, açgözlülüğe, yetersizliklere ve cehalete değinmeden yalnızca savaşlar, tarihler ve kralları anlatan tarih; elementlerin nereden geldiğine yer verilmeden kimya öğretiliyor. / Carl Sagan

Yeterince uzun bir süre aldatılmışsak aldatmacayı ortaya koyan bütün kanıtları reddederiz. / Carl Sagan

Sözünüze itibar edenleri kendinizden sayıp, etmeyenleriyse boş inançlılıkla suçlamak asla yapıcı bir tavır olamaz. İşte bu aklımızdakileri karşı tarafa ifade edebilmemizin önündeki en büyük engel ve bizi azınlıkta kalmaya mahkum eden en büyük yanlışımızdır. / Carl Sagan

Evrende yalnız olduğumuzu düşünmek, okyanustan bir bardak su alıp balinalar yok demekle aynı şey. / Carl Sagan

Muhteşem bir şey, bir yerlerde keşfedilmeyi bekliyor. / Carl Sagan

Bugünü anlamak için geçmişi bilmeniz gerekir. / Carl Sagan

İlgili Makaleler

Carl Sagan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu