Candan Erçetin kimdir

Ad Soyad: Candan Erçetin Doğum Tarihi: 10 Şubat 1963 Nereli: Kırklareli Meslekler: , , Burcu: Kova Yaş: 59

Candan Erçetin kimdir, öğretmen, şarkıcı, söz yazarı.

Candan Erçetin, 10 Şubat 1963 tarihinde Kırklareli`de doğdu. Çocukluğunu ve ilkokul yıllarını Kırklareli‘nde geçiren Erçetin girdiği parasız yatılı sınavlarında Galatasaray Lisesi‘ni kazandı.Aynı zamanda, 1979 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Şan eğitimine devam ediyordu.

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümüne girdi. Üniversitenin son yılı olan 1986’da büyük bir tesadüf sonucu Norveç Oslo’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması‘nda “Klips ve Onlar” grubunun bir üyesi olarak Türkiye’yi temsil etti.

Grup o zamana kadarki en iyi dereceyi almış, dokuzuncu olmuştu. Bazıları için büyük bir müzikal kariyerin başlangıcı gibi duran bu olaya rağmen,çok severek devam ettiği Arkeoloji eğitimini burada sonlandırmak istemedi ve kazandığı bursla yüksek lisans yapmak üzere Viyana Üniversitesi‘ne giderek henüz başlamış olan müzikal kariyerine son verdi.

Hayatının geri kalanını geçirebileceğine inanarak gittiği Viyana’dan, 1 yıl sonra, ülkesini çok özlemiş olarak geri döndü. İyisiyle kötüsüyle, insanın kendini en iyi hissettiği yerin doğduğu ve yaşadığı yer olduğunu anlamıştı. Viyana’da olduğu süre boyunca dondurduğu İstanbul Belediye Konservatuarı Şan bölümünü 1991 yılında bitirdi.

Profesyonel müzik hayatını, 1989 yılında “Siyah & Gümüş” adlı gece kulübünde, Arie Antique ve Chansons söylemeyi şart koşarak tekrar denedi. Bu sırada, menajerlik ve sahne organizasyonu gibi alanlarda çeşitli şirketlerde çalışıyordu. Bu işlerde kazandığı deneyimler, ona çok sonraları kendi albümlerini çıkardığında oldukça faydalı oldu.Daha en başta, yalnız sahne üzerinde değil sahne arkasında da nelerin gerekli olduğunu, bir organizasyonda insanların neler beklediğini biliyordu.
1994 yılında, mezun olduğu Galatasaray Lisesi’ndeki kadro açığından doğan tesadüfle babasının da mesleği olan müzik öğretmenliğine başladı. Bugün halen aynı lisede müzik öğretmenliği yapmaya devam ediyor.

Televizyonculukla tanışması da 1994 yılında sunuculuğunu yaptığı Kanal D’de yayınlanan “Kol Düğmeleri” adlı magazin programıyla oldu. 1995 yılının ekim ayında Numberone TV‘de haftada beş gün yayınlanan ve 65 bölümden oluşan “Randevu” adlı sohbet programını sundu. Aynı yılın Temmuz ayında da ilk solo albümü olan “Hazırım” yayınlanmıştı. İlk albümünde doğup büyüdüğü Trakya’nın ve ailesinin kökeni olan Makedonya’nın ezgileri ağırlıktaydı. Daha sonraki çalışmalarında da bu yörelerin müziğinden ilham almaya devam etti. 1996 yazında Türkiye için bir ilke imza atarak “Sevdim Sevilmedim” adlı remix albümü çıkardı. Türkiye ilk kez tanıştığı remix kavramını sevmiş, şarkının değişik versiyonları ülkenin birçok yerindeki yazlık mekanların en çok çalınanlarından biri olmuştu.

Sevdim Sevilmedim“i, 1997 yılında çıkan ikinci solo albümü “Çapkın” Bu albümde yer alan “Yalan” adlı şarkı radyolarda sık sık çalınan bir hit oldu. Albüm sanatçının yurt dışındaki organizatörler tarafından da tanınmasını sağladı. Bu sırada hem yurt içinde hem de yurt dışında konserler vermeye devam ediyordu. 1998 Ağustos ayında ise, “Oyalama Artık” adlı 2. remix albüm çalışması yayınlandı.

2003’ün Ocak’ında, sürekli dinleyicilerinin ondan sahnede dinlemeye alıştığı Fransız chanson’larını modern düzenlemelerle yorumladığı “Candan chante hier pour aujourd hui” albümü piyasaya çıktı.
Yine 2003’te NEDEN albümünden şarkıların remixlerinin yanı sıra Bosna-Hersek, Avusturya, Türkiye ortak yapımı “Gori Varta” adlı filmin müziği olan “Yazık Oldu” adlı şarkının da yer aldığı Remix albüm piyasaya çıktı. Bu vesileyle Bosna-Hersek’li müzisyen Sasa Losic ile kurduğu dostluk bir sonraki albümünde ortak bir çalışmaya olanak sağladı ve Sasa’nın bir şarkısı bu albümde yer aldı.

Haziran 2004’te son albümü MELEK dinleyicisiyle buluştu.

Candan Erçetin’in beşinci stüdyo albümü olan Melek’in hazırlıkları, bir önceki stüdyo albümü Neden’in yayımlanmasından hemen sonra başladı. Çalışmalar kapsamında yirmi beş şarkı ortaya çıktı ve bunlardan on bir tanesi albüme dahil edildi. Nihayetinde albüm 17 Haziran 2004’te Pasaj Müzik tarafından yayımlandı. Böylece Melek, Erçetin’in ilk albümünden bu yana çalıştığı Topkapı Müzik’ten ayrılmasından sonra farklı bir yapım şirketiyle çalışarak çıkardığı ilk albümü oldu. Melek’te yer alan “Şehir” şarkısında Ceza, konuk şarkıcı olarak yer aldı. Müzik eleştirmenlerine göre herkese seslenebilen şarkılar içeren albüm, Türkiye’de D&R‘ın çok satan albümler listesine 27 Haziran 2004 tarihinde bir numaradan giriş yaptı ve haftalar boyu zirvede kalmaya devam etti.

MÜYAP albümün 2004 yılı içinde 406 bin kopya sattığını açıklayarak albüme altın sertifika verdi. Candan Erçetin, aynı yıl Beyazıt Öztürk, Ceza, Nev ve Harem ile birlikte Fanta Gençlik Festivali kapsamında Türkiye’yi dolaşarak 23 gün içinde 17 şehirde konser verdi. Murathan Mungan için oluşturulan saygı albümü Söz Vermiş Şarkılar’da (2004) yer alan “Çember” şarkısını seslendirdi. Temmuz 2005’te, Melek’teki çeşitli şarkılarının remikslerinden oluşan Remix’5 albümü Pasaj Müzik etiketiyle yayımladı.

2005’in ilk aylarında, Beyazıt Öztürk ile başrolünü paylaştığı Yıldızların Altında müzikalinde oynayan şarkıcı, Türk-Yunan kültürüne ait geleneksel şarkıları seslendirdiği Aman Doktor albümünü ise DMC etiketiyle aynı yıl 9 Aralık’ta yayımladı. Albümdeki şarkıların bir kısmını Türkçe, bir kısmını Yunanca seslendirdi. Aman Doktor, Türkiye’de çok satanlar listesinde bir numaraya yükseldi ve 2005 yılı içinde 105 bin; 2006 yılı içinde ise 49.500 kopya sattı. Satışlarının 100 bini geçmesi sayesinde MÜYAP tarafından altın sertifikayla ödüllendirildi.

Candan Erçetin, Haziran 2006’da Yabancı Damat dizisinin 68. bölümüne konuk olarak Eftelya ve Memik’in düğününde şarkı söyledi. 2007-08 yılları arasında TRT 1‘de yayınlanan Beraber ve Solo Şarkılar adındaki programın sunuculuğunu yaptı; Çeyrek (2007) albümündeki “Gelmiyorsun” şarkısını ve Söz Müzik Teoman (2008) albümündeki “Kim” şarkısını seslendirdi. Temmuz-Ağustos 2007’de Beyazıt Öztürk ile birlikte tekrar Fanta Gençlik Festivali kapsamında turneye çıkarak 17 konser verdi. Ağustos 2007’de, Kalbimiz Sokakta Atıyor projesi kapsamında sahipsiz hayvanlar için Kuruçeşme Arena’da Ajda Pekkan, Hande Yener, Sezen Aksu ve Yaşar gibi isimlerle beraber konser verdi.

Candan Erçetin, Ocak 2009’da yayımlanan Gölgesizler filminin yapımcılığını üstlendi ve filmin her aşamasında çeşitli sorumluluklar üstlendi. Film için hazırladığı “Ben Kimim” şarkısını ise Kasım 2008’de yayımladı. Şarkı, Billboard Türkçe Top 20’de on beş haftadan fazla kaldı ve iki numaraya kadar ilerledi. Daha sonradan altıncı stüdyo albümü Kırık Kalpler Durağında’ya dahil edilen şarkılar arasında yer aldı. Erçetin’in altıncı stüdyo albümü Kırık Kalpler Durağında, şarkıcının “5 yıl, 5 ay, 27 gün süren suskunluğunun ardından” 16 Aralık 2009’da Pasaj Müzik tarafından satışa sunuldu. Çıkar çıkmaz 100.000 adet sipariş alan ve Türkiye’de D&R’ın çok satan albümler listesinde zirveye oturan albümde, Esmeray’ın ilk kez seslendirdiği “Unutama Beni” şarkısı yeniden yorumlandı; “Gözler” şarkısında Neyzen Tevfik ve Ömer Hayyam‘ın şiirlerinden dizelere yer verildi.

Müzik eleştirmenleri, Erçetin’in duraklama evresi sonrasında gelen albüm için genel anlamda olumlu eleştiriler sundular; şarkıcının entelektüel çizgisi ve farklılığının bu çalışmada da görülebildiğini ve çalışmanın tamamında baştan sona kadar dinlenebilecek bestelerin olduğunu belirttiler. “Kader”, “Kırık Kalpler Durağında” ve Cemal Safi’nin yazdığı “Git” şarkıları albümün video klip çekilen şarkıları oldu. Bunlardan “Kader“, Kaptan Feza (2010) filminin müziklerinden biri olarak kullanıldı. 2011’de yarı Fransızca yarı Türkçe şarkılardan oluşan Aranjman 2011 albümünü piyasaya süren şarkıcı, 2012’de ise Orhan Gencebay‘ın altmışıncı sanat yılını kutlamak için hazırlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümündeki “Beni Böyle Sev” şarkısını seslendirdi.

Yedinci stüdyo albümünün hazırlıklarına 2011 yılında başlayan Candan Erçetin, toplam bir yıl süren yapım ve kayıt aşamalarının ardından albümü tamamlayarak 3 Haziran 2013’te Milyonlarca Kuştuk… adıyla sessiz sedasız bir şekilde yayımladı. Bu tarihin Taksim’deki Gezi Parkı protestolarına denk gelmesi sebebiyle albüm tanıtımları ertelendi ve tanıtımlar ilk başta yalnızca şarkıcının resmî sitesi ile müzik şirketinin sitesinde yapıldı. Albümün adı, albümdeki aynı adlı şarkıya da konu olan Zümrüd-ü Anka efsanesinden yola çıkılarak belirlendi. Erçetin albüm için, Nâzım Hikmet‘in “Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin” şiirini besteleyerek seslendirdi. Türkiye’de D&R’ın çok satan albümler listesinde bir numaraya yükselen Milyonlarca Kuştuk…, 2013 yılının sonuna kadar 50.000 fiziki kopya satarak Türkiye‘de en çok kopya satan beşinci albüm oldu. Dijital ortamda ise 54.790 kez indirilerek yılın en çok indirilen onuncu albümü oldu.

Sanatçı, Ocak 2014’te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Fransız-Türk ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirildi. Haziran 2014’te Galatasaray’ın yönetiminde başkan yardımcılığı görevine atandı; Temmuz 2014’te ise bir sonraki sezon için kulübün basketbol şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi olacağı duyuruldu.

12 Aralık 2014’te Beyazıt Öztürk‘ün sunduğu Beyaz Show‘a katılan şarkıcı, Öztürk’ün “Git” şarkısına parodi bir video klip çekmesi üzerine klibe cevap vererek Öztürk’le şarkının sözleri üzerinden parodilerle atışmaya başladı. Haftalarca süren atışmalarda Erçetin; Demet Akbağ, Derya Şensoy, Esra Erol, Gupse Özay ve Saba Tümer ile birlikte Öztürk’e “kadın dayanışmalı” bir cevap verirken; Öztürk ise Erçetin’e Ali İhsan Varol, Emre Karayel, Hayko Cepkin, Mustafa Üstündağ, Nuri Alço ve Ümit Besen ile birlikte “erkek dayanışmalı” bir cevap verdi. Atışmalar, 23 Ocak 2015’te Erçetin’in tekrar Beyaz Show’a katılıp Öztürk ile düet yapmasıyla sonlandı.

Sözcü gazetesi, bu müzikli atışmalar sayesinde Erçetin’in popülaritesinin bir hayli artırdığına dikkat çekerek, atışmaların sürdüğü haftalarda şarkıcının Google‘da en çok arananlar arasına girdiğini ve Facebook sayfasının beğenilerinin 600 bin kişi arttığını belirtti. 25 Nisan 2015 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıl Dönümü için hazırlanan, resmi Youtube kanalından yayınlanan Çanakkale Türküsü’nün seslendirildiği video da yer almıştır.

Kasım 2015’te Türk sanat müziği tarzındaki sekizinci stüdyo albümü Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun’u piyasaya sürdükten sonra Erçetin, kariyerine “Kim Korkar” ve “Değişiyoruz” adlı şarkılarıyla devam etti. Aynı yıl içerisinde, Kardeş Türküler ile işbirliği yaptı ve “Bekle” adlı şarkıda yer aldı. 2019 yılında Erçetin, Mustafa Kotan’ın yönettiği Annem (2019) filminin müziği için, Elbette adlı albümünden “Annem” adlı şarkısını yeniden yorumlandı. Yeni versiyonun video klibi Kotan tarafından yönetildi ve Eylül 2019’da yayınlandı.

Albümleri:
1996 – Hazırım,
1997 – Çapkın,
2000 – Elbette,
2002 – Neden,
2004 – Melek,
2009 – Kırık Kalpler Durağında,
2013 – Milyonlarca Kuştuk,
2015 – Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun.

Filmleri:
1993 – Gece Melek ve Bizim Çocuklar,
1998 – Anlat Şehrazat,
2003 – Hayat Bilgisi (1. bölüm),
2005 – Yıldızların Altında,
2006 – Yabancı Damat,
2009 – Gölgesizler,
2019 – Annem.

Candan Erçetin

İlgili Makaleler

Candan Erçetin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu