Bruce Dickinson kimdir

Ad Soyad: Bruce Dickinson Doğum Tarihi: 07 Ağustos 1958 Nereli: Worksop, Nottinghamshire, İngiltere Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Bruce Dickinson kimdir, Dünyanın en büyük heavy metal gruplarından birisi olan Iron Maiden‘ın vokalisti, havayolları pilotu, belgeselci, radyo programıcısı, aranjör, şarkı sözü yazarı ve roman yazarı.

Bruce Dickinson, 7 Ağustos 1958 tarihinde, İngiltere‘de, Nottinghamshire‘a bağlı ufak bir madenci kasabası olan Worksop‘da dünyaya geldi. Gençliğinde ailesinden çok dedesinin evinde zaman geçirdi. Manton, Manor Top ve Sharrow Vale adlı okullarda öğrenim gördü.

İlk satın aldığı albüm, Beatles‘ın single çalışması “She Loves You” oldu. İleriki yıllarda bu albüm için “bana iyi müzik ve kötü müzik arasındaki farkı anlatan albüm oydu” açıklamasını yaptı.

13 yaşındayken gittiği Oundle yatılı okulu, Dickinson’un hard-rock ile tanıştığı yer oldu. Deep Purple‘ın Deep Purple in Rock adlı albümü ile başlayan bu tanışma, gitara yönelmek isten müzisyenin aklına vokal çalışmaları yapmayı sokarak geleceğini değiştirecekti.

1976 yılında, vokalliğini yaptığı ilk müzik grubuna katıldı; Styz. Aynı adı taşıyan Amerikalı gruptan habersiz başlayan bu proje kısa süre içerisinde dağıldı. Liseden mezun olduktan sonra kısa bir süre için askere kaydolan Dickinson, askeri yaşamı sevmediğini farketti ve ordudan altı ay içerisinde ayrıldı ve Queen Mary Üniversitesinde tarih bölümüne yazıldı.

Üniversite yıllarında, arkadaşlarıyla beraber Speed adlı kısa ömürlü bir grup kurdu; bu grupla beraber ileride speed metal adını alacak alan türe yakın bir müzik üretmelerine rağmen benzeri bir müzik türü piyasalarda olmadığı için pek tutulmadılar ve grubu dağıttılar. Speed’in ardından bar programlarına çıkan Shots adlı grupta bir süre vokallik yaptı ve burada Paul Samson ile tanıştı.

1979 yılında, Paul Samson‘un teklifini kabul ederek Samson grubuna katıldı. Grubun, daha o katılmadan önce çıkmış olan bir albümü bulunmaktaydı; bu da adını duyurabilmek için Dickinson’a iyi bir fırsat sağlıyordu. 1979-1981 yılları arasında Samson ile beraber çalıştı ve grup Head On ve Shock Tactics adı altında iki albüm çıkarttı. 1981 yılında, grup içindeki anlaşmazlıklardan bıkarak Samson’dan ayrıldı.

1981 yılında, Iron Maiden‘ın Remember Tomorrow adlı şarkısını yorumlayarak gruba katılmak için başvurdu ve hemen kabul edildi. Grubun 3., Dickinson’un ise Maiden’la ilk albümü olan The Number of the Beast‘i, gruba katılmasından bir yıl sonra, 1982 yılında piyasaya çıkarttılar ve albüm İngitere listelerinde büyük bir başarı gösterdi.

1983 yılında Piece of Mind, 1984 yılında ise Powerslave albümlerini çıkartan Iron Maiden, dünya müzik listelerimaya ve sahne şovlarını geliştirmeye başlamıştı. Powerslave turu ile birlikte başlayan teatral sahne gösterileri, ileriki yıllarda Dickinson’ın imzası yerine geçecek kadar onunla özdeşleşmişti.

1986 yılı geldiğinde, grubun lideri Steve Harris ve Bruce Dickinson arasında iktidar mücadelesi başlamıştı.Grubun kullanmaya başladığı synthesizerlı bas gitar ve prograsif temalar Dickinson’un hoşuna gitmiyor, o daha çok sakin ve akustik albümler yaratmak istiyordu. Somewhere in Time albümünde grup ile arası açıldı ve albüme hiçbir şarkı sözü yazmadı. Aynı yıl, The Adventures Of Lord Iffy Boatrace adındaki ilk romanını yazdı.

Uzun yıllardır uğraştığı eskrim sporuna devam eden Bruce Dickinson, 1987‘de İngiltere 7.liğine kadar yükselmişti. Müzikal çalışmalarına ve kitap yazarlığına da devam eden ünlü vokalist, 1998 yılında Seventh Son of a Seventh Son, 1990 yılında No Prayer for the Dying adlı Maiden albümlerini, 1990 yılında ilk solo albümü Tattooed Millionare’i ve 1992 yılında ikinci romanı The Missionary Position‘ı yayınladı.

Iron Maiden’ın ve heavy metal tarihinin en önemli albümlerinden birisi olan Fear of the Dark, 1992 yılında yayınlandı ve müzik listelerinin en üst sıralarına kadar çıktı. Grup, bu albümü takip eden büyük bir dünya turnesine çıkarak seyircileriyle buluşurken, turnenin bitiminin ardından, kariyerinin zirvesinde olan Bruce Dickenson gruptan ayrıldığını açıkladı. Takvimler bu sırada, 1993 yılını gösteriyordu.

Tattooed Millionaire’in ardından bir süre solo albüm çıkartmamış olan Dickinson, Maiden’dan ayrıldıktan bir yıl sonra, 1994 yılında ikinci şahsi albümü olan Balls to Picasso‘yu yayınladı. Bu albüm için Tribe of Gypsies gitaristi Roy Z ile beraber çalışan Dickinson’a, grubun diğer elemanları da stüdyo müzisyenleri olarak destek verdi. Aynı yıl, Black Sabbath‘a adanmış bir cover albümü olan Nativity in Black‘de Sabbath Bloody Sabbath‘ı yayınladı. Bu albümleri 1996 yılında Skunkworks, 1997 yılında Accident of Birth ve 1998 yılında The Chemical Wedding izledi. Solo kariyeri boyunca büyük bir ticari başarı kazanan Dickinson, ayrıca eleştirmenlerin de beğenisini kazandı. 1999 yılında, konser kayıtlarının toplanmasıyla oluşan Scream for Me Brazil‘i yayınladı.

Iron Maiden’dan ayrılmasının üzerine, grup Blaze Bayley‘i vokale alarak The X Factor ve Virtual XI adlı iki stüdyo albümü çıkartmıştı, fakat bu albümler vokaldeki değişiklik ve gitarist Adrian Smith‘in ayrılması gibi nedenlerden dolayı pek fazla sevilmedi. Bayley’in gruptan ayrılmasının üzerinde Bruce Dickinson ve Adrian Smith, Maiden’a dönüş yaptı ve grup üç gitaristle beraber çalışmalarını sürdürdü.

Dickinson’lu ikinci Maiden dönemi, 2000 yılında piyasaya çıkan ve sadık dinleyicilerin beğenisini kazanan Brave New World ile başladı. Aldous Huxley‘in aynı adı taşıyan bilim-kurgu romanından ismini alan albüm iyi bir satış grafiği yakalamayı başardı. 2003 yılında Dance of Death albümünü çıkartan grup, son olarak 2006 yılında piyasaya çıkarttıkları A Matter of Life and Death ile beraber kariyerinin en iyi albümlerinden birisine imza atmış oldu; bunda en büyük pay da şüphesiz sesinin sınırlarını zorlayan Dickinson’a aitti. Solo kariyerini de bir kenara bırakmayan Dickinson, 2005 yılında son solo albümü olan Tyranny of Souls‘a imza attı.

Dickinson’un, müzisyenlik kariyeri dışında, bir vokalist için gayet ilginç sayılabilecek olan havayolları pilotluğu, belgeselcilik, radyo programıcılığı ve roman yazarlığı gibi uğraşları vardır. Lisanslı bir plot olarak Boeing 757 cinsi büyük yolcu uçaklarını uçurmak, uçaklar ve demiryolları üzerine belgesel programları hazırlamak, başarılı bir eskirim kariyeri, radyo ve t.v. programcılığı ve de Chemical Wedding adlı filmin senaryosunu yazmak bunlar arasında sayılabilir.

Lakabı Air Siren olan Dickinson, bu lakabı inanılaz derecede güçlü olan çığlıklarından dolayı almıştır. Paddy Bowden ile evli olan ünlü şarkıcının Austin, Griffin ve Kia Michele adlı üç çocuğu bulunmaktadır.

Albümleri*

Solo Albümleri; 1990: Tattooed Millionaire (1990), Balls to Picasso (1994), Skunkworks (1996) Accident of Birth (1997), The Chemical Wedding (1998), Tyranny of Souls (2005)

Iron Maiden İle Çıkarttığı Albümler; The Number of the Beast (1982), Piece of Mind (1983), Powerslave (1984), Somewhere in Time (1986), Seventh Son of a Seventh Son (1988), No Prayer for the Dying (1990), Fear of the Dark (1992), Brave New World (2000), Dance of Death (2003), A Matter of Life and Death (2006)

Samson İle Çıkarttığı Albümler; Head On (1980), Shock Tactics (1981), Live at Reading 1981 (1990)

Not; Maiden ile olan konser albümleri, single ve debault çalışmaları bu kapsama alınmamıştır.

İlgili Makaleler

Bruce Dickinson hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu